Historia o braterskiej miłości i niesamowitej sile wyobraźni. Przygody dwóch braci Jonatana i Karola zwanego Sucharkiem to opowieść pełna emocji i wzruszeń.
Dwóch skrajnie różnych braci – jeden silny i zdrowy, drugi słaby i chorowity. Różnice te jednak nie przeszkadzają im kochać się bez granic. W chwilach zwątpienia uciekają do krainy fantazji, gdzie przeżywają wspólne przygody. Tam sytuacje bez wyjścia nie są dla nich problemem, zawsze szukają rozwiązania. Temat cierpienia i śmierci przeplata się z ciepłą relacją między braćmi, którzy pomimo trudności losu są niesamowicie życzliwi.
Fantastyczna kraina Nangijali położona po drugiej stornie gwiazd, kraina, z której pochodzą wszystkie bajki. W tym magicznym miejscu bracia przeżywają swoje przygody i właśnie tam można było mieć wszystko, o czym się zamarzyło.
„Potem był ranek następnego dnia. Jeździliśmy konno. Tak, umiałem jeździć, mimo że pierwszy raz siedziałem na koniu. Nie rozumiem, jak to się dzieje w Nangijali, że wszystko się potrafi. Galopowałem tak, jakbym nigdy nic innego nie robił. "
Opowieść dotyka tematu śmierci, dość rzadko poruszanego w utworach dla dzieci. Jeden z braci choruje na ciężką chorobę i przypadkowo dowiaduje się, że umrze. Starszy brat nie przestaje się nim opiekować i stara dużo z nim o śmierci rozmawiać. Z książki dzieci mogą nauczyć się czegoś o męstwie, przełamywaniu własnych słabości, a także o potędze miłości. Nie jest to łatwa pozycja, jednak czyta się ją lekko, choć cały czas trzyma w niepewności. Wpływa na wrażliwość i wyobraźnię czytelnika, a poruszane przez autorkę kwestie są ponadczasowe.
Astrid Lindgren to szwedzka pisarka znana z takich dzieł jak „Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Ronja, córka zbójnika”
Jej ponadczasowa twórczość dla dzieci została doceniona nie tylko przez najmłodszych czytelników, ale i przez dorosłych, którzy z chęcią wracają wspomnieniami do lat młodości. Niesamowite przygody, nieskrępowana wyobraźnia, ciepło i radość sprawiają, że wiele z jej książek doczekało się ekranizacji. Astrid wiedziała, że dziecko jest wymagającym czytelnikiem i zasługuje na szczerość, dlatego książką „Bracia Lwie serce” porusza ważny temat śmierci.