Xi

Zbigniew Rokita

 (3 produktów)

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Zbigniew Rokita

(okładka miękka)

25,89 
Wysyłka 24 godziny

Kajś. Gyszichta ô Gornym Ślonsku. Edycyjo ślonsko

Zbigniew Rokita, Grzegorz Kulik

(okładka miękka)

25,99 
Wysyłka 24 godziny

Królowie strzelców. Reportaż

Zbigniew Rokita

(okładka twarda)

24,29 
Wysyłka 24 godziny

Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita urodzony w 1989 roku w Gliwicach to polski dziennikarz i reporter.

Ukończył Uniwersytet Jagielloński. Niejednokrotnie publikował swoje artykuły w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym", "Znaku" oraz "Dzienniku Gazecie Prawnej". W latach 2012-2018 był redaktorem miesięcznika "Nowa Europa Wschodnia", co bezpośrednio łączyło się z jego specjalizacją w dziedzinie problemów Europy Wschodniej i Środkowej. Zbigniew Rokita jest także specjalistą do spraw Górnego Śląska.

Jako autor reportaży w 2012 roku Zbigniew Rokita został laureatem Nagrody Literackiej Nike. Reporter został nagrodzony podwójnie - nagrodą jury oraz czytelników - po opublikowaniu książki, pt. Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku. Według Tadeusza Nyczka - członka kapitału Nagrody Nike - Zbigniew Rokita odkrywa przed czytelnikami Atlantydę Europy Środkowej i fundamentalne sprawy dla historii Polski.

Kolejnym sukcesem okazał się reportaż z 2018 roku Królowie strzelców, który został przetłumaczony na ukraiński. Ale także doczekał się swojej teatralnej wersji w formie spektaklu w Tatrze Nowym w Zabrzu. Spektakl został wyreżyserowany przez Piotra Ratajczaka, a autorem scenografii był Piotr Rowicki.

Zbigniew Rokita w swoich książkach porusza tematy ważne i niezwykle interesujące, jednak nieoczywiste i niepopularne wśród autorów reportaży.

Ładowanie...