Piatnik
Piatnik
Historia firmy PIATNIK sięga początków XIX wieku, kiedy w Wiedniu, w 1824 roku, w niewielkim zakładzie tworzono ręcznie malowane karty do gry. Pod koniec XIX wieku zakład został przekształcony w przedsiębiorstwo przemysłowe. Firma wybudowała kilka nowych fabryk na terenie Austro-Węgier, z których część znalazła się po wojnie w radzieckiej strefie wpływów i utraciły więź z macierzystą firmą w Wiedniu.
Sekrety sztuki wytwarzania kart PIATNIK przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, od tradycyjnego ręcznego malowania kart aż do dzisiejszej wysoce zmechanizowanej produkcji.
Od lat 50 oferta produktów PIATNIKA jest stale wzbogacana, dlatego oprócz kart firma produkuje obecnie puzzle, gry, kości i akcesoria do gier. Produkty PIATNIK dystrybuowane są w ponad 60 państwach, rocznie sprzedawanych jest ponad 25 milionów kart i kilka milionów puzzli i gier. Inwestycje w najnowsze środki produkcji i technologie pozwoliły na osiągnięcie ogromnej wydajności i wyjątkowej precyzji druku. Do produkcji kart używany jest surowiec najwyższej jakości, co sprawia, że PIATNIK może poszczycić się statusem jednego z największych i najbardziej cenionych producentów kart do gry. Karty i puzzle firmy to tysiące wzorów i modeli, dla każdego miłośnika tego rodzaju spędzania czasu.
Obecnie firma PIATNIK ma w swojej ofercie również gry dla dzieci, gry familijne, towarzyskie, logiczne, strategiczne, zręcznościowe, pamięciowe i podróżne, a także edukacyjne, które polecane są do wyposażenia szkół i przedszkoli, ze względu na swoją wartość pedagogiczną oraz trwałość i estetykę wykonania. To gry i zabawki dla najmłodszych i nieco starszych dzieci.
W Polsce słowo "piatnik" od lat jest synonimem talii kart. Dzieje się tak dlatego, że trwałe i estetyczne wyroby firmy przechodzą często z pokolenia na pokolenie i zawsze będą wspaniałym prezentem dla miłośników brydża, pokera czy układania pasjansów, a jeśli nie ma pod ręką specjalistycznych gier – zawsze można zagrać z dziećmi w wojnę czy makao!
Wyroby firmy PIATNIK na pewno wnoszą w życie kolory i wspaniałe obrazy, na małych jak karty i dużych jak kilkutysięczno elementowe puzzle, powierzchniach.