Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Marian Falski

 (2 produktów)

Elementarz

(okładka twarda)

5/5
68,71 73,90 zł −7%
Wysyłka 24 godziny

Elementarz. Reprint z 1971 r

(okładka twarda)

5/5
79,79 86,20 zł −7%
Wysyłka 24 godziny

Marian Falski

Marian Falski to polski pedagog, działacz oświatowy oraz specjalista w dziedzinie ustroju i organizacji szkolnictwa. Był autorem „Elementarza”, najsłynniejszego polskiego podręcznika do nauki dla najmłodszych. Żył w latach 1881-1974.

Urodził się w Naczu na Kresach Wschodnich na terenie dzisiejszej Białorusi. Miał pochodzenie drobnoszlacheckie. Ukończył studia inżynierskie na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. W 1903 roku wstąpił do Polskiej partii Socjalistycznej. Jako jej działacz organizował strajki i wiece przeciwko carowi. W 1906 roku został aresztowany i uwięziony, a później wygnany poza teren Rosji.

Zamieszkał w Krakowie, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1909 roku rozpoczął studia psychologii i pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak przerwał je z powodu wojny. Wyjechał do Wiednia, jednak wrócił po roku. W 1917 roku obronił doktorat. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego pracował w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Po II wojnie światowej był kierownikiem Biura Badań i Statystyk Ministerstwa Oświaty, a następnie pracownikiem Polskiej Akademii Nauk.

W 1910 roku wydał podręcznik „Nauka czytania i pisania” dziś znany jako „Elementarz”. Był także autorem innych publikacji oświatowych. Zmarł w Warszawie w wieku 93 lat.

Najważniejsze publikacje Mariana Falskiego:
Elementarz;
Atlas szkolnictwa średniego ogólnokształcącego;
Walczymy o szkołę;
Dydaktyka nauki czytania i pisania;
Aktualne zagadnienia ustrojowo-organizacyjne szkolnictwa polskiego;
Reforma nauczania w kl. I-IV.

Ładowanie...