Spis treści Show
Każdy rodzic wie doskonale, jak ciężko jest zachęcić swoją pociechę do samodzielnego zdobywania wiedzy, nie mówiąc już o nauce z podręczników szkolnych. W związku z tym wiele osób poszukuje skutecznych sposobów na to, aby zmotywować dziecko do zagłębienia się w świat wiedzy. Na szczęście istnieje kilka metod, które sprawdzają się nawet w najcięższych przypadkach. O czym mowa? Podpowiadamy!
Zmotywowanie dziecka do samodzielnej nauki jest trudnym wyzwaniem, które niejednokrotnie kończy się niepowodzeniem. Kluczem do sukcesu jest bowiem odpowiednie podejście do tematu, a więc takie, które nie zniechęci młodego człowieka do poszerzania wiedzy, zarówno tej wynikającej z programów nauczania, jak i ogólnej, które przyda się w życiu.
Jak nauka wpływa na rozwój dziecka?
O tym, że nauka ma szereg zalet i wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ma ona znaczenie na gruncie poznawczym, społecznym, emocjonalnym i wielu innych. Poprzez naukę dzieci zdobywają wiedzę o świecie, uczą się logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Wczesna ekspozycja na różnorodne bodźce edukacyjne stymuluje rozwój mózgu, wspierając umiejętności językowe, matematyczne oraz kreatywność. Nauka w interakcji z rówieśnikami rozwija umiejętności społeczne, takie jak współpraca, empatia i komunikacja. Ponadto, nauka pomaga dzieciom budować pewność siebie poprzez osiąganie kolejnych celów i radzenie sobie z wyzwaniami. Wspieranie naturalnej ciekawości i motywacji do nauki kształtuje mnóstwo pozytywnych nawyków związanych z samą edukacją i na pewno wpłynie na przyszłe sukcesu dziecka już w dorosłym życiu.
Skuteczne sposoby zachęcenia dziecka do nauki
Odpowiedź na tego typu pytanie jest zależna od wielu czynników, w tym przede wszystkim od wieku dziecka, jego zainteresowań, charakteru, osobowości itp. Warto więc wskazać dość uniwersalne porady dotyczące tego, jakie metody wykorzystać przy zachęcaniu dziecka do nauki. Przede wszystkim warto połączyć naukę z zabawą, a więc wykorzystać różne gry edukacyjne, aplikacje interaktywne, zabawki dydaktyczne i wiele innych. Nie zapominajmy o stworzeniu odpowiednich warunków do nauki i sięgania po materiały, które są kolorowe, ilustrowane, czyli po prostu ciekawe wizualnie. Świetnym przykładem są rewelacyjnie wydane książki tematyczne, prezentujące mnóstwo ciekawostek o świecie. Nie mówimy więc tutaj o podręcznikach szkolnych, ale o zupełnie innej formie edukacji opartej właśnie na czerpaniu wiedzy z alternatywnej, ale niezwykle interesującej alternatywy.
Jak zachęcić dziecko do nauki poprzez książki?
Po jakie więc książki dla dzieci warto sięgnąć, aby nauka stała się przyjemnością, a nie szkolnym obowiązkiem. Jeśli chodzi o najmłodszych, można polecić tutaj przede wszystkim 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać. Książką, która zachęca dzieci do pogłębiania wiedzy jest też Nie ma głupich pytań, w której znajdziemy niebanalne spojrzenie na świat nauki. Pozostając w tematyce wydań dla dzieci w wieku 3-5 lat nie można pominąć książki o tytule Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci – dzieła ponad 70 ekspertów w wielu dziedzinach nauki. W książce tej można znaleźć aż osiem rozdziałów, w których zawarto zdjęcia, ciekawostki, wykresy, diagramy itd., dzięki którym nie ma miejsca na nudę. Kolejną książką wartą polecenia rodzicom dzieci w wieku 3-5 lat jest Mózg! Co w głowie siedzi. Wiem i ja, która odpowiada na wiele kluczowych pytań dotyczących pracy mózgu, samej nauki i procesu zapamiętywania. W tego typu zestawieniu nie może zabraknąć książki: Ale dziwne. Atlas hysiów, bzików i innych osobliwości, dzięki której można poznać wyjątkowe zakątki, zwyczaje, wydarzenia oraz sporo niesamowitych postaci, które na pewno przypadną do gustu najmłodszym.
Jakie książki do nauki dla starszych dzieci?
Dla starszych dzieci, w wieku 6-8 lat, przygotowano z kolei książki kreatywne oraz rozwijające, w tym Nasza Przyroda. Czytaj z Albikiem, która została nazwana prawdziwą rewolucją na rynku produktów i narzędzi edukacyjnych dla dzieci. Kolejną pozycją dla tej grupy wiekowej jest Britannica. Wielka księga pytań dlaczego, która porusza wyobraźnię i zmusza do myślenia. Dzieciom w wieku 9-12 polecamy szczególnie książkę o tytule Glutologia – pod tą intrygującą nazwą kryje się ponad 500 stron wypełnionych faktami i ciekawostkami związanymi z chorobami i tym, jak sobie z nimi radzić. Pozostając w tej tematyce nie można pominąć też książki Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu o świecie mikrobów znajdującym się w naszym organizmie. Na koniec książka dla nieco starszych, czyli Po co mi ta nauka. T.2 Nawet skałę da się zjeść, która pozwala spojrzeć szerzej i nieco inaczej na naukę chemii.