Xi
 » Muzyka  » Płyty kompaktowe  » Muzyka klasyczna
Władysław Daniłowski pseudonim Dan, znany jako Walter Dana (ur. 26 kwietnia 1902 r. w Warszawie, zm. 4 marca 2000 w USA)
Polski kompozytor, pianista, aranżer i wokalista. Studiował w Konserwatorium Warszawskim: fortepian oraz teorię muzyki. Założył Chór Dana w1928 , który prowadził do 1939. Chór cieszył się olbrzymią popularnością, odbywał liczne tourne ( w Hollywood, USA). Występował w kabaretach, nagrywał płyty, śpiewał w radiu, grał w filmach i pisał do nich muzykę. Pracował w Polskim Radiu, kierował Działem Muzyki Lekkiej. Pisał piosenki dla wielu wykonawców, m.in. dla: Adama Astona, Chóru Dana, Mieczysława Fogga, Zofii Tern, Miry Zimińskiej. Po wybuchu II wojny światowej zamieszkał we Włoszech, a następnie wyemigrował do USA. Reaktywował Chór Dana pod nową nazwą Dana Ensemble, przybrał pseudonim Walter Dana. Był prezenterem polonijnych rozgłośni radiowych. Nagrywał dla wytwórni płytowych Harmonia, RCA Victor, stworzył własną wytwórnię Dana Record, a także wydawnictwo nutowe. Zamieszkał w na Florydzie i zajął się kompozycją klasyczną. Napisał suitę Florida Sketches, której premiera odbyła się w Miami Beach Symphony. Wydał swoje wspomnienia pt:Oj, dana, dana!... cztery pokolenia. Najważniejsze piosenki : Barbara, Blade usta, Bo szczęściu melodii nie trzeba, Chodź, kolego, na jednego, Co nam zostało z tych lat, Czerwony kapturek. Gdy tańczysz ze mną. Jeśli zostać, to na zawsze, Kochana, Księżyc wypłynął. Miłość stęskniona. Może kiedyś innym razem, Nie umiem zapomnieć , Oj, dana, Pokoik na Hożej,Przebrzmiała pieśń, Sukienka, Telefony, Who Stole the Kishka? Longing for You.
Zygmunt Wiehler (ur. 10 lutego 1890 w Krakowie, zm. 26 grudnia 1977 w Warszawie) polski kompozytor i dyrygent
W Krakowie studiował fortepian, kompozycję i dyrygenturę w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego. współpracował z warszawskimi kabaretami: Qui Pro Quo, Perskie Oko, Morskie Oko. Komponował muzykę symfoniczną, chóralną, operetkową, i baletową. W 1936 na igrzyskach olimpijskich w Berlinie otrzymał brązowy medal za muzykę baletową oraz złoty medal i nagrody za cztery balety: Dożynki, Lajkonik krakowski, Umarł Maciek, umarł i Wesele łowickie. Po II wojnie światowej współpracował z teatrami Łodzi i Warszawy. Napisał ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się przebojami. Był także autorem muzyki filmowej. Znane Jego piosenki: Ada to nie wypada, Biały boston, Chcecie to wierzcie, List zza oceanu, Maleńki znak, Naucz mnie kochać, Nie kochać w taką noc to grzech, Niebieski walc, Nikt mnie nie rozumie tak jak ty, Pada śnieg, Tomasz, skąd ty to masz, Walca tańczy cały świat.
Lista utworów:
1. Księżyc wypłynął - W. Daniłowski / J. Tuwim
2. Co nam zostało z tych lat - W. Daniłowski / J. Tuwim
3. Może kiedyś innym razem - W. Daniłowski / M. Hemar
4. Pokoik na Hożej - W. Daniłowski / J. Tuwim
5. Księżyc wypłynął - W. Daniłowski / J. Tuwim
6. Co nam zostało z tych lat - W. Daniłowski / J. Tuwim
7. Może kiedyś innym razem - W. Daniłowski / M. Hemar
8. Ada to nie wypada - Z. Wiehler / J. Jurandot
9. Niebieski walc - Z. Wiehler / W. Friedwald
10. Maleńki znak - Z. Wiehler / K. Wolińska
11. Nie kochać w taką noc to grzech - Z. Wiehler / J. Jurandot
Zobacz więcej
Dane szczegółowe

Dostawa i płatność

3201050
Ładowanie...