Xi

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Brian Porter-Szucs

   (2 produktów)

  Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii

  (okładka miękka)

  43,99 
  Wysyłka dzisiaj

  Wiara i ojczyzna. Katolicyzm, nowoczesność i Polska

  (okładka twarda)

  45,59 
  Wysyłka dzisiaj

  Brian Porter-Szucs

  Brian Porter-Szűcs urodził się w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych, tam także wychował. Ma jednak polskie korzenie – jego rodzina ze strony matki pochodzi z Mławy. Pierwszy raz przyjechał do Polski w latach 80. Od tamtej pory regularnie odwiedza kraj, warte podkreślenia jest, że płynnie posługuje się językiem polskim.

  Studiował na Uniwersytecie w Tulsie, później także na Uniwersytecie Wisconsin-Madison, a w międzyczasie także na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie był stypendystą Fullbrighta (największego i najbardziej prestiżowego programu wymiany naukowej i kulturowej między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami). Aktualnie pracuje jako profesor historii na University Michigan-Ann Arbor, gdzie od 1994 roku wykłada historię gospodarczą, historię idei kapitalizmu oraz socjalizmu, a także historię katolicyzmu.

  Brian Porter-Szucs jest autorem wielu książek oraz naukowych artykułów poświęconych polskiej religijności i najnowszym wydarzeniom politycznym w naszym kraju. W roku 2000 został odznaczony tytułem Amicus Poloniae. Również jego książki zyskały wiele wyróżnień, między innymi: Fundacji Kościuszkowskiej, nagrodę im. Oskara Haleckiego Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce oraz nagrodę Kulczyckiego.

  W 2021 roku nakładem wyd. Filtry ukazała się jego książka "Całkiem zwyczajny kraj. Historia Polski bez martyrologii", w której dystansuje się do cierpiętniczo-bohaterskiej opowieści o naszych dziejach, tak powszechnej w publicznym dyskursie. Oferuje zupełnie nowe spojrzenie na to, jak kształtowała się idea polskiej państwowości, a także świadomość narodowa i społeczna po 1795 roku.

  Ładowanie...