Spis treści Show
Ostatnio modyfikowane 30/12/2024 przez Beata
Surowość gór i piękno górskiego krajobrazu od zawsze rozbudzały marzenia o wspinaczce na najwyższe szczyty. Natomiast historie górskich podróżników, pozwalając poczuć ogromną potęgę natury, wobec której człowiek często pozostaje bezradny, skłaniały do refleksji nad granicami ludzkich możliwości. Fascynacja górami przerodziła się w popularność pozycji o tej tematyce. Sprawdź, jakie książki o górach powinny pojawić się na półce każdego górskich podróży i wspinaczek.
Literatura górska – relacje z podróży, biografie, powieści i inne
Najlepsze książki o górach to biografie znanych himalaistów czy taterników, wspomnienia górskich podróżników oraz powieści, których akcja rozgrywa się na tle strzelistych szczytów i przełęczy. Możesz też sięgnąć po przewodniki i poradniki dla przyszłych eksploratorów gór. To dobre książki o górach dla każdego, kto poszukuje cennych informacji na temat dostępności szlaków, technik wspinaczki bądź wyposażenia fana trekkingu.
Dlaczego warto sięgnąć po historie o górskiej tematyce?
Do literatury górskiej warto sięgać, poszukując historii ludzi, którzy dzięki niezłomnej odwadze i determinacji wspięli się na szczyt niejednej góry, często płacąc za swoje marzenia cenę najwyższą. Najlepsze książki o tematyce górskiej, niosąc silny ładunek emocjonalny, wzruszają, rozbudzają wyobraźnię i inspirują do pracy nad siłą własnego charakteru. To również nieocenione źródło wiedzy na temat właściwego przygotowania do górskich wypraw.
Najlepsze książki o górach – TOP 10
Jeżeli góry zawładnęły również Twoją wyobraźnią, sięgnij po książki autorów zafascynowanych górską tematyką. Znajdują się wśród nich zarówno opowieści o Tatrach, jak i literatura górska poświęcona Himalajom czy innym znanym łańcuchom górskim. Poszukując ciekawych lektur na długie wieczory, skorzystaj z naszego rankingu top 10 i poznaj najbardziej polecane książki o górach.
1. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”
Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika najlepszych książek o górach to portret legendy polskiego himalaizmu, Kukuczki, który jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Autorzy książki „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, sięgając do materiałów archiwalnych, stworzyli fascynującą opowieść o zmaganiach z własnymi słabościami. Ich górska historia to biografia człowieka, który – zdobywając kolejne ośmiotysięczniki – nieustannie balansował na granicy życia i śmierci.
2. „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach”
Poszukując ciekawej książki o polskich górach, sięgnij też po tytuł „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach” Bartłomieja Kurasia. Autor opisuje najbardziej spektakularne wypadki i zaginięcia na szlakach tatrzańskich. Dzięki tej niezwykłej kronice poznasz wiele ciekawostek i dowiesz się, jak bezpiecznie rozpocząć górską wspinaczkę.
3. „Wszystko za Everest”
Sięgając po książki o wyprawach w góry, nie przegap pozycji Jona Krakauera „Wszystko za Everest”. Jest to reporterska, głęboko poruszająca opowieść o komercyjnym wejściu na najwyższy szczyt świata. Autor, opowiadając o górskiej wyprawie sprzed prawie trzech dekad, ze szczegółami relacjonuje przebieg wydarzeń zakończonych śmiercią aż ośmiu uczestników ekspedycji. Przywołując historie wspinaczy, skłania do refleksji nad granicami ryzyka i postępującą komercjalizacją himalaizmu.
4. „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”
Jeżeli interesują Cię książki o tematyce górskiej, możesz sięgnąć po publikację zainspirowaną rozmowami z ratownikami TOPR-u. Książka pod tytułem „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć” została napisana przez dziennikarkę radiową Beatę Sabałę-Zielińską i stanowi niezwykłą opowieść o trudach codziennej pracy śmiałków, którzy – ryzykując własnym życiem – wyruszają w góry, aby ocalić innych.
5. „Tatrzańskie opowieści”
Polska literatura górska to przede wszystkim historie inspirowane wędrówkami po rodzimych Tatrach. W ten klimat wyśmienicie wpisuje się książka Mateusza Waligóry „Tatrzańskie opowieści”. Autor, przemierzywszy każdy znakowany szlak, opowiada o urokliwych pejzażach w Tatrzańskim Parku Narodowym, lokalnej faunie oraz ciekawych ludziach spotykanych na trasach wędrówek. Górska opowieść Mateusza Waligóry zawiera też sporo przemyśleń i refleksji nad degradacją tatrzańskiej przyrody.
6. „Kurtyka. Sztuka wolności”
Pasjonatom sportu wspinaczkowego z pewnością nieobce jest nazwisko Wojciecha Kurtyki. Poszukując interesującej książki o górach i himalaizmie, sięgnij po jego biografię, opublikowaną przez Bernadette McDonald pod tytułem „Kurtyka. Sztuka wolności”. To górska książka o niezwykłym indywidualiście i jego spektakularnych dokonaniach wspinaczkowych.
7. „Dotknięcie pustki”
Książki o wyprawach górskich często pisane są przez ich uczestników. Wśród takich pozycji znajduje się „Dotknięcie pustki” Joego Simpsona. Jest to osobista relacja z wypadku, jakiemu alpinista uległ w czasie wyprawy w peruwiańskie Andy. Tytuł reprezentuje książki górskie, które – zdobywając uznanie czytelników na całym świecie – zasłużyły na miano międzynarodowych bestsellerów.
8. „Kurierka z Tatr”
Wśród biografii osób związanych z polskimi górami nie może zabraknąć opowieści o życiu Heleny Marusarzówny. „Kurierka z Tatr” Sylwii Winnik to nie tylko książka o górach, ale przede wszystkim historia niezłomnej kobiety, która w trudnych wojennych czasach przeprowadzała przez Tatry ludzi, przenosiła korespondencję i transportowała broń.
9. „#wspinaczka. Podręcznik dla początkujących…”
Jeżeli planujesz wspinać się na sztucznej ściance lub skałkach, koniecznie sięgnij po książkę Marcina Tomaszewskiego “#wspinaczka. Podręcznik dla początkujących i średnio zaawansowanych” – obszerny przewodnik po arkanach sportu wspinaczkowego. Dzięki niemu dowiesz się, jakie wyposażenie należy zgromadzić przed ekspedycją w góry i jak przygotować się na wyprawę. Poznasz też m.in. podstawowe rodzaje i techniki wspinaczki.
10. „W cieniu Babiej Góry”
Górska tematyka pojawia się także w beletrystyce, a przykładem powieść kryminalna Ireny Małysy „W cieniu Babiej Góry”. Jej bohaterką jest policjantka, której wyprawa w rodzinne strony kończy się odkryciem nieoczekiwanego znaleziska – ciała martwej przyjaciółki. W tej książce o górach i tajemniczej śmierci autorka umiejętnie przeplata kryminalną intrygę z malowniczymi opisami górskiej scenerii.