Xi

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  John J. Mearsheimer

   (2 produktów)

  Tragizm polityki mocarstw

  (okładka miękka)

  43,49 
  Wysyłka dzisiaj

  John J. Mearsheimer

  John Joseph Mearsheimer przyszedł na świat 14 grudnia 1947 roku. Jest amerykańskim politologiem i badaczem stosunków międzynarodowych, należącym do realistycznej szkoły myślenia. Jest profesorem na Uniwersytecie w Chicago, uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych realistów swojego pokolenia.

  Kiedy miał 17 lat, John J. Mearsheimer zaciągnął się do armii amerykańskiej. Po roku otrzymał nominację do Akademii Wojskowej w West Point, do której uczęszczał w latach 1966-1970. Po ukończeniu studiów przez pięć lat służył jako oficer w Siłach Powietrznych USA.

  W 1974 roku, gdy nadal służył w lotnictwie, uzyskał tytuł magistra stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Cornella, a w 1980 roku uzyskał stopień doktora. W latach 1978-1979 był pracownikiem naukowym w Brookings Institution w Waszyngtonie. W latach 1980-1982 był stażystą podoktoranckim w Centrum Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Harvarda. W roku akademickim 1998–1999 był stypendystą Whitney H. Shepardson w Nowym Jorku.

  John J. Mearsheimer znany jest jako główny propagator teorii ofensywnego realizmu, która opisuje interakcje między wielkimi mocarstwami jako napędzane głównie pragnieniem osiągnięcia regionalnej hegemonii w anarchicznym systemie międzynarodowym. Zgodnie ze swoją teorią Mearsheimer uważa, że rosnąca potęga Chin prawdopodobnie doprowadzi do konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi.

  Jest autorem wielu książek z zakresu politologii i stosunków międzynarodowych, w tym pozycji o tytułach: "Wielkie złudzenie. Liberalne marzenia a rzeczywistość międzynarodowa" oraz "Tragizm polityki mocarstw".

  Ładowanie...