Xi
 » Książki  » Książki dla młodzieży

"Asiunia" to opowieść o małej dziewczynce i jej życiu w czasie wojny. Bohaterka właśnie kończy 5 lat. Pewnej nocy znika jednak jej rodzina, a wkrótce zostaje przygarnięta przez nieznaną kobietę. W nowym domu wszystko jest obce. Nowi ludzie, otoczenie, a nawet kubeczek sprawiają, że dziewczynka czuje się zagubiona. Asiunia próbuje zrozumieć dziwną sytuację. Jednak dla małego dziecka będzie to ogromne wyzwanie. Świat jest już zupełnie inny niż wcześniej, a wojenna rzeczywistość wkracza coraz bardziej w życie bohaterki.

"Asiunia" to wzruszająca opowieść, która jest przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Została wydana dzięki współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Chociaż poruszana w książce tematyka może wydawać się zbyt trudna dla dziecka, to jednak autorka z dużym wyczuciem prezentuje wszystkie wydarzenia. Opowieść pomaga w prowadzeniu z dziećmi rozmowy o wojnie, a także uczy trudnej polskiej historii, o której należy pamiętać. Dzięki temu dziecko może zostać dobrze przygotowane na lekcję historii, poruszającą tematykę związaną z wojną. Książka ułatwia również zrozumienie, dlaczego pokój na świecie jest ważny i zawsze trzeba do niego dążyć.

Prof. Joanna Papuzińska, autorka tej książki dla dzieci, nawiązała do prawdziwych wydarzeń, których była świadkiem podczas wojny. Jako mała dziewczynka przeżyła trudny czas okupacji. Pisarka postanowiła opowiedzieć z perspektywy dziecka o wojennej rzeczywistości, by pomóc współczesnym dzieciom w odpowiednim zapoznaniu się z tą tematyką. Książki dla dzieci często unikają podobnych tematów, jednak to bardzo ważne, by uczniowie wcześnie mogli dobrze rozumieć zagadnienia, które są omawiane również na lekcjach historii.

Prof. Joanna Papuzińska to pisarka, poetka i znana badaczka literatury, związana z Uniwersytetem Warszawskim. Należy do Zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Poza działalnością artystyczną zajmuje się również krytyką literacką oraz bibliotekoznawstwem. Często współpracuje z czasopismami dla dzieci. Ta uznana autorka zdobyła wiele nagród za swoją twórczość. Otrzymała chociażby Złoty Krzyż Zasługi, Medal Polskiej Sekcji IBBY, Order Uśmiechu, a nawet Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury.

Warto również zwrócić uwagę na piękne ilustracje Macieja Szymanowicza. Ten uznany grafik i ilustrator od lat tworzy wspaniałą oprawę graficzną literatury. Jego twórczość trafia do książek najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej. Ponadto artysta projektuje plakaty teatralne i gry planszowe.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Grazyna G.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 01-10-2022 | Recenzja zweryfikowana
Ostrzegam, że przy wspólnym czytaniu łzy poleją się i wam, i dzieciom :) ale nie ma się co bać tych emocji, bo są szczere i ważne, tak samo jak sama książka. Taka lekcja historii zostaje w głowie na znacznie dłużej niż wkute na pamięć daty i nazwy, a poza tym pomaga zrozumieć dzieciom swoich kolegów, którzy przyjechali teraz z Ukrainy, często ze strasznymi wspomnieniami. Przepiękne są także ilustracje. Całość oceniam na 5 gwiazdek i polecam!

Wanda Z.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 23-09-2022 | Recenzja zweryfikowana
Pamiętam z dzieciństwa książki pani Papuzińskiej, ale chyba nie czytałam Asiuni, a to przepiękna, choć bardzo poruszająca opowieść. Warto poczytać ją razem z dzieckiem i porozmawiać o trudnych tematach związanych z wojną, tym bardziej że w Polsce to bardzo głośny temat i dzieci będą się z nim spotykać w różnych sytuacjach, więc dobrze je z nim oswoić. Oczywiście trzeba pochwalić też piękne ilustracje i okładkę, pan Szymanowicz to klasa sama w sobie.

Jola Z.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 21-09-2022 | Recenzja zweryfikowana
Bardzo mądra i ważna książka, zwłaszcza teraz gdy temat wojny znów powrócił tak blisko nas, a dzieci słyszą co się dzieje i potrzebują rozmow na ten temat. Poza tym warto rozmaiwać z nimi na temat naszej, polskiej historii. Autorka przeżyła okupację i wojnę jako dziecko, więc dobrze wiedziała, na co uwrażliwić małych czytelników i jak opowiedzieć o swojej hisotorii w zrozumiały dla nich sposób. Ja kupiłam książkę dla 8-letniej córki i myślę że dla tego wieku jest jak najbardziej w porządku.

Dostawa

3253792
Ładowanie...