Xi

Mózg autystyczny

"Mózg autystyczny" to niezwykła książka autorstwa Temple Grandin i Richarda Panek, pokazująca świat z punktu widzenia osoby nieneurotypowej, czyli takiej, której mózg funkcjonuje w sposób odmienny od większości ludzi. Stanowi ona szczególnie cenne spojrzenie, ponieważ sama Grandin jest osobą autystyczną, od lat walczącą o zakończenie dyskryminacji ze względu na autyzm. Pozycja ta została uhonorowaCzytaj więcej

Polecamy podobne produkty

"Mózg autystyczny" to niezwykła książka autorstwa Temple Grandin i Richarda Panek, pokazująca świat z punktu widzenia osoby nieneurotypowej, czyli takiej, której mózg funkcjonuje w sposób odmienny od większości ludzi. Stanowi ona szczególnie cenne spojrzenie, ponieważ sama Grandin jest osobą autystyczną, od lat walczącą o zakończenie dyskryminacji ze względu na autyzm. Pozycja ta została uhonorowana nagrodą Goodreads w 2013 roku w kategorii non fiction.

Postrzeganie autyzmu w czasach kiedy dorastała Grandin było zupełnie inne, niż współcześnie. W latach pięćdziesiątych XX wieku autyzm uważano bowiem za jedną z odmian schizofrenii, a dzieci z taką diagnozą umieszczano w zamkniętych zakładach psychiatrycznych, gdzie ze względu na brak odpowiednej terapii, ich kondycja z reguły znacząco się pogarszała. Obecnie konsensus naukowy odnośnie leczenie autyzmu uległ znaczącym zmianom, które zmierzają w kierunku zapewnienia takim osobom jak najbardziej spełnionego i szczęśliwego życia, w integracji z resztą społeczeństwa. Jest to niewątpliwa zasługa wysiłków aktywistycznych i popularyzujących wiedzę na temat autyzmu, między innymi takich osób jak Temple Grandin.

Według autorów książki kluczem do zrozumienia osoby autystycznej są zmysły, ponieważ to właśnie dzięki nim poznajemy i doświadczamy świat na co dzień. W przypadku autyzmu funkcjonują one w sposób nieco inny, niż u większości co przekłada się odmienną perspektywę postrzegania rzeczywistości. Dlatego "Mózg autystyczny" to pozycja, która może umożliwić również odkrycie często niewykorzystanego potencjału, jaki drzemie w umysłach osób nieneurotypowych.

Temple Grandin to badaczka i wykładowczyni zootechniki na Uniwersytecie Kolorado. Jej książki wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów i do tej pory przetłumaczono je na kilkanaście języków świata. Jest ona również główną bohaterką filmu fabularnego o jej życiu z 2010 roku, który uhonorowano licznymi nagrodami, w tym Złotym Globem i Emmy. W tym samym roku zaliczono ją do grona stu najbardziej wpływowych osób amerykańskiego tygodnika "Time". Współautorem książki jest Richard Panek, amerykański pisarz, dziennikarz i popularyzator nauki. Do tej pory opublikował kilka książek oraz liczne artykuły, między innymi dla Scientific American, WIRED, New Scientist oraz Discover.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
760147
Tytuł
Mózg autystyczny
Język wydania
polski
Język oryginału
angielski
Liczba stron
305
Data premiery
2018-04-12
Rok wydania
2018
Wymiary produktu [mm]
21
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.34
Długość
215
Głębokość
140
Wysokość
22
Nasza cena
27,93 zł
Zobacz więcej
Recenzje
4,9/5
19 recenzji
 • 5
  17
 • 4
  2
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Adam M. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-12-19
  Bardzo ciekawa książka, poruszająca nieznany dotąd obszar wiedzy. Dzięki niej, można lepiej zrozumieć funkcjonowanie "myślenia" u osób u których zdiagnozowano formy autyzmu. Dzięki temu, można lepiej dostroić się do nich podczas współpracy, w biznesie, w życiu. Ta pozycja to moim zdaniem Game changer.
 • Asia N. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-04-11
  Książka bardzo ciekawe! Dowiedziałam się dzięki niej bardzo dużo na temat spektrum autyzmu, temat funkcjonowania osoby ze spektrum oraz na temat jej mózgu. Książka również ukazuje świat postrzegany przez osoby autystyczne, dzięki temu pozwala rozumieć ich świat i zachowania. Uważam, że książka jest bardzo rzetelnym źródłem informacji na temat autyzmu, ponieważ sama się z nim zmaga. Autorka ukazuje świat ze strony naukowej i typowo teoretycznej, ale także podaje swoje własne doświadczenia i przeżycia. Autorka również wprowadza czytelnika w temat autyzmu poprzez przywoływanie pewnych historii z własnego życia. Dzięki książce czuję, że przybliżyłam się do tego tematu, poznałam informacje, których nigdzie indziej nie mogłam znaleźć. Jeśli ktoś się zastanawia nas zakupem tej książki to zachęcam. Pomimo wielu naukowych treści książka jest bardzo ciekawa i wciągająca. Jeśli interesujesz się tematem spektrum autyzmu i chcesz przybliżyć sobie ten temat to uważam, że książka jest idealna. Fakt, że autorka znajduję się ze spektrum autyzmu, a wydała książkę ukazuje, że nie wszystkie stereotypy na temat osób ze spektrum są prawidłowe. Książka jest bardzo motywująca i skłaniająca do przemyśleń. Świat widziany z perspektywy osoby neurotypowej jest inny od świata widzianego przez osobę ze spektrum. Dzięki książce zrozumiesz, jakie czynniki utrudniają funkcjonowanie osoby z autyzmem w społeczeństwie oraz dowiesz się, że nie każda osoba ze spektrum jest taka sama. Dużo bardzo ciekawej i przydatnej wiedzy. Polecam!
 • Alicja Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-02-19
  Temple Grandin obrazowo i klarownie pokazuje świat osób w spektrum autyzmu. Osobom neurotypowym często trudno zobaczyć, co dzieje się z osobami ze spektrum. Lektura książki autystyczny mózg, pozwala zobaczyć jak działa i funkcjonuje postrzeganie osób z ASC.
 • Lidia B. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-02-20
  To książka biograficzna, która pozwala zauważyć dużą różnicę pomiędzy mózgiem osoby normalnej, a osoby dotkniętej autyzmem. Kiedy autorka zauważyła że jest inna niż reszta społeczeństwa zaczęła zastanawiać się jak ma się w tym społeczeństwie funkcjonować. Książka krok po koku ukazuje obraz ludzkiego mózgu i jego złożoność. Bardzo fajna pozycja pokazująca jak wiele możemy się nauczyć o otaczającym nas świecie.
 • Filip L. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-02-20
  Książka może całkowicie zmienić myślenie na temat osób z autyzmem. Dokładnie opisuje jak wygląda świat widziany oczami osoby autystycznej. To książka warta przeczytania, ciekawa i motywująca. Autorka sama jest osobą z autyzmem, jednak nie przeszkodziło jej to w dążeniu do celu.
 • Mirosław F. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-02-18
  Dwóch fantastycznych znawców tematu połączyło swoje siły i stworzyło książkę, która może choć trochę przybliżyć świat osób z autyzmem. To zbiór informacji od strony naukowej, a także uświadomienie jak wygląda świat z punktu widzenia autystyka. Autorka podpowiada jak można wykorzystać potencjał kryjący się w tym różnorodnym sposobie myślenia. Ciekawa publikacja.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Najczęściej kupowane razem:

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 16. kwietnia, wtorek
0,00 zł

O Autorze


760147
Ładowanie...