Xi
moja lista
zaloguj
koszyk (0) | 0,00 PLN

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Alina Centkiewicz

   (2 produktów)

  Zaczarowana zagroda

  (okładka miękka)

  13,29 
  Wysyłka dzisiaj

  Fridtjof co z ciebie wyrośnie

  (okładka twarda)

  39,49 
  Wysyłka dzisiaj

  Alina Centkiewicz

  Alina Centkiewicz to polska prawniczka, podróżniczka i pisarka. Tworzyła książki beletrystyczne, podróżnicze oraz literaturę dziecięcą. Większość swoich dzieł napisała wraz z mężem Czesławem. Należą do nich takie publikacje jak „Odarpi, syn Egigwy” czy „Zaczarowana zagroda”. Żyła w latach 1907-1993.

  Urodziła się w Hłuszkach, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W wieku jedenastu lat przeniosła się z rodzicami do Warszawy. Jej pierwsza daleka podróż odbyła się w czasach szkolnych, kiedy wraz z ojcem odwiedziła Brazylię. Studiowała prawo we francuskim Grenoble. W 1926 roku podczas wyprawy w Alpy poznała przyszłego męża, Czesława Centkiewicza.

  Przed wybuchem II wojny światowej pracowała jako kierownik biblioteki w Państwowym Banku Rolnym. Okupację nazistowską przeżyła m.in. jako więźniarka obozów koncentracyjnych.

  W 1949 roku wraz z mężem opublikowała pierwszą powieść „Odarpi, syn Egigwy”. Para napisała wspólnie ponad dwadzieścia powieści. Jedną z ich najpopularniejszych publikacji była „Zaczarowana zagroda” z 1963 roku. Małżeństwo odbywało wspólne podróże, głównie na tereny arktyczne. W 1958 roku Centkiewicz jako pierwsza Polka zdobyła Antarktydę.

  Najpopularniejsze dzieła autorki, wydane wraz z Czesławem Centkiewiczem:
  Odarpi, syn Egigwy;
  Zdobywcy bieguna północnego;
  Na podbój Arktyki;
  W lodach Eisfiordu;
  Opowieści spod bieguna;
  Fridtjof, co z ciebie wyrośnie?;
  Zaczarowana zagroda;
  Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei;
  Człowiek, o którego upomniał się morze.

  Ładowanie...