Xi

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Anda Rottenberg

   (10 produktów)

  Sztuka w Polsce 1945-2005

  (okładka miękka)

  94,19 
  Wysyłka dzisiaj

  Kuchnia towarzyska i uczuciowa

  (okładka twarda)

  58,89 
  Wysyłka dzisiaj

  Proszę bardzo

  (okładka miękka)

  33,99 
  Wysyłka dzisiaj

  Zbigniew Makowski. Teka w.angielskie

  (okładka pudełko)

  38,39 
  Wysyłka dzisiaj

  Rozrzut

  (okładka twarda)

  81,59 
  Wysyłka dzisiaj

  Zbigniew Makowski. Teka w.polskie

  (okładka pudełko)

  38,39 
  Wysyłka dzisiaj

  From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna

  (okładka twarda)

  52,19 
  Wysyłka dzisiaj

  Zbliżenia

  (okładka twarda)

  52,59 
  Wysyłka dzisiaj

  Lista. Dziennik 2005

  (okładka miękka)

  25,19 
  Wysyłka dzisiaj

  Berlińska depresja. Dziennik

  (okładka miękka)

  25,19 
  Wysyłka dzisiaj

  Anda Rottenberg

  Anda Rottenberg jest powszechnie cenionym autorytetem, historyczką i krytyczką sztuki, kuratorką wystaw, publicystką, pisarką. Działalność krytyczną rozpoczęła w 1966 roku, publikując od tamtej pory ponad tysiąc artykułów w większości języków europejskich oraz japońskim i koreańskim. Od 1980 roku była kuratorką około stu polskich i międzynarodowych wystaw w najważniejszych instytucjach kultury. W latach 1993-2001 pełniła funkcję dyrektora Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Inicjatorka powołania i budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

  Anda Rottenberg urodziła się 23 kwietnia 1944 roku w Nowosybirsku jako córka polskiego Żyda i Rosjanki. Młodość spędziła w Legnicy, następnie przeniosła się do Warszawy. W 1971 roku ukończyła studia z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1969 roku aktywnie zajmuje się organizowaniem wystaw artystycznych - głośnych, prowokujących dyskusje, promujących najważniejsze nazwiska sztuki współczesnej.

  Życie zawodowe Andy Rottenberg jest bogate i wszechstronne. W latach 1973-1986 pracowała w Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmowała się badaniami nad sztuką nowoczesną oraz współtworzyła "Polskie Studia Artystyczne". W połowie lat osiemdziesiątych założyła jedną z pierwszych niezależnych fundacji sztuki w Polsce, czyli Fundację Egit. Zajmowała stanowisko dyrektora Departamentu Sztuki w Ministerstwie Kultury i Sztuki, następnie na blisko dekadę związała się z legendarną warszawską Zachętą. Kierowała Galerią Mazowiecką w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Sorosa, przewodniczyła radzie programowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Fundacji Instytucji Promocji Sztuki. Została członkinią AICA, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki oraz wielu innych stowarzyszeń, fundacji i instytucji zajmujących się sztuką.

  Jako prawdziwa ambasadorka sztuki współczesnej była organizatorką i kuratorką wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, wielokrotnie obejmowała również funkcję kustosza polskiego pawilonu na międzynarodowych wystawach. Jest autorką popularnych serii, artykułów naukowych, esejów opracowań, a ostatnio również pisarką. Wśród jej książek znajdują się między innymi "Sztuka w Polsce. 1945-2005", "Proszę bardzo", "Zbliżenia", oparte na osobistych doświadczeniach "Berlińska depresja. Dziennik" i "Lista. Dziennik". Ostatnia publikacja Andy Rottenberg to intelektualna przygoda z gotowaniem w czasie pandemii, czyli "Kuchnia towarzyska i uczuciowa".

  Ładowanie...