Xi

Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum

Zdobywają najwyższe szczyty świata, wstępują tam, gdzie niewielu dotąd zdeptało kamienie i śnieg – najwyższe wierzchołki Himalajów i Karakorum. Przygotowują się na wyrzeczenia, zimno, głód, chorobę wysokościową, na niewygody i ból, a nawet na to, że tuż przed ostatnim podejściem będą zmuszeni zawrócić i doświadczyć niewiarygodnego zawodu. Jednak, przygotowując się do zdobycia Lhotse, K2, AnnapurnaCzytaj więcej

  • Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
  • Data premiery: 2021-11-18
  • Okładka: twarda
  • Liczba stron: 224
  • Wymiary: 211 x 150

Zdobywają najwyższe szczyty świata, wstępują tam, gdzie niewielu dotąd zdeptało kamienie i śnieg – najwyższe wierzchołki Himalajów i Karakorum. Przygotowują się na wyrzeczenia, zimno, głód, chorobę wysokościową, na niewygody i ból, a nawet na to, że tuż przed ostatnim podejściem będą zmuszeni zawrócić i doświadczyć niewiarygodnego zawodu. Jednak, przygotowując się do zdobycia Lhotse, K2, Annapurna Południowa czy Broad Peak, najpierw w czasie zdobywania mniej wymagających (choć nadal groźnych) szczytów, a potem w obozach przejściowych, nie myślą o ostatecznym - o tym, że zapuszczając się w strefę śmierci, mogą już z niej nie wróci.

"Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum" to opowieść o niezwykłych ludziach, takich jak Stanisław Latałło, Andrzej Bieluń, Barbara Kozłowska czy Łukasz Chrzanowski, których los splótł na zawsze z górą, którą wybrali. Autorka podejmuje w niej próbę opisania, jaka była ich ostatnia wspinaczka, co sprawiło, że zdobywając szczyt, przekroczyli kruchą granicę między wyzwaniem a ryzykiem? Drobiazgowo próbuje odtworzyć decydujące chwile tych wysokogórskich wypraw, układając historię jak puzzle, złożone z wielu klocków – z wywiadów udzielonych prasie, radiu i telewizji, ze wspomnień wyczytanych z książek, z oficjalnych raportów, z rozmów, wyniesionych ze spotkań z najbliższymi i towarzyszami tych wspinaczy, którzy nie powrócili. Wszystko to, by ocalić dla kolejnych, by nie zapomnieć.

Bo nie tylko ci, którzy znaleźli się po drugiej stronie grani, ale i ich partnerzy i ratownicy często narażają swoje życie na ogromne niebezpieczeństwo, próbując ratować tych, którzy zaryzykowali, a nie wyszli na tym zwycięsko. "Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum" to opowieść o granicach ryzyka, odwadze i poświęceniu, ale i o emocjach, związanych z pasją wspinania, będących zapłatą, rozgrzeszeniem i powodem, dla którego zapomina się o trudnościach, by znów wyruszyć w góry, na szczyt. Wśród rodzin, najbliższych i członków tragicznych wypraw, autorka szuka odpowiedzi na pytania, które pozostają tajemnicą gór.

Wydana przez Prószyński i S-ka książka o cienkiej granicy między wyzwaniem a ryzykiem i o tym, jak czasami trudno odwrócić się i odejść kiedy – dosłowny – szczyt jest na wyciągnięcie ręki, liczy ponad 220 stron i wydana została w twardej oprawie.

Rachela Berkowska to urodzona w 1968 roku dziennikarka. Jako pisarka zadebiutowała w 2017 roku biografią maratończyka i ultramaratończyka Ryszarda Kałaczyńskiego, wydaną pod patronatem National Geographic. Pisanie łączy z podróżowaniem i sportami ekstremalnymi – żeglarstwem, nurkowaniem, skokami ze spadochronem, skialpinizmem.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
3176225
Tytuł
Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
224
Data premiery
2021-11-18
Rok wydania
2021
Wymiary produktu [mm]
211 x 150
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.44
Długość
150
Głębokość
212
Wysokość
25
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
3 recenzje
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Oliwia S. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2022-01-18
    Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum  to bez cienia wątpliwości jedna z lepszych pozycji jakie miałam okazję ostatnio czytać o ile nie najlepsza  w ogóle. Super napisana, szalenie ciekawa, wciągająca. Moim zdaniem to must have dla każdej osoby, która lubi góry. Ci ludzie przedstawieni w książce, Ci wspinacze  stanowią źródło wspaniałej inspiracji. Polecam z całego serca wszystkim i każdemu z osobna. Takich pozycji jak ta to mam wrażenie, że teraz ze świeczką szukać.
  • Paula N. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2022-01-15
    Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum  to wspaniała książka, którą kupiłam za radą tych wszystkich dobrych opinii jakie możemy przeczytać w sieci. Muszę przyznać, że naprawdę chyba nigdy tak nie zgadzałam się z recenzjami, podpisuje się pod nimi wszystkimi obiema rękoma. Piękna, inspirująca, z tragicznym finałem książka. Autorka wykonała kawał dobrej roboty. Gratuluję i polecam. Takich pozycji jak ta, tak dobrze napisanych powinno być zdecydowanie więcej na rynku.
  • Mommy_and_books Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-11-28
    Czy oddalibyście życie tylko po to, żeby zdobyć wymarzony szczyt? Na to pytanie w swojej najnowszej książce próbuje odpowiedzieć autorka Rachela Berkowska, rodziny ofiar oraz członkowie tragicznych wypraw. Historie tutaj opisane mocno trzymają w napięciu. Zawsze do końca miałam nadzieję, że członkowie wypraw po zdobycie upragnionych szczytów w całości wrócą żywi. Niestety góry bywają bardzo niebezpieczne nawet dla zapalonych alpinistów czy himalaistów.
    Bardzo wstrząsające i emocjonujące reportaże. Każdy z nich powodował u mnie potok łez. Nasuwa mi się pytanie: czy warto było? Czy warto było oddać życie za zdobycie szczytu? Czy warto było osierocić dzieci dla miłości do gór? I jeszcze ostatnie pytanie: czy dla alpinistów, himalaistów i innych wspinaczy ważniejsze są góry od ich własnych rodzin?
    Nigdy nie zrozumiem tej pięknej i bardzo niebezpiecznej pasji – miłości do gór ponad wszystko. Niektórzy miłośnicy zdobywania szczytów są szaleni. Wiedząc, że już nie mają siły i zdrowie im szwankuje mimo wszystko wspinają się dalej. Zamiast odpuścić idą na spotkanie śmierci. Czy w takiej sytuacji myślą o swoich rodzinach? Czy wiecie, jak wygląda śmierć z wyczerpania i wychłodzenia? Dzięki autorce i jej książce „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum.” będziecie mieć tego pełen obraz. Straszny jest widok umierającego przyjaciela, któremu nie można pomóc. Niektórzy nikogo nie słuchają. Nie słuchają ostrzeżeń kierowników wypraw, którzy mówią odpuśćmy, nie dzisiaj, następnym razem. Idą wtedy po zdobycie szczytu samotnie lub ciągną za sobą partnera, nie wiedząc, że za rogiem czeka na nich śmierć. Niektórych ciał nigdy nie da się sprowadzić na dół. Zdobywcy szczytów zostają wtedy na zawsze w miejscu, w którym spotkała ich śmierć. Na zawsze pozostają w ukochanych górach.
    W książce „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum.” znajdziecie opisane ostatnie wyprawy między innymi: Łukasza Chrzanowskiego, Zygmunta Andrzeja Heinricha, Jana Nowaka i Barbary Kozłowskiej. Na końcu każdej historii znajdziecie wypisany pełen skład członków wyprawy. Nasi bohaterowie próbowali zdobyć szczyty między innymi: Shiviling 6543m (Himalaje), Broad Peak (Himalaje), K2 8611m (Himalaje) i Api 7132m (Himalaje). Czy każdy z bohaterów przed swoją śmiercią doszedł na swój wymarzony szczyt? Przekonacie się czytając. Ja niestety wam tego nie napiszę. Reportaże, które przeczytałam w dziele Racheli Berkowskiej pozostaną ze mną na długo. Wstrząsnęła mną ta książka. Chwilowo nie umiem się po niej pozbierać. Żal mi rodziny poległych bohaterów. Wydaje mi się, że autorka tą książką oddała hołd poległym w górach jak i daje nam przestrogę, żeby nie być za odważnym w górach. Z górami jeszcze nikt nie wygrał. One są nieobliczalne. Możecie przeczytać jak zaprawieni w boju himalaiści i alpiniści tracili życie czasami przez własną głupotę a czasami w wyniku tragicznego wypadku. Okładka książki jest rewelacyjna. W środku znajdziecie mnóstwo pięknych zdjęć. Czytałam ją z zapartym tchem. Nie mogłam się od niej oderwać. Tą książkę powinni przeczytać wszyscy – nie tylko miłośnicy gór. Dzięki tego typu historią zaczynam lubić góry. Uwielbiam o nich czytać. Co sprawia, że ludzie kochają góry? Po pierwsze piękne widoki. Po drugie adrenalina, którą daje wspinaczka i zdobywanie szczytów. Dla tej adrenaliny wspinacze są wstanie zrobić dosłownie wszystko.
    Należy jednak pamiętać, że idąc na wyprawę w Himalaje lub inne góry nigdy nie można być pewnym, że wróci się żywym, czego idealnym przykładem są bohaterowie książki „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum”. Z całego serca polecam najnowszą perełkę od Racheli Berkowskiej. Jestem nią zachwycona i oczarowana. Koniecznie ją przeczytajcie. Nie zawiedziecie się.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 3. kwietnia, środa
0,00 zł
3176225
Ładowanie...