Xi
moja lista
zaloguj
koszyk (0) | 0,00 PLN

Kategorie

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Hanna Baltyn

   (2 produktów)

  Mała encyklopedia Domowych Potworów

  Stanislav Marijanović, Hanna Baltyn

  (okładka twarda)

  22,29 
  Wysyłka 24 godziny

  Złodziejka książek

  Markus Zusak, Hanna Baltyn

  (okładka miękka)

  39,44 
  Wysyłka 24 godziny

  Hanna Baltyn

  Hanna Baltyn urodziła się 22 kwietnia 1956 roku w Warszawie, zmarła 16 lipca 2014 roku. Była historyczką teatru, krytykiem teatralny i literacki oraz tłumaczką książek. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze, była studentką pierwszego rocznika utworzonego w 1975 roku. W swojej karierze między innymi pracowała w Instytucie Sztuki PAN, Ministerstwie Kultury, była redaktorką naczelną wydawnictwa Egmont. Współpracowała z TVP. Była współpracownicą Polskiego Radia. Publikowała w czasopismach poświęconych sztuce, literaturze i teatrowi (m.in. w „Dialogu” i „Teatrze”).

  Hanna Baltyn jest autorką przekładu monumentalnej "Historii teatru" pod redakcją Johna Russella Browna, "Alicji po drugiej stronie lustra", książek Stephena Clarke'a, a w tym: "Merde!", "M jak merde!" i "Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta". Wraz z Wandą Chotomską przełożyła także "Bajki i rymowanki Kubusia Puchatka" (Egmont, 2009).

  Jest autorką licznych artykułów i recenzji publikowanych w czasopismach poświęconych sztuce, literaturze i teatrowi. Współpracowała m.in. z "Dialogiem", "Teatrem", "Pamiętnikiem Teatralnym", "Nowymi Książkami", "Twoim Stylem", "Galą", "Polityką" i "Życiem Warszawy". Publikowała teksty także w "Gazecie Wyborczej" w latach 1990-91.

  Krytyka autorstwa Hanny Baltyn była szczera i dojrzała, podpartą wiedzą i wypracowanym światopoglądem. Jednocześnie autorka starała się zrozumieć innych, ich racje i tworzony przez nich sceniczny świat, by następnie odkryć w nim coś dla siebie, zachwycić się i zarazić tym zachwytem swoich czytelników.

  Ładowanie...