Xi

John J. Mearsheimer

 (4 produktów)

Wielkie złudzenie. Liberalne marzenia a rzeczywistość międzynarodowa

John J. Mearsheimer

(okładka miękka)

30,29 
Wysyłka dzisiaj

Tragizm polityki mocarstw

John J. Mearsheimer

(okładka miękka)

43,49 
Wysyłka dzisiaj

Izraelskie lobby a polityka zagraniczna USA

John J. Mearsheimer

(okładka miękka)

56,19 
Wysyłka 2 dni robocze

Wielkie złudzenie

John J. Mearsheimer

(okładka twarda)

41,99 
Wysyłka dzisiaj

John J. Mearsheimer

John Joseph Mearsheimer przyszedł na świat 14 grudnia 1947 roku. Jest amerykańskim politologiem i badaczem stosunków międzynarodowych, należącym do realistycznej szkoły myślenia. Jest profesorem na Uniwersytecie w Chicago, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych realistów swojego pokolenia.

Kiedy miał 17 lat, John J. Mearsheimer zaciągnął się do armii amerykańskiej. Po roku otrzymał nominację do Akademii Wojskowej w West Point, do której uczęszczał w latach 1966-1970. Po ukończeniu studiów przez pięć lat służył jako oficer w Siłach Powietrznych USA.

W 1974 roku, gdy nadal służył w lotnictwie, uzyskał tytuł magistra stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Cornella, a w 1980 roku uzyskał stopień doktora. W latach 1978-1979 był pracownikiem naukowym w Brookings Institution w Waszyngtonie. W latach 1980-1982 był stażystą podoktoranckim w Centrum Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Harvarda. W roku akademickim 1998–1999 był stypendystą Whitney H. Shepardson w Nowym Jorku.

John J. Mearsheimer znany jest jako główny propagator teorii ofensywnego realizmu, która opisuje interakcje między wielkimi mocarstwami jako napędzane głównie pragnieniem osiągnięcia regionalnej hegemonii w anarchicznym systemie międzynarodowym. Zgodnie ze swoją teorią Mearsheimer uważa, że rosnąca potęga Chin prawdopodobnie doprowadzi do konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi.

Jest autorem wielu książek z zakresu politologii i stosunków międzynarodowych, w tym pozycji o tytułach: "Wielkie złudzenie. Liberalne marzenia a rzeczywistość międzynarodowa" oraz "Tragizm polityki mocarstw".

Ładowanie...