Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Feliks Przyłubski

 (1 produktów)

Litery. Nauka czytania - reprint wydania 25

Feliks Przyłubski, Ewa Przyłubska

(okładka twarda)

64,09 70,80 zł −9%
Wysyłka 24 godziny

Feliks Przyłubski

Feliks Przyłubski był popularyzatorem poprawnej polszczyzny i autorem publikacji pomagających w nauce wymowy oraz czytania. Napisał popularne podręczniki wspólnie z żoną, Ewą Przyłubską. Pozycje te były chętnie wykorzystywane w polskich szkołach podstawowych. Pedagog zasłynął zwłaszcza opracowaniem cenionej metody analityczno-syntetycznej w nauce czytania.

Feliks Przyłubski urodził się w 1906 r. w Radomsku. Zainteresowania językowe odziedziczył po matce, która była nauczycielką języka polskiego i języka francuskiego. W 1925 r. wyjechał do Warszawy, by rozpocząć studia na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował filologię polską, rozwijając swoje zamiłowanie do języka polskiego. Feliks i Ewa Przyłubscy wspólnie opracowali analityczno-syntetyczną metodę nauki czytania o charakterze funkcjonalnym.

Metoda analityczno-syntetyczna wykorzystuje funkcje wzrokowe, słuchowe i kinestetyczno-ruchowe. Autorzy uważali, że nauka czytania wprowadzona już w przedszkolu mocno wpływa na ogólny rozwój dzieci. Nauczyciel zaczyna od wyrazów, łączonych przez dziecko z obiektami znajdującymi się na oglądanych ilustracjach. Uczeń zaczyna rozpoznawać najpierw poszczególne wyrazy, a nie litery. Wyraz jest pojęciem bliższym uczniom, bo określa rzeczy, które znają z otoczenia. Badania oraz publikacje autorstwa tych wyjątkowych twórców wychowały całe pokolenia Polaków. Nawet dzisiaj książki Feliksa Przyłubskiego są wznawiane i stosowane w niektórych szkołach. Autor zmarł w 1983 r. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.

"Litery. Nauka czytania" - wielokrotnie wydawana publikacja Feliksa i Ewy Przyłubskich. Nowe wydanie to reprint z 1999 r. Wiele wskazówek autorów wciąż pozostaje aktualnych podczas nauki czytania.

Ładowanie...