Asteriks - komiksy
Asteriks
"Jest rok 50. p.n.e. Cała Galia została podbita przez Rzymian… Cała? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Galów, dzielnie stawia opór najeźdźcom...”
Nie tylko fani komiksu wiedzą, skąd pochodzi cytowany fragment: „Przygody Gala Asteriksa” to absolutny klasyk, którego nie wypada wręcz nie znać, a bohaterowie cyklu zajmują stałe miejsca w światowej popkulturze. Wszystko zaczęło się w 1959 roku we Francji, gdy René Goscinny i Albert Uderzo opublikowali w czasopiśmie „Pilote” pierwszą część przygód małego Gala i jego przyjaciół: mocarza Obeliksa z nieodłącznym psim towarzyszem Idefiksem, mądrego druida Panoramiksa czy wodza Asparanoiksa. W kolejnych częściach dołączyli do nich kolejni bohaterowie – zarówno całkowicie fikcyjni, jak piękna Falbala i jej mąż Tragikomiks, jak i znani z kart historii: Juliusz Cezar, Brutus, Kleopatra.
Sympatia dla niezwyciężonej osady szybko objęła Francję, a niedługo później niemal cały świat – w pełni zasłużenie, bo seria o Asterixie to majstersztyk w każdym aspekcie. Mali czytelnicy pokochali ją za atrakcyjną szatę graficzną, wartką akcję i solidną dawkę humoru. Dorośli uwielbiają wyszukiwać w niej kulturowe i historyczne odniesienia, ciekawostki i smaczki – a treść jest nimi przepełniona; Goscinny i Uderzo puszczają oko do czytelników niemal na każdej karcie albumów.
Wiele historii opiera się na kanwie historycznych realiów starożytności i wczesnego średniowiecza: są wśród nich walki gladiatorów, targi niewolników, igrzyska olimpijskie czy nieświadome odkrycie Ameryki przez Wikingów. Znaczące imiona bohaterów bawią do łez: wystarczy wspomnieć tu spiskującego z Rzymianami Gala Kolaboriksa, hiszpańskiego wodza Cebuliankę y Grzankę lub małżeństwo handlarzy rybami: Ahigieniksa i Jelołsabmarinę… Autorzy zadbali nawet o takie smaczki, jak gotycka czcionka w kwestiach wypowiadanych przez Gotów.
Seria o Asteriksie doczekała się 42 albumów, 10 animowanych ekranizacji, 4 filmów fabularnych z udziałem Gerarda Depardieu, Moniki Bellucci czy Laetitii Casty, a nawet… dedykowanej satelity: pierwszy francuski obiekt kosmiczny A-1, wystrzelony na orbitę w latach 60. XX wieku, nosił nazwę „Asterix”.
Kultowa seria jest nieustannie wznawiana i czytana na całym świecie, a do ulubionych tomów czytelników należą następujące tytuły:
„Przygody Gala Asteriksa” - otwarcie serii ujawnia źródło nadludzkiej siły Galów: Rzymianie w poszukiwaniu receptury magicznego napoju uprowadzają druida Panoramiksa, a tytułowy bohater ratuje go z opresji.
„Asteriks i Złoty sierp” - historia wyprawy Asteriksa i Obeliksa do galijskiej stolicy – Lutecji (dzisiejszy Paryż), zakończonej rozbiciem miejscowej grupy przestępczej.
„Dwanaście prac Asteriksa” - album spoza oryginalnej serii na podstawie filmu animowanego z 1976 r., inspirowany postacią mitologicznego Herkulesa; Juliusz Cezar proponuje Galom układ, na mocy którego podaruje im wolność pod warunkiem wykonania 12 trudnych zadań.
„Asteriks. Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały” - tom poświęcony drugiemu z głównych bohaterów serii: Obeliks to brzuchaty dostawca menhirów, obdarzony gołębim sercem i nadludzką siłą, nabytą w dzieciństwie po przypadkowej kąpieli w kociołku wypełnionym magicznym napojem.
„Asteriks. Złoty menhir” - wyjątkowe uzupełnienie serii o Asteriksie w postaci ilustrowanego opowiadania. Osią fabuły jest start barda Kakofoniksa w konkursie wokalnym z główną nagrodą w postaci tytułowego złotego menhira.