Xi

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Donna Tartt

   (5 produktów)

  Tajemna historia

  (okładka twarda)

  45,99 
  Wysyłka dzisiaj

  Szczygieł

  (okładka twarda)

  48,99 
  Wysyłka dzisiaj

  The Secret History

  (okładka miękka)

  35,69 
  Wysyłka dzisiaj

  Mały przyjaciel

  (okładka miękka)

  46,79 
  Wysyłka dzisiaj

  The Little Friend wer. angielska

  (okładka miękka)

  68,19 
  Wysyłka 3 dni robocze

  Donna Tartt

  Donna Louise Tartt urodziła się 23 grudnia 1963 roku, jest amerykańską autorką, laureatką licznych nagród, w tym: Literackiej Nagrody WH Smitha oraz Nagrody Pulitzera w kategorii powieści fikcyjnych. W 2014 roku znalazła się na liście "100 najbardziej wpływowych osób” magazynu "Time".

  Donna Tartt zawsze posiadała niezwykle chłonną pamięć i już jako dziecko znała ogromną ilość poezji. Przyswajała wszystkie wiersze, które czytała. Do tej pory pamięta wszystkie słowa, których w przeszłości musiała nauczyć się na pamięć. W 1968 roku, mając zaledwie pięć lat, Tartt napisała swój pierwszy wiersz. Osiem lat później, kiedy miała trzynaście lat miał miejsce jej publiczny debiut, bowiem wtedy właśnie w lokalnej gazecie, po raz pierwszy opublikowano jej sonet.

  W 1981 roku Tartt rozpoczęła studia na Uniwersytecie Mississippi, gdzie jej twórczość zwróciła uwagę Williego Morrisa, który uznał ją za geniusza. Osiemnastoletnia Donna została zaproszona na kurs podyplomowy z krótkich form literackich. Po raz kolejny jej talent zostały zrównany z geniuszem przez jej opiekuna - znanego pisarza Barry'ego Hannah.

  Tartt opublikowała swoją pierwszą powieść "Tajemną historię" w 1992 roku, co było ogromnym osiągnięciem dla tak młodego twórcy. Dzięki tej publikacji Tartt zyskała miano przedwcześnie rozwiniętego geniusza literackiego, ponieważ miała wtedy zaledwie 29 lat.

  Jej powieść "Szczygieł" z 2013 roku została zaadaptowana jako film, jednak pomimo ogromnego sukcesu oraz rozgłosu na rynku czytelniczym, film okazał się klapą.

  Ładowanie...