Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Donald Tusk

 (2 produktów)
?

Szczerze. Donald Tusk. Osobisty dziennik

Donald Tusk

(okładka twarda)

29,89 
Wysyłka 24 godziny

Wybór

Anne Applebaum, Donald Tusk

(okładka twarda)

36,99 
Wysyłka 24 godziny

Donald Tusk

Donald Tusk jest polskim politykiem, współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz Platformy Obywatelskiej. W latach 2007-2014 pełnił funkcję prezesa Rady Ministrów, następnie do 2019 roku przewodniczącego Rady Europejskiej, obecnie przewodniczy Europejskiej Partii Ludowej. Wieloletni poseł, senator, wicemarszałek, kandydat na prezydenta Polski w wyborach w 2005 roku. Autor książek "Szczerze" oraz "Wybór" (wspólnie z Anne Applebaum).

Donald Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. W latach 1964-1972 uczęszczał do tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 57, w 1976 został zaś absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. W 1980 roku ukończył studia z zakresu historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie obronił pracę magisterską dotyczącą kształtowania się legendy Józefa Piłsudskiego w przedwojennych czasopismach. To w czasie studiów zaangażował się w działalność opozycyjną wobec władz PRL. Uczestniczył w tworzeniu lokalnego Studenckiego Komitetu Solidarności, współpracował z Bogdanem Borusiewiczem i Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża.

W trakcie strajku w sierpniu 108 roku przyczynił się do stworzenia Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich, następnie został członkiem Prezydium Tymczasowego Komitetu Założycielskiego NZSP oraz przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Pracował jako dziennikarz, współpracował z pismami podziemnymi. Od 1989 roku aktywnie uczestniczy w polskiej polityce - jako poseł, jeden z założycieli, a następnie przewodniczący Kongresu Liberalno-Demokratycznego, wicemarszałek, jeden z wiceprzewodniczących Unii Wolności.

24 stycznia 2001 roku wspólnie z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim założył Platformę Obywatelską, która jest obecnie jedną z największych partii politycznych w Polsce. To z jej ramienia został premierem po wyborach parlamentarnych w 2007 roku - jest osobą, która najdłużej sprawował ten urząd w III Rzeczypospolitej. W trakcie swojej pracy jako przewodniczący Rady Europejskiej opublikował swój osobisty dziennik "Szczerze". Właśnie ukazała się książka "Wybór" - zbiór dwunastu rozmów między dwiema wybitnymi osobowościami polskiego i międzynarodowego życia publicznego przełomu XX i XXI wieku.

Ładowanie...