Władca Pierścieni - kolejność czytania

„Władca Pierścieni” — kolejność czytania

Gatunek fantasy, jaki znamy dzisiaj, nie istniałby bez „Władcy Pierścieni” J. R. R. Tolkiena. To właśnie na twórczości tego brytyjskiego pisarza wzorowali się liczni autorzy późniejszych bestsellerów z całego świata. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób elfowie i orkowie trafili do popkultury, musisz więc sięgnąć po książki z uniwersum Śródziemia. W jakim porządku należy je czytać? W naszym artykule przedstawimy Ci właściwą kolejność „Władcy Pierścieni”!

„Władca Pierścieni” — wszystkie części po kolei

Władca Pierścieni” to opowieść o hobbicie imieniem Frodo, w ręce którego wpada magiczny Pierścień wykuty przez niegodziwego Saurona. Niepozorny artefakt to w istocie potężna broń umożliwiająca jej twórcy powrót do władzy i zagładę Śródziemia. Aby do tego nie dopuścić, Frodo wraz z towarzyszami musi wybrać się do Mordoru, czyli jedynego miejsca, gdzie Pierścień może zostać zniszczony.

Zachowanie właściwego porządku podczas czytania „Władcy Pierścieni” powinien ułatwiać fakt, że Tolkien spisał tę historię z myślą o jednej powieści składającej się z 6 ksiąg. Dopiero jego pierwszy wydawca, a więc George Allen & Unwin — wbrew pierwotnym zamierzeniom autora — zdecydował się podzielić całość na 3 tomy:

  1. „Drużyna Pierścienia” (lub „Bractwo Pierścienia” w tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego) — Frodo Baggins otrzymuje Jedyny Pierścień od swojego wuja, Bilba. Za namową czarodzieja Gandalfa ucieka z rodzinnego Shire w towarzystwie najbliższych przyjaciół. Trafia do elfiej siedziby Rivendell, gdzie powstaje Drużyna Pierścienia, której misją ma być zniszczenie mrocznego artefaktu. Jak łatwo się domyślić, nie wszystko pójdzie jednak zgodnie z planem.
  2. „Dwie wieże” — wskutek nieszczęśliwych wydarzeń Drużyna Pierścienia zostaje rozbita, a każdy z jej członków zostaje zmuszony do walki z siłami zła na swój własny sposób. Okaże się to tym trudniejsze, że wskutek sojuszu Dwóch Wież Sauron zyskuje niespodziewanego poplecznika w wojnie o Jedyny Pierścień.
  3. „Powrót króla” — droga Saurona do władzy wiedzie przez Gondor, legendarne królestwo ludzi. Zwycięstwo sił ciemności wydaje się przesądzone, ale o swoje dziedzictwo upomni się potomek dawnych władców Gondoru, prawowity następca tronu — Aragorn. To on poprowadzi ludzi do walki o Śródziemie. W międzyczasie Frodo ze swym wiernym towarzyszem Samem kontynuuje wędrówkę do Góry Przeznaczenia.

Chcąc przeczytać samego „Władcę Pierścieni”, wystarczy przestrzegać powyższego porządku. Pamiętaj, że w istocie nie jest to trylogia, a jedna powieść w 6 księgach. Wydanie zgodne z oryginalnym zamysłem Tolkiena można znaleźć w naszej księgarni internetowej.

„Władca Pierścieni” czy „Hobbit” — co przeczytać najpierw?

Pisząc o kolejności czytania „Władcy Pierścieni”, nie sposób przejść obojętnie obok powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. J. R. R. Tolkien napisał ją z myślą o dzieciach i młodzieży, a głównym bohaterem historii uczynił niziołka Bilba Bagginsa. W towarzystwie czarodzieja Gandalfa i kompanii krasnoludów wyrusza on do Samotnej Góry, aby odzyskać podbitą przez smoka Smauga siedzibę i zgromadzone w niej skarby.

Wydarzenia z „Hobbita” są bezpośrednio związane z „Władcą Pierścieni”. Rozgrywają się dokładnie 60 lat wcześniej i tłumaczą, jak Jedyny Pierścień znalazł się w posiadaniu Bagginsów. W takiej więc kolejności warto czytać książki — tym bardziej, że Tolkien najpierw napisał „Hobbita” (pierwsza publikacja w 1937 r.), a dopiero później „Władcę Pierścieni” (1954 — 1955 r.), który wydany został już na fali popularności autora.

„Władca Pierścieni” — chronologia książek z uniwersum Śródziemia

„Hobbit” i „Władca Pierścieni” przyniosły Tolkienowi zdecydowanie największą sławę. Pracę nad mitologią Śródziemia zaczął on jednak na długo przed wydaniem jakiejkolwiek powieści — pierwsze szkice pojawiały się już w okolicach 1917 roku. Za życia autora poza opisanymi wyżej książkami wydane zostały wyłącznie zbiory wierszy, opowiadań i piosenek ze świata Śródziemia. Przykłady to „The Adventures of Tom Bombadil” (1962 r.) czy „The Road Goes Ever On” (1967 r.).

Inne dzieła rozwijające uniwersum opublikowane zostały już po śmierci J. R. R. Tolkiena przez jego syna Christophera, na podstawie zapisków i notatek ojca:

  1. „Silmarillion” (1970 r.) — zbiór mitów i legend związanych z historią Śródziemia. Opisuje między innymi stworzenie świata, narodziny bogów, herosów i poszczególnych ras zamieszkujących Ardę. Warto zaznaczyć, że jest to lektura napisana podniosłym i wymagającym stylem.
  2. „Niedokończone opowieści” (1980 r.) — zbiór esejów i historii stanowiących uzupełnienie mitologii Śródziemia. Pozwala spojrzeć na wydarzenia opisane w „Silmarillionie” z innej perspektywy.
  3. „Dzieci Húrina” (2007 r.) — opowieść rozwijająca jedną z historii zawartych w „Silmarillionie”. Jej akcja dzieje się w Pierwszej Erze Śródziemia i skupia się na walce śmiertelnika Túrina z mrocznym władcą Morgothem.
  4. „Beren i Lúthien” (2017 r.) — kolejne rozwinięcie wątku wspomnianego w „Silmarillionie”, a zarazem prawdopodobnie najsłynniejsza i najpiękniejsza historia miłosna ze świata Śródziemia. Imiona jej głównych bohaterów znajdują się dziś na nagrobkach J. R. R. Tolkiena i jego żony Edith.
  5. „Upadek Gondolinu” (2018 r.) — jedna z pierwszych historii stworzonych przez J. R. R. Tolkiena; opowiada o wydarzeniach, które ostatecznie doprowadziły do pokonania Morgotha u schyłku Pierwszej Ery Śródziemia.

W tym miejscu kończą się niestety proste odpowiedzi na pytania o kolejność czytania książek Tolkiena. Jedni fani trzymają się bowiem chronologii publikacji, a inni próbują umieszczać poszczególne wydarzenia na osi czasu Śródziemia.

„Władca Pierścieni” — części po kolei i lektury uzupełniające

Podsumowując, do wyboru masz przynajmniej dwa porządki czytania książek z uniwersum Śródziemia:

„Władca Pierścieni” — kolejność czytania według chronologii publikacji:

  1. Hobbit, czyli tam i z powrotem,
  2. Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia,
  3. Władca Pierścieni. Dwie wieże,
  4. Władca Pierścieni. Powrót króla,
  5. Silmarillion,
  6. Niedokończone opowieści,
  7. Dzieci Húrina,
  8. Beren i Lúthien,
  9. Upadek Gondolinu.

„Władca Pierścieni” — kolejność czytania według chronologii wydarzeń:

  1. Silmarillion,
  2. Beren i Lúthien,
  3. Dzieci Húrina,
  4. Upadek Gondolinu,
  5. Niedokończone opowieści,
  6. Hobbit, czyli tam i z powrotem,
  7. Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia,
  8. Władca Pierścieni. Dwie wieże,
  9. Władca Pierścieni. Powrót króla.

Warto zauważyć, że w tym ostatnim porządku niektórzy czytelnicy decydują się podzielić zarówno „Silmarillion”, jak i „Niedokończone opowieści” w taki sposób, by jak najlepiej dopasować je do kolejności wydarzeń. Fragmenty pierwszej z tych książek zajmują wówczas pozycje 1. i 5., a drugiej 6. oraz 11.

Jeśli nie znasz twórczości J. R. R. Tolkiena, zdecydowanie lepiej zrobisz, zaczynając swoją przygodę ze Śródziemiem od młodzieżowego „Hobbita” i przygodowego „Władcy Pierścieni”. Pamiętaj przy tym, że książki te są napisane w taki sposób, że do zrozumienia jednej nie jest potrzebna znajomość drugiej. Kiedy już zakochasz się w fantastycznym uniwersum, możesz natomiast zacząć sięgać po nieco trudniejsze i bardziej wymagające lektury, które pozwolą Ci jeszcze lepiej poznać ten niesamowity świat.

Total
0
Shares
Poprzedni
TANTISOWE TRENDY MIESIĄCA – marzec 2023

TANTISOWE TRENDY MIESIĄCA – marzec 2023

Następny
Gdzie szukać inspiracji książkowych?

Gdzie szukać inspiracji książkowych?

Mogą Cię zainteresować