Xi

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Dariusz Chemperek

   (10 produktów)

  Rzeczpospolita babińska. Monografia staropolskich źródeł literackich

  Dariusz Chemperek

  (okładka miękka)

  39,19 
  Wysyłka 24 godziny

  Ewangelicyzm reformowany w Pierwszej Rzeczypospolitej

  Dariusz Chemperek

  (okładka twarda)

  45,29 
  Wysyłka 3 dni robocze

  Dariusz Chemperek

  Dariusz Chemperek jest polskim filologiem, literaturoznawcą, profesorem nauk humanistycznych oraz wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jego specjalnością jest polskie literaturoznawstwo. Szerzej znany jest jako autor książek o tematyce filologicznej oraz podręczników szkolnych do nauki języka polskiego.

  Urodził się w roku 1965. W roku 1990 ukończył studia na kierunku filologia polska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie w roku 1997 zdobył tytuł doktora nauk humanistycznych na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za rozprawę zatytułowaną „O poezji medytacyjnej Daniela Naborowskiego”.

  W roku 2006 przedstawił monografię o nazwie „Poezja Jana Gawlińskiego i kultura literacka drugiej połowy XVII wieku”. Na podstawie jej oraz pozostałego dorobku naukowego uzyskał habilitację. W 2015 roku otrzymał od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego tytuł profesora nauk humanistycznych. Pracuje jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej Wydziału Humanistycznego UMCS.

  Jest autorem kilku monografii autorskich i edytorskich oraz artykułów naukowych. Ponadto wraz z Adamem Kalbarczykiem opracował serię popularnych podręczników szkolnych „Zrozumieć tekst – zrozumieć człowieka”.

  Publikacje Dariusza Chemperka:
  Seria podręczników Zrozumieć tekst – zrozumieć człowieka (współautor: Adam Kalbarczyk);
  „Umysł przecię z swojego toru nie wybiega”. O poezji medytacyjnej Daniela Naborowskiego;
  Poezja Jana Gawlińskiego i kultura drugiej połowy XVII wieku;
  Ewangelicyzm reformowany w Pierwszej Rzeczypospolitej.

  Ładowanie...