Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Annie Ernaux

 (1 produktów)
?

Lata

Annie Ernaux

(okładka twarda)

26,09 
Wysyłka dzisiaj

Annie Ernaux

Annie Ernaux (z domu Duchesne, ur. 1940 r. w Lillebonne) jest cenioną na całym świecie francuską pisarką, laureatką wielu nagród oraz Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2022 rok. Jako autorka specjalizuje się przede wszystkim w przejmujących powieściach wykorzystujących wątki autobiograficzne i motywy feministyczne.

Istotny wpływ na życie i twórczość Annie Ernaux miał fakt, że wychowała się w robotniczej dzielnicy francuskiej miejscowości Yvetot w regionie Normandii, gdzie jej należący do klasy ludowej rodzice prowadzili nieduży sklepik połączony z kawiarnią. Ukończyła studia z dziedziny literatury współczesnej na Uniwersytecie położonym w mieście Rouen. Pracowała jako nauczycielka języka francuskiego oraz wykładowczyni. W 1964 roku wyszła za mąż za Philippe'a Ernaux, jednak związek ten rozpadł się po 21 latach.

Napisała ponad 20 książek, które zyskały światowy rozgłos. W swojej twórczości sięga do wątków, które dobrze zna z własnego życia i ze świata, w którym dojrzewała i którego meandry w sposób odważny i precyzyjny zarazem demaskuje. Jej bohaterowie szukają swojej tożsamości i korzeni, walczą z poczuciem wyobcowania i społecznymi ograniczeniami, magazynują te doświadczenia we własnych wspomnieniach i próbują się z nimi rozliczyć.

Jej debiut literacki z 1974 roku zatytułowany "Puste szafki" poświęcony był ubogiej studentce, która poddaje się zabiegowi aborcji. Napisane 10 lat później "Miejsca" opowiadały o toksycznej relacji z ojcem. Książki Annie Ernaux są krótkie, oszczędnie napisane, a zarazem głęboko sięgające autentycznych ludzki emocji, z którymi mierzy się każdy z nas - co sprawia, że są wyjątkowo przejmujące i na długo zapadające w pamięć. Łącząc elementy autobiograficzne, historyczne i społeczne, została uznana za jedną z najważniejszych współczesnych autorek.

Na polskim rynku wydawniczym do dyspozycji czytelników są jej głośne powieści "Lata" i "Bliscy".

Ładowanie...