Xi
 » Książki  » Nauki społeczne i humanistyczne  » Psychologia, socjologia

"Zachowuj się" to kompleksowa publikacja, w której prof. Robert Sapolsky wyjaśnia czytelnikom motywy ludzkiego postępowania. Znany biolog i neurolog opisuje interdyscyplinarne podejście do badania zachowania człowieka. Korzystając z najnowszych odkryć naukowych oraz teorii wybitnych badaczy, omawia reakcje ludzi na codzienne doświadczenia. To głębokie spojrzenie na umysł ludzki z perspektywy naukowej, odkrywający tajemnice mechanizmów, tworzących światopogląd człowieka. Skąd właściwie bierze się ksenofobia? Dlaczego ludzie wywołują wojny? Odkryj zdanie wspaniałego badacza i wyrusz z nim w podróż do najgłębszych zakamarków ludzkiej psychiki!

Tę publikację wyróżnia również układ treści. Autor omawia wybrane zachowanie człowieka, a następnie warstwa po warstwie odkrywa, z czego wynika ludzkie postępowanie. Wraca do samego początku i przyczyn powstania ludzkiej myśli. Ukazuje czytelnikowi błyskawiczne reakcje zachodzące w mózgu, a następnie wyjaśnia różne reakcje hormonalne. Ponadto uwzględnia doświadczenie życiowe jednostki, wpływ dzieciństwa, a nawet rozwój płodowy. Badacz próbuje odkryć, co właściwie sprawia, że człowiek popełnia straszliwe zbrodnie oraz jednocześnie co zachęca go do wspaniałych czynów.

"Zachowuj się" zaskoczy nawet osoby od lat interesujące się psychologią. Prof. Robert Sapolsky łączy różne dziedziny wiedzy, poszukując odpowiedzi na postawione przez naukę pytania. Bada wpływ genetyki, a także rozmyśla nad kontekstem kulturowym ludzkich poczynań. Co więcej, bez przeszkód sięga nawet pod wiedzę o ewolucji człowieka, wracając do jej początku. Stara się opracować szczegółowy opis natury ludzkiej, przybliżający mechanizmy odpowiadające za dobre i złe czyny. Zachęca do ponownego spojrzenia na kluczowe zagadnienia filozoficzne, jak chociażby moralność oraz wolna wola.

Autor tworzy zdumiewającą wizję ludzkiego umysłu, nie unikając trudnych tematów. Omawia radykalne poglądy i udowadnia, co wpływa na ich powstanie. Pokazuje również drogę do prawdziwego pokoju miedzy ludźmi. To mądra opowieść o człowieczeństwie, największych wartościach cywilizacji oraz zrozumieniu poglądów innego człowieka. Na uwagę zasługują także lekka narracja tej opowieści i świetny przekład Piotra Szymczaka, dzięki któremu polski czytelnik może bez problemu zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane tematy, poruszane przez amerykańskiego badacza.

Kim jest prof. Robert Sapolsky? To znakomity biolog i neurolog oraz wykładowca Uniwersytetu Stanforda. Współpracuje również z Muzeum Narodowym w Kenii. Wielokrotnie prowadził badania naukowe w Afryce, dokumentując życie małp w ich naturalnym środowisku. W swojej pracy badawczej zajmuje się zawłaszcza poszukiwaniem sposobów zwalczania wpływu stresu na neurony czuciowe. Odkrycia te mogą rzucić światło na wiele tajemnic ludzkiego umysłu.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Kazimierz D.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 25-07-2022 | Recenzja zweryfikowana
Muszę przyznać, że lektura "Zachowuj się... ." zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Spodziewałem się albo zupełnie naukowego bełkotu, albo typowo rozrywkowego, niezbyt poważnego podejścia do tematu. Tak jakby książka Sapolsky'ego była czymś na kształt podręcznika do biologii. Tymczasem to rewelacyjna lektura, która porusza temat profesjonalnie, wyczerpująco, wielowątkowo i interdyscyplinarnie, przy tym robi to w tak dobrze przyswajalny sposób, że nie sposób wkręcić się w sieć biologicznych uwarunkowań naszego zachowania. Bardzo dobra książka!

Aleksander I.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 22-07-2022 | Recenzja zweryfikowana
Bardzo ciekawe podejście i profesjonalne wyjaśnienie biologicznego i neurobiologicznego zaplecza naszych zachowań, reakcji, emocji itd. Książkę polecam, bo pomimo, że porusza tematy skomplikowane, narracja prowadzona jest dosyć swobodnie i momentami humorystycznie, dlatego bez problemu przyswoimy tę wiedzę. A jest ona zaskakująca i szalenie interesująca. Polecam także jako świetną lekturę, nie tylko pozycję stricte biologiczną.

Ela O.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 17-07-2022 | Recenzja zweryfikowana
Genialna książka, która wyjaśnia, co my wyczyniamy tak naprawdę, a właściwie co wyczynia nasz organizm. Polecam wszystkim, którzy po prostu chcą zagłębić się w kwestie behawioralne pod kątem biologicznym - nie wiem czy istnieje taka gałąź ;) ale dla mnie taka była ta książka. Najpierw jest jakieś zachowanie, a potem po niteczce: jedna reakcja, jeden impuls do poprzedniego i tak w ten sposób dochodzimy od czego zaczął się cykl tych niesamowitych rzeczy w naszym organizmie. Może brzmi to chaotycznie, ale czuję się nadal po ogromnym wrażeniem tej książki i ciężko dobrze mi wyartykułować zachwyt nad nią :)

Dostawa

3223054
Ładowanie...