Xi

Dostępność

Zakres cenowy


Wydawca

  Ocena

  Arnold Mostowicz

   (1 produktów)

  Arnold Mostowicz

  Arnold Mostowicz przyszedł na świat 6 kwietnia 1914 roku w Łodzi jako Arnold Moszkowicz, zmarł 3 lutego 2002 w Warszawie. Był polskim pisarzem, dziennikarzem, tłumaczem, lekarzem i popularyzatorem nauki.

  W latach 1932–1939 studiował medycynę w Tuluzie, jednak na krótko przed wybuchem wojny powrócił do Polski. W trakcie oblężenia Warszawy pracował w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Po zdobyciu stolicy przez Niemców wrócił do Łodzi, gdzie został przesiedlony do łódzkiego getta i tam kontynuował pracę lekarza przez kolejne 4 lata. Po likwidacji getta zesłany do obozu koncentracyjnego Auschwitz, a w kolejnych latach także do innych obozów: filii Gross-Rosen w Bad Warmbrunn oraz Dörnhau.

  Po zakończeniu wojny nigdy nie wrócił już do zawodu lekarza, lecz zajął się dziennikarstwem. Arnold Mostowicz pracował jako zastępca redaktora naczelnego wrocławskiej „Trybuny Dolnośląskiej”, organizator prasy poznańskiej i „Gazety Krakowskiej” oraz redaktor naczelny „Szpilek”.

  W latach 70. zajął się pisaniem książek popularnonaukowych oraz zakresu ufologii. W tym samym czasie stworzył wraz z Bogusławem Polchem i Alfredem Górnym serię komiksów "Bogowie z kosmosu", opartych na hipotezach Ericha von Dänikena, które w owym czasie cieszyły się dużą popularnością w wielu krajach Europy, a mówiły o wpływie istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych. Później napisał także wspomnienia poświęcone Łodzi.

  Za debiut literacki Arnolda Mostowicza uznaje się wydaną w roku 1988 książkę o tytule "Żółta Gwiazda i Czerwony Krzyż" opartą na dramatycznych doświadczeniach z łódzkiego getta oraz niemieckich obozów koncentracyjnych, które prześladowały pisarza przez całe życie. Książka zaliczana jest przez historyków i krytyków do najcenniejszych literackich dokumentów Holokaustu.

  Ładowanie...