Najlepsze powieści historyczne. Nasz wybór!

Oceń ten wpis

Ostatnio modyfikowane 30/12/2024 przez Beata

Najlepsze powieści historyczne przenoszą naszą wyobraźnię w odległe czasy i miejsca, odkrywają tajemnice przeszłości i pomagają zrozumieć teraźniejszość. Na rynku znajdziesz wiele tytułów poświęconych minionym czasom – ale które z nich są szczególnie warte uwagi? Sprawdź nasze propozycje i wybierz spośród nich coś dla siebie!

Mario Puzo, “Rodzina Borgiów”

Nasze zestawienie nie może zacząć się inaczej: klasyczna powieść Mario Puzo poświęcona tematyce włoskiej mafii i jej powiązań z Watykanem porywa kolejne pokolenia czytelników, a mimo upływu lat nie traci nic ze swojej świeżości i aktualności. Jest rok 1492. Kardynał Rodrigo Borgia zostaje wybrany nowym papieżem. Na tron Piotrowy nie wyniosły go jednak przymioty charakteru, lecz polityczny kunszt i bezwzględność w eliminowaniu przeciwników. Jego potomkowie nie ustają w wysiłkach, by zagarnąć dla siebie jak najwięcej władzy, a w dążeniu do celu nie cofną się przed niczym – poza nielojalnością wobec klanu.

Ken Follett, “Filary Ziemi”

Otwarcie bestsellerowego cyklu “Kingsbridge” wprowadza czytelników w fascynujący świat średniowiecznej Anglii, pełnej bezlitosnych walk o wpływy, ambicji dorównania Bogu oraz ludzkich pragnień aktualnych bez względu na miejsce i czas. Budowa monumentalnej katedry w Kingsbridge – budowli, jakiej świat jeszcze nie widział – w zaskakujący sposób splata losy rodziny Toma Budowniczego, wiedźmy Ellen, jej syna i pobożnych mnichów. Bohaterowie dążą ku szczęściu i spełnieniu marzeń – ale po drodze do celu muszą rozprawić się z niejednym groźnym przeciwnikiem.

Anthony Doerr, “Światło, którego nie widać”

II wojna światowa jest najważniejszym doświadczeniem formacyjnym XX-wiecznej Europy, a jej echa nie milkną także w twórczości współczesnych powieściopisarzy. Anthony Doerr ukazuje różne oblicza konfliktu w postaciach dwójki głównych bohaterów. Młoda Francuzka Marie ucieka przed nazistami, zostawiając za sobą całe dotychczasowe życie; Niemiec Werner przekuwa swoją pasję – technologię radiową – w pracę na rzecz zbrojeń jednostek Wermachtu. Choć oboje stoją po przeciwnych stronach barykady, wojenna zawierucha krzyżuje ich drogi – a uniwersalna ludzka dobroć i pragnienie szczęścia pomagają im pokonać najtrudniejsze przeszkody.

Heather Morris “Tatuażysta z Auschwitz”

Jeden z najgłośniejszych tytułów na rynku powieści historycznych ostatnich lat: Heather Morris opisuje prawdziwą historię Lale Sokołowa, ocalałego z piekła Auschwitz. Do zadań wyznaczonych mężczyźnie należało tatuowanie numerów kolejnym przybywającym do obozu więźniom. Wśród osób poddawanych znakowaniu znalazła się Żydówka Gita. Spotkanie dwójki młodych ludzi odmieniło ich życie na zawsze. Szybko okazało się, że siła miłości pozwala jej rozkwitnąć nawet w piekle na ziemi. Lale przysiągł sobie ocalić Gitę bez względu na wszystko – a czy dotrzymał obietnicy? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Kristin Hannah, “Słowik”

Tematyka II wojny światowej zainspirowała także Kristin Hannah, która oparła na niej fabułę swojej najlepszej powieści historycznej. “Słowik” opowiada o losach dwóch sióstr, Isabelle i Vianne, które mimo więzów krwi i wspólnoty doświadczeń w granicznej sytuacji zdecydowały się podążyć odmiennymi ścieżkami. Isabelle dołącza do francuskiego ruchu oporu, narażąjąc tym samym swoich bliskich na śmiertelne niebezpieczeństwo. Vianne cierpi z tęsknoty za wcielonym do armii mężem, a na domiar złego musi przyjąć do domu wroga. Jaką cenę przyjdzie zapłacić im w obronie rodziny? Co okaże się ważniejsze – walka o wyzwolenie ojczyzny czy osobiste szczęście i wolność?

Carla Montero, “Szmaragdowa tablica”

Na kartach powieści Carli Montero przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a ich łącznikiem jest list odnaleziony przez pewnego kolekcjonera dzieł sztuki. Pismo zawiera informację na temat zagadkowego renesansowego obrazu. Konrad prosi o jego odnalezienie swoją partnerkę Anę, pracownicę muzeum Prado. Choć zadanie nie należy do łatwych, kobieta idzie za ciosem, a poszukiwania prowadzą ją do zdumiewających wniosków. Jaką rolę w historii obrazu odegrali major SS Georg von Bergheim oraz tajemnicza Żydówka Sarah Bauer? Jaką moc kryje w sobie płótno i co czyni go obiektem pożądania? Zakazana miłość, niszcząca chciwość i zazdrość, a wszystko to na tle wielkiej historii – od “Szmaragdowej tablicy” nie sposób się oderwać.

Szczepan Twardoch, “Król”

Na zakończenie przenieśmy się w czasie do Warszawy lat 30. XX wieku, niedotkniętej jeszcze koszmarem wielkiej wojny: Szczepan Twardoch w mistrzowski sposób odmalowuje wielokulturowość, dynamikę i mnogość barw półświatka polskiej stolicy. Siedemnastoletni Mojżesz Bernsztajn z podziwem obserwuje swojego idola, boksera Jakuba Szapirę, uosabiającego właściwą dla Żydów odwagę i determinację w dążeniu do celu. Nie wie jednak, że podziwiany sportowiec jest w rzeczywistości mordercą jego ojca. Zabójstwo starego Bernsztajna zostało zlecone Szapirze przez Kuma Kaplicę, króla warszawskiej gangsterki. Spotkanie Mojżesza z Kumem jest dla chłopaka punktem zwrotnym, a osobiste porachunki stają się motorem napędowym jego dalszego życia.

Total
0
Shares
Poprzedni
Top Tantis – 10 najlepszych książek lutego

Top Tantis – 10 najlepszych książek lutego

Następny
To nie ja wybieram temat. To temat wybiera mnie – rozmowa z Magdaleną Majcher
Magdalena Majcher

To nie ja wybieram temat. To temat wybiera mnie – rozmowa z Magdaleną Majcher

Mogą Cię zainteresować