Xi
moja lista
zaloguj
koszyk (0) | 0,00 PLN

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Hanna Czajkowska

   (3 produktów)

  Oto jest Kasia

  Mira Jaworczakowa, Hanna Czajkowska

  (okładka miękka)

  21,69 
  Wysyłka dzisiaj

  Dzieci z Bullerbyn

  Astrid Lindgren, Hanna Czajkowska

  (okładka twarda)

  36,49 
  Wysyłka dzisiaj

  Otwórz okienko

  Helena Bechlerowa, Hanna Czajkowska

  (okładka twarda)

  22,69 
  Wysyłka dzisiaj

  Hanna Czajkowska

  Hanna Czajkowska (ur. w 1917 roku w Warszawie) była polską graficzką, ilustratorką i malarką. Zaliczana jest do Polskiej Szkoły Ilustracji - grupy polskich ilustratorów, którzy zdobyli międzynarodowy rozgłos zajmując się ilustrowaniem książek dla dzieci.

  W 1939 roku Hanna Czajkowska rozpoczęła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jednak ze względu na wybuch wojny musiała je przerwać. Po wojnie ukończyła jednak studia, zdobywając dyplom w 1955 roku.

  Całe swoje zawodowe życie poświęciła ilustrowaniu książek dla dzieci. Na swoim koncie ma ilustracje do ponad stu tytułów literatury dziecięcej, z czego szczególną rozpoznawalność przyniosły jej grafiki do książeczek szwedzkich autorów, takich jak "Dzieci z Bullerbyn", "Nils Paluszek" i "Karlsson z Dachu" Astrid Lindgren. Wśród autorów, których książki ilustrowała, można znaleźć też między innymi Hannę Ożogowską, Helenę Bechlerową, Czesława Janczarskiego, Joannę Papuzińską, Adama Bahdaja, czy Aleksandra Puszkina. Współpracowała również z redakcją miesięcznika dla dzieci "Miś”, dla którego przygotowała ok. 500 prac.

  Twórczość Hanny Czajkowskiej charakteryzowała się czystymi, wyrazistymi barwami, dążeniem do uogólnienia, oraz zastosowaniem ilustracji kreskowej. Prace artystki były wiele razy wystawiane w kraju i za granicą, a ona sama została nazwana przez Ignacego Witza najczynniejszą polską graficzką, której twórczość doskonale odpowiada psychice najmłodszych.

  Hanna Czajkowska zmarła w 1991 roku w Warszawie.

  Ładowanie...