Michał Rusinek
Michał Rusinek
Michał Rusinek jest polskim pisarzem, tłumaczem i literaturoznawcą, a także doktorem habilitowanym nauk humanistycznych oraz profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W powszechnej świadomości zapisał się jako były sekretarz Wisławy Szymborskiej od czasu otrzymania prze nią Nagrody Nobla do jej śmierci. Od 2012 roku jest prezesem Fundacji jej imienia zajmującej się opieką nad spuścizną literacką poetki, a od 2013 roku przyznającej nagrodę jej imienia.
Michał Rusinek urodził się 31 stycznia 1972 roku w Krakowie. W latach 1991-1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał stopień doktora na podstawie pracy poświęconej relacjom pomiędzy klasyczną retoryką a ponowoczesną retorycznością. Następnie dzięki bogatemu dorobkowi naukowemu oraz monografii na temat retoryki obrazu obronił stopień naukowy doktora habilitowanego. Został adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2013 roku wszedł w skład Rady Języka Polskiego VII kadencji. Specjalizuje się w teorii literatury. Został sekretarzem Wisławy Szymborskiej za pośrednictwem jej bliskiej znajomej, Teresy Walas, która była promotorką jego pracy magisterskiej.
W swoich tekstach Michał Rusinek w wszechstronny i wieloaspektowy sposób zajmuje się licznymi zagadnieniami związanymi z niuansami języka polskiego oraz literatury. Jest autorem esejów, opowiadań kryminalnych oraz takich książek dla dzieci, jak "Mały Chopin" czy "Zaklęcie na W". W jego dorobku znajduj się między innymi publikacje poświęcone retoryce, w tym "Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić" oraz "Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna". W 2016 roku napisał wnikliwą biografię Wisławy Szymborskiej pod tytułem "Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej". Michał Rusinek wiele uwagi poświęca również rozmaitym, zabawnym i zaskakującym zjawiskom w polszczyźnie, czego efektem były takie książki, jak "Pypcie na języku" czy "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości". To jemu zawdzięczamy także nazwy żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Szymborską, na przykład lepiej, odwódka czy moskalik.