Xi

Lata

Odkryj twórczość Annie Ernaux, uznawanej za jedną z najważniejszych pisarek francuskich! "Lata" to autobiograficzne dzieło tej autorki, które po raz pierwszy ukazuje się w języku polskim. "Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie"? Na tak trudne pytanie próbuje odpowiedzieć sobie i swoim czytelnikom wspaniała francuska pisarka. Twórczość noblistki pokazuje, w jaki sposób czasy, w których człowieCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Czarne
 • Data premiery: 2022-01-12
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 240
 • Wymiary: 205 x 125

Odkryj twórczość Annie Ernaux, uznawanej za jedną z najważniejszych pisarek francuskich! "Lata" to autobiograficzne dzieło tej autorki, które po raz pierwszy ukazuje się w języku polskim. "Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie"? Na tak trudne pytanie próbuje odpowiedzieć sobie i swoim czytelnikom wspaniała francuska pisarka. Twórczość noblistki pokazuje, w jaki sposób czasy, w których człowiek żyje, mogą wpływać na to, kim się staje.

"Lata" to dzieło uznawane za biografię całego pokolenia autorki. Pisarka przypomina czas biedy, który przeradza się później w kapitalistyczny przesyt. Wspomina młodość i trudy powojennej rzeczywistości. Opowiada o małym normandzkim miasteczku, gdzie rytm życia ustanawiają święta religijne. Pisze o odkryciu twórczości Simone de Beauvoir oraz o nowym spojrzeniu na rzeczywistość. Mówi o tym, jak wychowanie w robotniczej rodzinie wpływa na jej życie. Przede wszystkim jednak to opowieść, w której tłem jest wolność różnego rodzaju. Wyzwolenie polityczne towarzyszy tu obyczajowemu i seksualnemu. Klasowe ograniczenia ustępują demokratycznej równości.

Annie Ernaux omawia rewolucję obyczajową, która jest związana z postępującym współcześnie rozwojem kapitalistycznego i konsumpcyjnego stylu życia. W ten sposób jej opowieść nie traci nic ze swojej aktualności. Autorka przypomina najważniejsze wydarzenia historyczne XX w. oraz pokazuje, jak wciąż wpływają na współczesnych ludzi. Przełomowe chwile dla historii europejskiej zmieniają życie mieszkańców różnych krajów. To nie tylko opowieść o Francji, ale także o wielu innych europejskich państwach, które wkroczyły w nową rzeczywistość powojenną.

Autorka łączy różne obrazy w jedną historię życia człowieka, który rodzi się podczas wojny, a następnie przeżywa wydarzenia prowadzące aż do świata nowoczesności. Przypomina, jakim zmianom podlegały poglądy, styl życia i obyczajowość zwyczajnych ludzi. Niesamowita rewolucja zaszła podczas życia jednego pokolenia, przeskakującego nagle z konserwatywnej rzeczywistości do zaskakującego świata współczesnego, w którym wolność została nadrzędną wartością. Annie Ernaux pisze o szansach oraz o zagrożeniach, jakie niosą zmiany cywilizacyjne i zastanawia się, dokąd to wszystko zmierza.

Odkryj kategorię "Literatura piękna", gdzie znajdziesz dzieła wybitnych pisarzy z całego świata.

Annie Ernaux to francuska pisarka i feministka. Urodziła się w 1940 r. Wychowana w robotniczej rodzinie w małym miasteczku normandzkim, autorka obserwowała zmiany zachodzące w konserwatywnej obyczajowości. Po ukończeniu studiów literaturoznawczych została nauczycielką. Jako pisarka zadebiutowała w 1974 r. Zdobyła szereg prestiżowych nagród literackich.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3192848
Tytuł
Lata
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
francuski
Liczba stron
240
Data premiery
2022-01-12
Rok wydania
2022
Wymiary produktu [mm]
205 x 125
Okładka
twarda
Waga Produktu [kg]
0.32
Długość
125
Głębokość
205
Wysokość
22
Nasza cena
24,39 zł
Zobacz więcej
Recenzje
4,3/5
4 recenzje
 • 5
  2
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Kinga N. Klient niezweryfikowany
  4.0
  2022-10-26
  Wspaniale się to czytało, choć nie spodziewałam się, że aż tak bardzo ta treść mnie zaangażuje. Uderzyła mnie również absolutna szczerość autorki, jakkolwiek się nie działo - napisała o tym. Czy było to złe, wstydliwe itd. może nie wartościuje jakoś uparcie, ale ocenia sprawiedliwie swoje własne pokolenie. Jest w tym trochę zawodu, wielkie rewolucje w ogromnym skrócie skończyły się na domowej strefie komfortu, telewizorze i pełnej lodówce (tyle byłoby z walki o ideały). Historia prawdziwa, szczera, przenikająca, napisana zgodnie z najwyższą sztuką literacką, coś pięknego!
 • Filip F. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-10-22
  Nie jest to książka po którą sięgnąłbym od tak. Została mi polecona i absolutnie nie żałuję. Ani to wyłącznie autobiografia, ani to wyłącznie ujęcie socjologiczne licznych zmian, które zachodziły w Europie, ani to wyłącznie sentymentalne wspomnienia wydarzeń bardziej emocjonujących. To piękne dzieło, które łączy bardzo wiele aspektów, wymyka się szufladkowaniu i mówi bardzo wiele także o nas współczesnych. Zgadzam się, że absolutnie uderza strona literacka z zachowaniem nauki starych mistrzów. Nie trzeba być wyjątkowo oczytanym czy nawet zainteresowanym taką tematyką, żeby naprawdę docenić wartość tego wydania.
 • Wiktoria T. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2022-10-18
  Rewelacyjna biografia, która w szerszym kontekście jest głosem całego pokolenia, które w zasadzie przeżyło wiele zmian, przewrotów i mniejszych lub większych rewolucji. Z jednej strony te konkretne przemiany są bardzo czytelnia przedstawione, z drugiej to bardzie reakcje na te zmiany są tutaj w centrum uwagi. Książka piękna pod względem literackim, wspaniale się ją czyta, przeżywa kolejne wydarzenia, aż dochodzi się do refleksji, że zmiany każde mają nieoczekiwany zazwyczaj efekt, a wszystkie małe rzeczy w naszym życiu są piekielnie ważne. Polecam!
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 18. czerwca, wtorek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 18. czerwca, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 18. czerwca, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 18. czerwca, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 18. czerwca, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 18. czerwca, wtorek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 18. czerwca, wtorek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 18. czerwca, wtorek
0,00 zł

O Autorze


3192848
Ładowanie...