Xi

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Don Rosa

   (7 produktów)

  Don Rosa

  Don Rosa to znany amerykański rysownik i ikona komiksowego świata. To jemu zawdzięczamy większość historyjek z Kaczorem Donaldem, Sknerusem McKwaczem; pracował także przy innych disneyowskich postaciach. Dobrze budował swoją komiksową karierę, choć jego wykształcenie to całkiem inna bajka: Don z wykształcenia jest inżynierem budownictwa.

  Urodził się 29 czerwca 1951 roku w Louisville w Kentucky. Od najmłodszych lat lubił rysować, a miłością do komiksów zaraziła go starsza o 10 lat siostra, która je nałogowo kolekcjonowała. Uczył się w typowo męskich szkołach, a studia ukończył w 1973 roku ze stopniem bakałarza w inżynierii lądowej. Kolejne lata to praca w rodzinnej firmie i tworzenie autorskich komiksów z Pertwillaby Papersem i Kapitanem Kentucky. Potem współpracował z Wydawnictwem Gladstone, które uzyskało od Disneya licencję na wydawanie "kaczych" komiksów, holenderskim wydawnictwem Oberon oraz Egmont. Jego pierwszy kaczy komiks to "Syn słońca"

  Za największe dzieło stworzone przez Dona Rosę powszechnie uważa się sagę przedstawiającą życie i drogę do majątku Sknerusa McKwacza. Twórczość Dona w Polsce jest dobrze znana, bo jego historie ukazywały się w latach 90. XX wieku w tygodnikach "Mickey Mouse" oraz "Kaczor Donald" i jego wydaniach specjalnych.

  Charakterystyczną cechą jego stylu jest duża liczba detali. Inspirowała go historia i mitologia, a bohaterowie jego komiksów często spotykali na swojej drodze historyczne postaci. Chciał, by jego pomysłowe historie nie tylko bawiły, ale i uczyły, dlatego zanim usiadł do rysowania, przeprowadzał dokładny research.

  Ładowanie...