Xi
moja lista
zaloguj
koszyk (0) | 0,00 PLN

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Marian Falski

   (2 produktów)

  Elementarz. Reprint z 1971 r

  Marian Falski

  (okładka twarda)

  96,99 
  Wysyłka 2 dni robocze

  Elementarz

  Marian Falski

  (okładka twarda)

  86,39 
  Wysyłka 2 dni robocze

  Marian Falski

  Marian Falski to polski pedagog, działacz oświatowy oraz specjalista w dziedzinie ustroju i organizacji szkolnictwa. Był autorem „Elementarza”, najsłynniejszego polskiego podręcznika do nauki dla najmłodszych. Żył w latach 1881-1974.

  Urodził się w Naczu na Kresach Wschodnich na terenie dzisiejszej Białorusi. Miał pochodzenie drobnoszlacheckie. Ukończył studia inżynierskie na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim. W 1903 roku wstąpił do Polskiej partii Socjalistycznej. Jako jej działacz organizował strajki i wiece przeciwko carowi. W 1906 roku został aresztowany i uwięziony, a później wygnany poza teren Rosji.

  Zamieszkał w Krakowie, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1909 roku rozpoczął studia psychologii i pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak przerwał je z powodu wojny. Wyjechał do Wiednia, jednak wrócił po roku. W 1917 roku obronił doktorat. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego pracował w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Po II wojnie światowej był kierownikiem Biura Badań i Statystyk Ministerstwa Oświaty, a następnie pracownikiem Polskiej Akademii Nauk.

  W 1910 roku wydał podręcznik „Nauka czytania i pisania” dziś znany jako „Elementarz”. Był także autorem innych publikacji oświatowych. Zmarł w Warszawie w wieku 93 lat.

  Najważniejsze publikacje Mariana Falskiego:
  Elementarz;
  Atlas szkolnictwa średniego ogólnokształcącego;
  Walczymy o szkołę;
  Dydaktyka nauki czytania i pisania;
  Aktualne zagadnienia ustrojowo-organizacyjne szkolnictwa polskiego;
  Reforma nauczania w kl. I-IV.

  Ładowanie...