Xi

Dzieje Polski. Imperium Rzeczypospolitej. Tom 5

Piąty tom monumentalnej monografii Andrzeja Nowaka "Dzieje Polski" to wspaniale napisana historia Rzeczpospolitej w całkiem nowym i niesamowicie interesującym wydaniu!"Dzieje Polski.Tom 5 Imperium Rzeczypospolitej" wprowadza czytelników w epokę królów elekcyjnych. W latach 1572-1632 Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem, jednak mimo interwencji zagranicznych mocarstw udawało się Czytaj więcej

 • Wydawnictwo: Biały Kruk
 • Serie: Dzieje Polski
 • Data premiery: 2021-11-29
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 488
 • Wymiary: 240 x 195

Piąty tom monumentalnej monografii Andrzeja Nowaka "Dzieje Polski" to wspaniale napisana historia Rzeczpospolitej w całkiem nowym i niesamowicie interesującym wydaniu!

"Dzieje Polski.Tom 5 Imperium Rzeczypospolitej" wprowadza czytelników w epokę królów elekcyjnych. W latach 1572-1632 Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem, jednak mimo interwencji zagranicznych mocarstw udawało się każdorazowo wybrać króla zgodnie z wolą ogółu szlachty: najpierw był to krótko panujący Henryk Walezy, następnie Stefan Batory i wreszcie Zygmunt III Waza.

W XVI i XVII wieku przed władcami Rzeczypospolitej rysowały się trudne zadania. Wewnątrz kraju coraz potężniejsze stawały się rody magnackie, stanowiące realną siłę polityczną zwalczającą obóz królewski. Europa mierzyła się też z ekspansjonizmem ze strony Rosji i Szwecji. Jednak w historii Polski był to czas, w którym Rzeczpospolitą można było określać mianem imperium. Imperium opartym nie tylko na wielkości terytorialnej i silnej gospodarce, ale również na wolności, na dialogu władcy z obywatelami (nie z poddanymi), na szukaniu konsensusu. Rzeczpospolita Obojga Narodów była, dzięki swojej wyjątkowości, zupełnym novum w historii świata. Wykuwała się w niej zupełnie nowa polska elita, emanowała ona na całą Europę zarówno kulturą, jak i świetnością militarną – na ten czas przypada rozwój husarii, najgroźniejszej jednostki bojowej XVII wieku, błyskotliwe zwycięstwa polskiego wojska pod Pskowem, pod Kircholmem, pod Kłuszynem.

Jednak nie tylko blaski widać z perspektywy czasu w imperialnej Polsce. Swoboda obywatelska sprawiała, że w czasie sejmików i sejmu ciężko było uchwalić podatki na wojsko, pojawia się opozycja, kontestująca wszelkie poczynania króla i dworu, choćby najkorzystniejsze dla Rzeczypospolitej, dopuszczająca się zdrad i wchodząca w alianse z obcymi mocarstwami. Był to początek końca wspaniałości i potęgi Polski – za jakiś czas dojdzie z tego powodu do potopu szwedzkiego i najazdów moskiewskich, a później Targowicę i rozbiory kraju. A ponieważ historia jest nauczycielką życia, warto patrzeć wstecz, by ustrzec się przed popełnianiem błędów w przyszłości.

"Dzieje Polski.Tom 5 Imperium Rzeczypospolitej" to książka opublikowana przez wydawnictwo Biały Kruk w twardej oprawie z przyciągającą wzrok czerwoną okładką.

Profesor Andrzej Nowak urodził się w 1960 roku, jest historykiem, sowietologiem, znawcą stosunków polsko-rosyjskich. W 2002 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, natomiast w 2011 roku  tytuł profesora zwyczajnego. Jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma w dorobku naukowym ponad 30 książek oraz kilkaset artykułów naukowych i publicystycznych.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3184651
Tytuł
Dzieje Polski. Imperium Rzeczypospolitej. Tom 5
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
488
Data premiery
2021-11-29
Rok wydania
2021
Wymiary produktu [mm]
240 x 195
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
1.59
Długość
205
Głębokość
247
Wysokość
44
Nasza cena
54,89 zł
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
28 recenzji
 • 5
  28
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Ryszard S. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-08-12
  Polecam tą pozycję. Mam wszystkie poprzednie. Wydania są estetyczne. Jeżeli ktoś jest faktycznie zainteresowany historią Polski to bardzo polecam. Opracowanie jest bardzo szczegółowe. Oparte na dużej liczbie danych źródłowych. Zawiera dużo zdjęć i ilustracji. Szczegółowa analiza wydarzeń z naszej historii. Opisy są wciągające. Bardzo polecam.
 • Kazimierz K. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-02-22
  Książka napisana w dość przystępnym języku. Okres opisujący wielkość Rzeczypospolitej.
 • Anna D. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-01-11
  Produkt 5/5. Książka pięknie wydana. Wydawnictwo godne polecenia.
 • Józef K. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-01-05
  Najlepsza książka z serii "Dzieje Polski". Czytam uważnie ze zrozumieniem, porównując z obecną sytuacją polityczna i społeczną.
 • Andrzej K. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-30
  Kolejny tom bardzo dobrej i interesującej serii. Zawartość treści i opracowanie merytoryczne najwyższej próby. Szata graficzna i staranność wydania bardzo wysoka. Polecam.
 • Renata D. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-28
  Książka pięknie wydana, na dobrej jakości papierze, z doskonałymi ilustracjami i mapami. No i wspaniała zawartość merytoryczna- opisująca rozkwit Rzeczypospolitej.
 • Halina A. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-09
  Dzieje Polski.Tom 5 Imperium Rzeczypospolitej to książka którą kupiłam za sprawą tych wszystkich dobrych opinii. I nie żałuję. Została dobrze napisana, jest bardzo ciekawa, pełna fotografii. Nie mam totalnie żadnych zastrzeżeń, choć nie powiem, trochę kosztowała. Ale warto było. Zachęcam wszystkich do lektury.
 • Karolina M. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-05
  Dzieje Polski.Tom 5 Imperium Rzeczypospolitej  to kolejna książka z serii, jaka wylądowała na mojej półce. Must have dla każdego historyka. Wszystko świetnie opisane, z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal. Jestem pod ogromnym wrażeniem i już nie mogę doczekać się kontynuacji serii. Takich pozycji jak ta powinno być znacznie więcej na rynku. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.
 • Milena O. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-12-03
  Nie pozostaje mi nic innego jak dołączyć do tych wszystkich dobrych opinii na temat książki „Dzieje Polski.Tom 5 Imperium Rzeczypospolitej” takich pozycji jak ta jest zdecydowanie za mało na rynku naszym, tak wnikliwych, dobrze napisanych, konkretnych, bez lania wody. No cóż, ale dobrze, że w ogóle jakieś są. Duży tez plus za bardzo ładną, estetyczną szatę graficzną. Polecam gorąco.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 28. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 28. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 28. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 28. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 28. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 28. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 28. maja, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 28. maja, wtorek
0,00 zł

O Autorze


3184651
Ładowanie...