Xi

Czesław Centkiewicz

 (2 produktów)

Anaruk, chłopiec z Grenlandii

Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

(okładka miękka)

9,49 
Wysyłka dzisiaj

Zaczarowana zagroda

Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz, Agnieszka Żelewska

(okładka miękka)

12,29 
Wysyłka dzisiaj

Czesław Centkiewicz

Czesław Centkiewicz to polski podróżnik, reportażysta i pisarz. Zasłynął głównie jako autor literatury dla dzieci, m.in. popularnego „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Był także autorem reportaży na temat terenów podbiegunowych. Wiele utworów napisał wspólnie z żoną Aliną. Żył w latach 1904-1996.

Urodził się w Warszawie. Od najmłodszych lat fascynował się sportem, co doprowadziło go w 1925 roku do mistrzostwa Polski w biegu przełajowym na 10 kilometrów. Zdobył tytuł inżyniera-elektryka na belgijskim Institut Superieur. Pracował w Państwowym Instytucie Meteorologicznym. Zasłynął jako organizator pierwszej polskiej wyprawy na Wyspę Niedźwiedzią na przełomie 1932 i 1933 roku.

W 1934 roku wydał debiutancką książkę „Czeluskin”. Był to reportaż z rocznej wyprawy na Arktykę. Z kolei w 1937 roku światło dzienne ujrzała najsłynniejsza publikacja Centkiewicza dedykowana najmłodszy, „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Podczas II wojny światowej, podobnie jak jego, żona przeżył pobyt w obozie zagłady. Po zakończeniu okupacji wspólnie powrócili do pracy. Wśród powojennych dzieł Centkiewiczów znalazły się m.in. „Odarpi, syn Egigwy” czy „Zaczarowana Zagroda”.

W bibliografii Centkiewicza znajdują się:
Czeluskin;
Wyspa mgieł i wichrów;
W krainie zorzy polarnej;
Znowu na północy;
Anaruk, chłopiec z Grenlandii;
Biała foka;
Loty nad śniegami;
W lodach północy.

Ponadto wraz z żoną opublikował m.in.:
Odarpi, syn Egigwy;
Fridtjof, co z ciebie wyrośnie?;
Zaczarowana zagroda;
Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei;
Okrutny biegun.

Ładowanie...