Konstanty Gebert
Konstanty Gebert
Konstanty Gebert to znany polski dziennikarz i publicysta pochodzenia żydowskiego. W swoich tekstach często podejmuje tematykę związaną z antysemityzmem, relacjami polsko-żydowskimi oraz polityką Izraela. To współzałożyciel Żydowskiego Uniwersytetu Latającego. Uczestniczył również w zakładaniu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, a także Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Nauki, Techniki i Oświaty. Został współtwórcą oraz redaktorem "Gazety Wyborczej".
Konstanty Gebert urodził się w 1953 r. w Warszawie. Studiował psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach komunistycznych dołączył do działań opozycyjnych, ale uniknął internowania. Współpracował chociażby z Komitetem Obrony Robotników. Ponadto zaczął publikować artykuły w prasie podziemnej jako Dawid Warszawski. Relacjonował Obrady Okrągłego Stołu, a później pracował jako reporter wojenny podczas wojny w Bośni. Badał ludobójstwo w Rwandzie i konflikt izraelsko-palestyński. Został nawet współpracownikiem Tadeusza Mazowieckiego, specjalnego sprawozdawcy ONZ.
Autor był redaktorem kwartalnika "KOS" (1982-1989 r.), a także miesięcznika "Midrasz" (1997-2000 r.). Jest uznawany za osobę zasłużoną dla odrodzenia kultury żydowskiej w Polsce. Prowadził wykłady na znanych uniwersytetach i w szkołach wyższych. Można tu wymienić chociażby Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Napisał kilkanaście książek oraz kilka tysięcy artykułów.
"Ostateczna rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" - Konstanty Gebert opisuje historię ludobójstw dokonywanych w różnych krajach świata. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, co doprowadza do takich wydarzeń i jak je powstrzymać. To wnikliwa analiza zbrodniczej polityki, o której cywilizacja ludzka musi pamiętać, by mogła jej unikać.