Xi
 » Raman Prinja

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Raman Prinja

   (1 produktów)

  Planetarium. Muzeum kosmosu

  Raman Prinja, Chris Wormell

  (okładka twarda)

  43,99 
  Wysyłka dzisiaj

  Raman Prinja

  Prof. Raman K. Prinja jest astronomem, profesorem i autorem. Jest profesorem astrofizyki w Kolegium Uniwersyteckim w Londynie (UCL). W swojej karierze otrzymał także liczne nagrody naukowe, w tym: Pol and Christiane Swings od Królewskiej Akademii Belgii; Nagrody Wydziałowe UCL (w latach: 2000, 2010), Nagrodę Edukacyjna UCL w 2018 roku, NagrodęAmerykańskiego Instytutu Fizyki i Edukacji Naukowej w 2019 oraz Nagrodę Royal Society Young People's Book w tym samym roku. We wrześniu 2021 roku profesor Raman Prinja został laureatem nagrody UCL Leadership Award za wybitny wkład w życie uczelni.

  Obszar badań Ramana Prinji obejmuje wpływy ewolucji gwiazd. Obecne projekty mają na celu zbadanie natury utraty masy przez wiatry gwiazdowe w szerokim zakresie środowisk astrofizycznych, w tym: struktury szybkich wypływów z gwiazd centralnych mgławic planetarnych, utraty masy, zlepiania się i pochodzenia struktury wiatrów jasnych gwiazd OB, wypływy dysków akrecyjnych w zmiennych kataklizmicznych oraz pochodzenie i charakter wypływów masy z młodych klasycznych gwiazd T Tauri.

  Jego praca dotyczy wielu podstawowych procesów astrofizycznych, w tym hydrodynamiki promieniowania i fizyki plazmy, dysków akrecyjnych, ewolucji gwiazd, dynamiki i wzbogacania ośrodka międzygwiazdowego, formowania się gwiazd oraz funkcjonowania galaktyk. Badania opierają się na analizach syntezy linii w połączeniu z zestawami danych dla wielu długości fali, obejmującymi spektroskopię dalekiego UV, optyczną i bliską podczerwieni, a także obserwacje radiowe.

  Ramana Prinji jest autorem licznych książek popularnonaukowych oraz ponad 150 artykułów naukowych.

  Ładowanie...