Xi

Archetypy i nieświadomość zbiorowa

Carl Gustav Jung jest, obok Sigmunda Freuda, jednym z najwybitniejszych światowych twórców psychoanalizy. Był szwajcarskim psychiatrą, psychologiem, naukowcem i malarzem, a najbardziej zasłynął jako autor psychologii głębi (czyli odkrywania nieświadomych obszarów ludzkiej psychiki), na podstawie której stworzył koncepcję psychologii analitycznej. Jej centralne pojęcia to właśnie "archetypy" oraz "Czytaj więcej

 • Wydawnictwo: Wydawnictwo KR
 • Data premiery: 2016-02-08
 • Okładka: miękka
 • Liczba stron: 464
 • Wymiary: 200 x 140
Polecamy podobne produkty

Carl Gustav Jung jest, obok Sigmunda Freuda, jednym z najwybitniejszych światowych twórców psychoanalizy. Był szwajcarskim psychiatrą, psychologiem, naukowcem i malarzem, a najbardziej zasłynął jako autor psychologii głębi (czyli odkrywania nieświadomych obszarów ludzkiej psychiki), na podstawie której stworzył koncepcję psychologii analitycznej. Jej centralne pojęcia to właśnie "archetypy" oraz "nieświadomość zbiorowa". Niniejsza książka zawiera prace Junga z lat 1933-1935, szczegółowo omawiające definicje, które ukształtowały jego teorię.

Książka "Archetypy i nieświadomość zbiorowa" uznawana jest powszechnie za przełomowe, kanoniczne dzieło w dziedzinie psychologii. Autor dostarcza w swoich esejach podstaw teoretycznych dla swoich najważniejszych koncepcji. W największym skrócie w definicji psychoanalitycznej nieświadomość zbiorowa, której istnienia dowodził Jung, to strukturalna część ludzkiej psychiki, zawierająca instynkty jako podstawowe wzorce reagowania oraz myślenia, przeżywania i zachowania człowieka - czyli właśnie archetypy, oznaczające strukturalne elementy nieświadomości wspólne wszystkim ludziom na świecie. Oba pojęcia odegrały wielką rolę zarówno w naukach o ludzkim umyśle, jak i kulturze.

Wchodzące w skład tomu "Archetypy i nieświadomość zbiorowa" rozprawy stanowią swoisty wstęp, kamień węgielny pod zarys przyszłej, przełomowej teorii. Po nich następującą publikacje skupiona na problematyce archetypów, spośród których Jung wymienia między innymi "matkę", "odrodzenie", "Korę", "boskie dziecko", "boską dziewczyną". Autor zajmuje się także zagadnieniem "ducha" oraz tak zwanego "trickstera" oraz analizuje stosunek archetypów do procesu indywiduacji. Wreszcie prezentuje ich zastosowanie praktyczne na podstawie sugestywnej serii rysunków ze swojej pracy analitycznej. Ostatnie teksty dedykowane są centrującej symbolice mandali.

Dla wszystkich zainteresowanych psychologią książka "Archetypy i nieświadomość zbiorowa" to oczywiście lektura obowiązkowa, wprowadzająca czytelników w podstawowe pojęcia stojące u źródeł koncepcji Carla Gustava Junga. Kolektywna, wspólna wszystkim ludziom nieświadomość jako swoisty rezerwuar skumulowanych doświadczeń wielu pokoleń oraz archetypy, których kopalnią są baśnie, mity i powtarzające się w różnych kulturach motywy - to wciąż jedne z najbardziej fascynujących koncepcji w historii psychologii, które po prostu trzeba znać.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
554974
Tytuł
Archetypy i nieświadomość zbiorowa
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
niemiecki
Liczba stron
464
Data premiery
2016-02-08
Rok wydania
2020
Wymiary produktu [mm]
200 x 140
Okładka
miękka
Waga Produktu [kg]
0.62
Długość
205
Głębokość
145
Wysokość
140
Nasza cena
63,29 zł
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
3 recenzje
 • 5
  3
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Bożena Z. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-07-31
  Najpierw przeczytał partner, potem ja, a już zapowiada się mama, że też chce przeczytać. To jedna z tych książek które po prostu trzeba przeczytać. Autror pisze konkretnie, bez lania wody, dobrze się to czyta. Jednak uprzedzam, nie jest to raczej lektura na raz, lepiej sobie dawkować tę wiedzę. Druga sprawa po prostu ciężką ją na raz połknąć. Polecam.
 • Anita H. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-07-27
  Jestem zachwycona tą książkę i wcale nie dziwię się, że zgarnia same dobre recenzje, ja sama daję maksymalną ocenę. Lektura całości zajęła mi niespełna miesiąc – ale tylko dlatego, ze wolałam sobie racjonować tę wiedzę. Wszystko o czym pisze autor jest takie ciekawe, fascynujące, skłania do reflekcji, do myślenia, do zastanowienia się nad tym wszystkim. Polecam z całego serca.
 • Sandra W. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-07-23
  Co tu dużo pisać, to pozycja którą trzeba przeczytać choć raz w życiu. Na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana, ale w rzeczywistości wcale tak nie jest. Autor wprowadza nas w tajniki w sposób bardzo rzeczowy i treściwy. Poza samą wiedzą, przekazem, szata graficzna także niczego sobie. Polecam każdemu, polecam też wam.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 24. lipca, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 24. lipca, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier DPD
data dostawy 24. lipca, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 25. lipca, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 25. lipca, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 24. lipca, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 25. lipca, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 25. lipca, czwartek
0,00 zł

O Autorze


554974
Ładowanie...