Xi

Andy Weir

 (4 produktów)

Projekt Hail Mary

Andy Weir, Radosław Madejski

(okładka miękka)

34,79 
Wysyłka 24 godziny

Marsjanin

Andy Weir, Marcin Ring

(okładka miękka)

28,49 
Wysyłka 24 godziny

Artemis

Andy Weir

(okładka miękka)

25,49 
Wysyłka 24 godziny

Artemis audiobook

Andy Weir, Anna Szymańczyk

29,89 
Wysyłka 3 dni robocze

Andy Weir

Andy Weir jest amerykańskim informatykiem i pisarzem. Laureat Nagrody im. Johna W. Campbella dla nowego pisarza w 2016 roku - wyróżnienie przyznawane każdego roku przez World Science Fiction dla najlepszych nowych autorów utworów science fiction lub fantasy. Światowy rozgłos przyniosła mu powieść "Marsjanin", którą w 2015 roku na ekran przeniósł Ridley Scott, a główną rolę zagrał Matt Damon. Autor między innymi książek "Projekt Hail Mary" i "Artemis".

Andy Weir urodził się 16 czerwca 1972 roku w Davis w Kalifornii jako syn ojca fizyka i matki inżyniera elektryka, którzy rozwiedli się, gdy miał osiem lat. Jak sam wspomina, wychował się na klasycznych dziełach science fiction Isaaca Asimova i Arthura C. Clarke'a, co nie pozostało bez wpływu na jego życie osobiste i zawodowe. W wieku 15 lat rozpoczął pracę jako programista w Sandia National Laboratories. Studiował informatykę na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, studiów jednak nie ukończył. Pracował jako programista w firmach oferujących oprogramowania, w tym między innymi dla AOL i Blizzard. Współpracował chociażby przy tworzeniu gry komputerowej "Warcraft 2".

Przez dwie dekady budował karierę jako inżynier oprogramowania do czasu, gdy światowy sukces jego pierwszej opublikowanej powieści zatytułowanej "Marsjanin" pozwolił mu spełnić marzenie o pisaniu w pełnym wymiarze godzin. Początkowo pisał i publikował teksty na swojej stronie internetowej, ale losy astronauty Marka Watneya zapewniły mu spektakularny start kariery. Swój debiut poświęcił ulubionym zagadnieniom - kosmicznej przygodzie, mechanice orbitalnej, warunkom na planecie Mars, lotom kosmicznym i botanice. Sam o sobie mówi, że przez całe życie był swoistym kosmicznym nerdem i oddanym hobbystą takich dziedzin, jak fizyka relatywistyczna, mechanika orbitalna i historia załogowych lotów kosmicznych.

Cierpi na aerofobię, dlatego też nie mógł odwiedzić studia Korda w Budapeszcie, gdzie kręcono "Marsjanina". Po odbyciu terapii w 2015 roku spełnił swoje marzenie i odbył lot do Houston, by odwiedzić Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona B. Johnsona. Mieszka w Kalifornii.

Ładowanie...