Xi
 » Remigiusz Popowski
cofnij do Religia

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Remigiusz Popowski

   (3 produktów)

  Septuaginta. Prymasowska Seria Biblijna

  Remigiusz Popowski

  199,89 
  Wysyłka 24 godziny

  Grecko-polski Nowy Testament. Wydanie interlinearne z kodami gramatycznymi

  Michał Wojciechowski, Remigiusz Popowski

  (okładka twarda)

  194,49 
  Wysyłka 24 godziny

  Biblia Pierwszego Kościoła. Prymasowska seria Biblijna

  Remigiusz Popowski

  (okładka twarda)

  146,19 
  Wysyłka 24 godziny

  Remigiusz Popowski

  Remigiusz Popowski (ur. 10 marca 1936 roku w Jasionnej, zm. 15 maja 2014 w Lublinie) to polski duchowny katolicki, profesor nauk humanistycznych, którego obszarem zainteresowań są: filologia klasyczna, językoznawstwo greckie, a zwłaszcza leksykografia Nowego Testamentu, historia gramatyki greckiej oraz sofistyka.

  W 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie w zakonie salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą. Pracował jako nauczyciel w seminarium, związany z KUL. Habilitował się 1985 roku na Uniwersytecie Włocławskim. Od 1996 roku jest profesorem nauk humanistycznych.

  Jest autorem i współautorem wielu wydań Biblii wraz z komentarzami i opracowaniami ułatwiającymi zrozumienie i aktywne, krytyczne czytanie tekstów Biblii i Nowego Testamentu. Jego dorobek translatorski jest bardzo obszerny. W 1994 roku ukazał się "Grecko-polski Nowy Testament", którego jest współautorem, a 1995 r. "Wielki słownik grecko-polski Nowego Testamentu". Na przełomie wieków wydany został "Nowy Testament. Przekład na Wielki Jubileusz Roku 2000". Nie porzuca swoich działań translatorskich, a jego obszarem zainteresowań nadal zostaje Biblia. W 2008 r. ukazują się "Grecko-polski słownik syntagmatyczny Nowego Testamentu" oraz "Nowy Testament dla moderatorów" (przekład i przypisy). Pod koniec życia centrum zainteresowania ks. prof. Popowskiego stał się Stary Testament. W 2013 roku ukazują się dwie publikacje poświęcone Septuagincie.

  W 1995 r. za książkę "Wielki słownik grecko-polski Nowego Testamentu" otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. W 2000 r. z rąk prezydenta przyjął Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

  Ładowanie...