Książki dla dzieci z pięknymi obrazkami pomogą każdemu maluchowi zakochać się w literaturze na całe życie! Efektowna szata graficzna przykuwa uwagę i ułatwia zrozumienie przekazu opowieści, co w połączeniu z ciekawą fabułą zatrzymuje małych czytelników przy książeczkach na długie godziny. Jakie tytuły szczególnie warto zaproponować swoim pociechom?
Tina Oziewicz, “Co robią uczucia?” Ilustracje: Aleksandra Zając
Książki obrazkowe dla dzieci w wieku 3-5 lat to świetne narzędzie wsparcia rozwoju emocjonalnego u maluchów, które nie potrafią jeszcze czytać – przekaz płynący z ilustracji jest dla nich w pełni zrozumiały. Picturebook “Co robią uczucia?” wyróżnia się oryginalnym stylem graficznym i ciekawym ujęciem tematu: opisywane emocje zaprezentowane są w postaciach sympatycznych stworków, z którymi mały czytelnik może łatwo się utożsamić.
Sam McBratney, “Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”
Ilustracje: Anita Jeram
Mały Brązowy Zajączek i jego tata także pokazują, że rozmowy o emocjach nie muszą być trudne, a otwarte wyrażanie miłości buduje głębokie, trwałe więzi rodzinne. To idealna propozycja na lekturę przed snem: nastrojowa, stonowana paleta barw ilustracji sprzyja wyciszeniu, a kilka buziaków i przytulanek zapewni maluchowi kolorowe sny.
Kobi Yamada, “Może”
Ilustracje: Gabriella Barouch
Skoro o śnie mowa – Kobi Yamada przenosi małych czytelników w świat sennych marzeń, w których kryje się prawda o każdym z nas. Odpowiedzi na zawarte w treści pytania pomagają poznać skomplikowany świat emocji, radzić sobie z potknięciami na życiowej drodze, odkryć własną wartość i wyjątkowość.
Aniela Cholewińska-Szkolik, “Ferie pełne wrażeń. Misia i jej mali pacjenci”
Ilustracje: Agnieszka Filipowska
Bajecznie kolorowa szata graficzna, wciągająca fabuła, towarzystwo uroczych zwierzątek – serii o Misi nie da się nie kochać! Tytułowa bohaterka serii pomaga domowym i dzikim zwierzętom, wykorzystując przy tym swój tajemny dar – rozumienie ich języka. Każda część cyklu to lekcja empatii i nowe informacje na temat świata fauny. Trwające ferie zimowe są doskonałą okazją, by zapoznać się z Misią, zaczynając od prezentowanego tytułu.
Emilia Dziubak, “Rok w lesie”
Miłośnicy przyrody nie mogą przegapić także tej książki obrazkowej: na 12 rozkładówkach czeka na nich cała plejada mieszkańców leśnych ostępów. Każda strona prezentuje jeden miesiąc z rocznego cyklu zmian w naturze, co umożliwia porównanie warunków atmosferycznych i zwyczajów zwierząt. Bogactwo i różnorodność obrazków sprawia, że książkę można przeglądać godzinami, za każdym razem odkrywając w niej coś nowego.
Jenny Broom, “Animalium. Muzeum zwierząt”
Ilustracje: Katie Scott
Wspaniale zilustrowany, obfitujący w ciekawostki atlas przyrodniczy dla dzieci to propozycja dla młodszych i starszych pasjonatów natury, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania. Styl ilustracji przywodzi na myśl stare ryciny – przeglądając je dziecko może poczuć się jak poważny naukowiec. Obrazki prezentują 160 gatunków zwierząt żyjących w wodzie, na lądzie i w powietrzu: jesteśmy przekonani, że wiele z nich Twoja pociecha zobaczy po raz pierwszy!
Karin Schaapmann, “Sam i Julia. Mysi domek”
Jedyna w swoim rodzaju opowieść graficzna: autorka zaczęła pracę od wykonania rozbudowanej, dopracowanej w najdrobniejszych szczegółach makiety, a jej zdjęcia stały się bazą treści książki. Bohaterowie poruszają się w ponad stu pomieszczeniach, przemierzają schodki i korytarze, korzystają z licznych sprzętów codziennego użytku, gromadzą zapasy na zimę; we wszystkich tych czynnościach towarzyszą im mali czytelnicy.
Joanna Papuzińska, “Asiunia”
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wydarzenia ostatnich lat sprawiły, że temat wojny przybrał na ważności w życiu każdego z nas – w tym także dzieci. Wspomnienia wybitnej twórczyni literatury dziecięcej, która w wieku kilku lat doświadczyła wojennej rzeczywistości na własnej skórze, pomagają maluchom w łagodny sposób oswoić się z tą trudną, bolesną kwestią. Mistrzowskie ilustracje Macieja Szymanowicza uzupełniają treść książki, odzwierciedlając zawarte w jej przekazie emocje.