Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Stehlik

 (0 produktów)
?

Przykro nam, ta seria nie zawiera żadnych produktów.

Stehlik

W Czechach mam na nazwisko Stehlík. Tak brzmi po czesku słowo „szczygieł”. Seria Stehlík to mój autorski wybór literatury. Kilka razy w roku zaproponuję Państwu najlepsze czeskie książki. Takie, od których nie mogłem się oderwać. Powieści, opowiadania, reportaże. Niektóre – wydane kiedyś w Polsce, ale dziś zapomniane. Inne – premierowe. Przekładane przez najlepszych tłumaczy, jakich znam. Czytelniku, wejdź do literackiej krainy Gottland i zrób sobie raj. Literaturę czeską obdarz láską nebeską – Mariusz Stehlík, czechofil

Seria Stehlik wydawana jest przez wydawnictwo Dowody na Istnienie. "Dowody na Istnienie" to tytuł książki Hanny Krall, którego reporterka użyczyła wydawnictwu, które wydaje przede wszystkim książki reporterskie – polskie i zagraniczne.

W serii Stehlik wydawane są książki naszych południowych sąsiadów, czeskie nowości i tytuły klasyczne, zawsze ciekawe, choć w różnych konwencjach i różnych stylach. Okładki do książek z serii zaprojektowała Katerina Sidonova.

Warto zainteresować się między innymi:

"Świece w pogańskim raju" – Jiri Kamen - Wyobraźnia czeskiego autora, znanego z utworów humorystycznych, to studnia bez dna. Studnia nonsensów oczywiście! Ji Kamen mnoży absurdalne historie, żeby zdemaskować naszą pokrętną naturę.

"Obudzę się na Shibui" – Anna Cima - Dziewczyna o imieniu Jana najpierw nastolatka, a potem studentka kocha się platonicznie w aktorach Kurosawy, czyta Murakamiego i powoli uzależnia się od Japonii. Niestety, podróż szesnastolatki do Tokio i wypowiedziane lekkomyślnie życzenie (Chcę tu zostać, nie chcę wracać do Czech) stają się początkiem jej uwięzienia w tokijskiej dzielnicy Shibuya. Wydaje się, że z labiryntu zdarzeń, kultury i języka nie ma wyjścia.

"Piąty wymiar" – Martin Vopenka - Bohater powieści, Jakub, to biznesman po bankructwie, który zapisuje się do tajemniczego eksperymentu. Za udział w nim amerykańska firma Free Year oferuje duże pieniądze. Musi wyjechać w argentyńskie góry, gdzie przez rok będzie odcięty od rodziny i jakiegokolwiek kontaktu ze światem. W eksperymencie dopuszcza się zabranie ze sobą jednej książki. Wysoko w Andach, w specjalnie wybudowanym bunkrze, będzie musiał skonfrontować się z nowym doświadczeniem.

"Drobiazg" – Marketa Bankova – Tomasz, główny bohater, który był w dzieciństwie adoptowany szuka swoich biologicznych rodziców. W ten sposób wpada w uzależnienie od wiedzy o genetyce. Zaczyna traktować każdego człowieka jak maszynę nosiciela DNA. Zamiast ludzi, dostrzega jedynie zestawy genów. Nawet ciało ukochanej staje się dla niego przede wszystkim workiem na geny.

Ładowanie...