Xi

Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium

"Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium" to autobiograficzna książka Roberta Samborskiego. Były duchowny porusza w niej bardzo aktualne tematy związane z kościołem oraz polskim duchowieństwem. Publikacja pokazuje życie w seminarium od środka, porusza tematy, o których na co dzień się milczy. To bardzo szczere, pozbawione łagodzącej otoczki wyznanie. Książka momentami szokuje, pobudza do myślenCzytaj więcej

"Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium" to autobiograficzna książka Roberta Samborskiego. Były duchowny porusza w niej bardzo aktualne tematy związane z kościołem oraz polskim duchowieństwem. Publikacja pokazuje życie w seminarium od środka, porusza tematy, o których na co dzień się milczy. To bardzo szczere, pozbawione łagodzącej otoczki wyznanie. Książka momentami szokuje, pobudza do myślenia, pozwala lepiej zrozumieć to, co dzieje się za niedostępnymi dla zwykłego człowieka murami szkoły dla przyszłych księży.

Autor to były duchowny, wyrzucony z seminarium tuż przed święceniami. Powodem wydalenia było wydanie wraz z kolegą z roku książeczki z opowiadaniami o charakterze satyrycznym. Przełożeni poczuli się bardzo urażeni takim zachowaniem i wszczęli wobec kleryków swoiste śledztwo.

Robert Samborski opisuje jak wygląda proces przygotowywania młodych mężczyzn na przyszłych księży. Co stanowi najważniejszy element w ich nauczaniu? Czy najistotniejsze aspekty to szczere powołanie, głęboka wiara, kontakt z bogiem, teologia, dobroć dla bliźniego, chrześcijańska miłość? Czy w rzeczywistości kluczową kwestią nie staje się posłuszeństwo? Były członek seminarium przyznaje, że ksiądz ma mieć BMW i być BMW, czyli Bierny, Mierny, ale Wierny. Samborski porusza również powody, dla których młodzi mężczyźni decydują się na wstąpienie do seminarium duchownego. Nie oszczędza również wyjaśnień, co sprawiło, że sam stał się jego członkiem.

W książce "Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium" Robert Samborski odsłania obłudę najstarszej instytucji religijnej. Z jego zatrważających i szokujących wspomnień można dowiedzieć się zarówno o tym jak wygląda pedagogika wg Jana Pawła II w praktyce, jak również o formie i sposobach dobierania oraz kształtowania przyszłych księży, którzy maja być przewodnikami wiernych.

Autobiografia ukazuje bolesną, ale jakże potrzebną prawdę. Wyłania się z niej obraz seminarium jako miejsca pełnego obłudy, niezrozumiałych zachowań i wielkiej podejrzliwości przełożonych, którzy nieustannie kładą nacisk na posłuszeństwo ze strony kleryków.

Robert Samborski to były duchowny katolicki, który jest studentem biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest redaktorem strony: templeofwolf.eu, gdzie m.in. opisuje swoje wędrówki z czworonożnym przyjacielem - Bojarem.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3148668
Tytuł
Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
280
Data premiery
2021-09-27
Rok wydania
2021
Wymiary produktu [mm]
203 x 145
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.28
Długość
145
Głębokość
203
Wysokość
18
Nasza cena
22,89 zł
Serie:
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
7 recenzji
 • 5
  7
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Ewa G. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-10-27
  Bardzo dobra książka przedstawiająca hierarchie w kościele, mam w gronie bliskiej rodziny chłopaka który był w seminarium i poniekąd potwierdzają się panujące tam zasady.
 • Józef M. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-10-15
  Jest to bardzo dobra książka i godna polecenia. Na pewno jeszcze nie raz będę zamawiał książki od tego wydawcy.
 • Weronika B. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-10-01
  Wydawnictwo Krytyki Politycznej rzadko zawodzi i tutaj także mamy bardzo dobrą książkę. Najbardziej zaciekawiły mnie fragmenty, w których autor wspomina własne początki powołania i opowiada o motywacjach ludzi wstępujących do seminariów. Często kleryków i księży oskarża się o materializm albo zaślepienie religijne, głupotę, a tak naprawdę główną odpowiedzialność za zniszczenie reputacji kościoła ponoszą ich przełożeni, od najwyższych stołków zaczynając.
 • Aneta W. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-09-28
  Co tu dużo mówić, bardzo poruszająca relacja. Łamanie charakterów młodych ludzi pełnych ideałów, materializm, narzucanie jedynych słusznych poglądów - tak w skrócie można opisać warunki panujące w seminariach, miejscach które mają przecież formować przewodników duchowych. To bardzo ważna książka i warta przeczytania, chociaż obawiam się, że ci którzy najbardziej potrzebują tej wiedzy nie będą przekonani i uznają ją za kolejny 'niesprawiedliwy' atak na Kościół w Polsce.
 • Mirosław B. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-09-27
  Nie czytajcie tej książki... Jeśli nie chcecie się denerwować :) a tak poważnie to każdy powinien ją przeczytać, zwłaszcza w Polsce, gdzie kościół jest praktycznie nietykalny i nie można się o nim negatywnie wyrażać. Tymczasem prawda o tej organizacji jest zupełnie inna, a kto będzie znał ją lepiej niż były członek? Robert Samborski zdradza, jak prane są mózgi kleryków jeszcze przed święceniami, tak by przez całe życie podporządkowywali się swoim wpływowym zwierzchnikom. Świetna robota, takich książek potrzeba jak najwięcej na rynku.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 24. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 24. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 24. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 24. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
0,00 zł
3148668
Ładowanie...