Władysław Reymont
Władysław Reymont
Władysław Stanisław Reymont (ur. w 1867 roku w Kobielach Wielkich) był polskim pisarzem, prozaikiem i nowelistą, uważanym za jednego z głównych przedstawicieli realizmu w okresie Młodej Polski oraz jednego z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej. Władysław Stanisław Reymont zmarł w 1925 roku w Warszawie.
Rodzice Władysława Reymonta chcieli, aby chłopiec został organistą. On jednak nie zgodził się na wybór takiej ścieżki i w swoim życiu wykonywał między innymi takie zawody jak krawiec, aktor czy pracownik kolei. Historia zapamiętała go jednak przede wszystkim jako wybitnego pisarza.
Za swoją czterotomową epopeję "Chłopi" otrzymał w 1924 roku nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Oprócz "Chłopów" najbardziej znane dzieła Reymonta to "Ziemia Obiecana" oraz "Bunt". Rok 2000 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Reymontowskim, a sam pisarz został odznaczony (pośmiertnie lub za życia) takimi orderami jak Komandor Orderu Legii Honorowej, Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski oraz Order Orła Białego. Jego powieści do dziś uważane są za jedne z najważniejszych w polskim dorobku kulturalnym, a także należą do kanonu obowiązkowych lektur szkolnych. Na podstawie książek Władysława Reymonta kręcone są także filmy i wystawiane spektakle teatralne.