Xi

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Czesław Centkiewicz

   (2 produktów)

  Zaczarowana zagroda

  11,79 
  Wysyłka dzisiaj

  Anaruk, chłopiec z Grenlandii

  (okładka miękka)

  10,79 
  Wysyłka dzisiaj

  Czesław Centkiewicz

  Czesław Centkiewicz to polski podróżnik, reportażysta i pisarz. Zasłynął głównie jako autor literatury dla dzieci, m.in. popularnego „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Był także autorem reportaży na temat terenów podbiegunowych. Wiele utworów napisał wspólnie z żoną Aliną. Żył w latach 1904-1996.

  Urodził się w Warszawie. Od najmłodszych lat fascynował się sportem, co doprowadziło go w 1925 roku do mistrzostwa Polski w biegu przełajowym na 10 kilometrów. Zdobył tytuł inżyniera-elektryka na belgijskim Institut Superieur. Pracował w Państwowym Instytucie Meteorologicznym. Zasłynął jako organizator pierwszej polskiej wyprawy na Wyspę Niedźwiedzią na przełomie 1932 i 1933 roku.

  W 1934 roku wydał debiutancką książkę „Czeluskin”. Był to reportaż z rocznej wyprawy na Arktykę. Z kolei w 1937 roku światło dzienne ujrzała najsłynniejsza publikacja Centkiewicza dedykowana najmłodszy, „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Podczas II wojny światowej, podobnie jak jego, żona przeżył pobyt w obozie zagłady. Po zakończeniu okupacji wspólnie powrócili do pracy. Wśród powojennych dzieł Centkiewiczów znalazły się m.in. „Odarpi, syn Egigwy” czy „Zaczarowana Zagroda”.

  W bibliografii Centkiewicza znajdują się:
  Czeluskin;
  Wyspa mgieł i wichrów;
  W krainie zorzy polarnej;
  Znowu na północy;
  Anaruk, chłopiec z Grenlandii;
  Biała foka;
  Loty nad śniegami;
  W lodach północy.

  Ponadto wraz z żoną opublikował m.in.:
  Odarpi, syn Egigwy;
  Fridtjof, co z ciebie wyrośnie?;
  Zaczarowana zagroda;
  Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei;
  Okrutny biegun.

  Ładowanie...