Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Zapaść. Reportaże z mniejszych miast

Marek Szymaniak

(okładka twarda)

5/5
Znasz ten produkt? Podziel się opinią i zgarnij 100 zł!
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 256

Kup w zestawie:

Kaszebe
4/5
24,94 zł 39,90 zł
3 produkty
wartość produktów w zestawie:
84,80 zł
53,00 zł
oszczędzasz 31,80 zł (38%)
-38%

44,90 zł

28,06 zł

oszczędzasz 16,84 zł (38%)

Dostępność 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Kurier DPD 11,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 9,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł
Orlen Paczka 6,99 zł

Opis

Co jest przyczyną tego, że średnim miastom w Polsce grozi zapaść społeczno-ekonomiczna? Bo prawie połowa z nich, według Polskiej Akademii Nauk, jest tym zagrożona.

W Polsce jest około dwieście pięćdziesiąt średnich miast. Borykają się z wyludnieniem, upadającym przemysłem, bezrobociem, problemami mieszkaniowymi. Nie pomaga im to, że coraz starsi mieszkańcy mają utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, a smog przemierza ulice w chłodniejsze dni, ponieważ niemodernizowane układy grzewcze wymagają węgla i zatruwają środowisko. Nad tym wszystkim unoszą się układy polityczne, których od lat nie można złamać i trwają one bez pomysłu na przyszłość dla miasta.

Marek Szymaniak, autor książki "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast", próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o szczerą odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej. Wyrusza w podróż po Polsce i spotyka się z mieszkańcami mniejszych miast i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami i włodarzami miast i zestawia z rzeczywistością oficjalne statystyki. Nie zadowala się ogólnikowymi diagnozami oderwanymi od lokalnych problemów, za to drąży, stawia trudne pytania. Nie ocenia, ale nie próbuje usprawiedliwiać wieloletnich zaniedbań – przedstawia rzeczywistość taką, jaką ją widzi. Niektórzy w tych ciężkich czasach wyjechali ze swoich małych ojczyzn, inni zostali i próbują dostosować się do sytuacji – Marek Szymaniak uważnie wsłuchuje się we wszystkie głosy i z reporterską wnikliwością opisuje zastaną rzeczywistość, tworząc realistyczny portret Polski mniejszych miast i ich mieszkańców.

Opublikowana przez Wydawnictwo Czarne książka "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast" w serii Reportaż. To książka pokazująca od podszewki miejsca, które zapadają się w siebie i coraz większą przepaścią oddalają od świata, który dąży do nowoczesności, podczas gdy te miasta zostają w przeszłości i marazmie. Ciężko zobaczyć te miasta z perspektywy stolicy lub innych wielkich miast, jednak warto się nad nimi pochylić się, bo to poza największymi ośrodkami miejskimi żyje większość ludzi w Polsce. Autor na 250 stronach "Zapaści" przedstawia ich niesłychanie wnikliwą analizę.

Marek Szymaniak urodził się w 1988 roku, jest dziennikarzem i reporterem. Debiutował książką "Urobieni. Reportaże o pracy", która przyniosła mu nominację do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Pisze teksty do "Dużego Formatu", "Pisma", "Spider's Web". W swojej dziennikarskiej pracy często skupia się na ludziach i miejscach wykluczonych, portretując tych, którzy nie mają swojego głosu w mediach.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 3013839
Tytuł Zapaść. Reportaże z mniejszych miast
Autor Marek Szymaniak
Wydawnictwo Czarne
Liczba stron 256
Rok wydania 2021
Wymiary produktu [mm] 222 x 140 x 25
Okładka Twarda
Waga Produktu [kg] 0.36
Cena detaliczna 44,90 zł
Nasza cena 28,06 zł

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1
DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Czaso S.

4/5
| 31-07-2021
Marek Szymaniak w Zapaści... oddaje głos mieszkańcom polskich miast. Opowiadają o problemach swoich społeczności, wspominają czasy świetności, a także snują refleksje na temat obecnej i przyszłej sytuacji własnej i miejscowości. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Małe miasta w Polsce starzeją się. Młodzi ludzie opuszczają je, by zdobyć wykształcenie lub znaleźć zatrudnienie. Szczególnie ten pierwszy proces można uznać za pozytywny i naturalny. Rzadkością jednak jest powrót w rodzinne strony po zakończeniu edukacji. Powód jest prosty – nie ma do czego wrócić. Brakuje pracy, szczególnie tej stabilnej. Układy i znajomości są tu bardziej potrzebne niż w większych ośrodkach. Więź z małą ojczyzną pozostaje żywa, jednakże nie jest w stanie zapewnić możliwości rozwoju zawodowego, a nierzadko podstawowych potrzeb życiowych, takich jak dostęp do opieki zdrowotnej.

W książce opisane są także przykłady miast, których lata świetności opierały się na lokalnych zakładach przemysłowych. Ich upadłość zmieniła w krajobrazie tych miejsc wszystko. Tych, którzy podejmowali decyzje o likwidacji, zazwyczaj nie interesował los pracowników, choć dla nich stanowił on nie tylko miejsce pracy. Często to on wyznaczał rytm dnia i był dumą mieszkańców. Zostaje tu obalony przykry mit o niezaradności i lenistwie, które – zdaniem chociażby polityków – są przyczyną niskiej jakości życia w miastach zapaści. Jeśli mieszkańcy radzą sobie bez głównego miejscowego źródła zatrudnienia, bez dostępu do wielu usług, takich jak choćby dojazd do pracy czy dostęp do lekarza specjalisty, to najlepiej świadczy o tym, że to nie oni są winni sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Autor niemal w pełni oddaje głos swoim rozmówcom, co sprawia, że rzeczywistość jest pokazana w sposób bezpośredni i szczery. Wykorzystuje raporty oraz inne źródła, przez co historia jednego człowieka bądź grupy ludzi staje się punktem odniesienia w określonym problemie – bezrobocia, wyludnienia, wykluczenia komunikacyjnego i tym podobnych.

Książka Marka Szymaniaka ma wszystkie cechy, jakie powinien posiadać dobry reportaż. Informacje z pierwszej ręki, głos ludzi bezpośrednio stykających się z omawianym tematem, odpowiednie zaplecze merytoryczne, które nie przysłania głównego nurtu, czyli wypowiedzi rozmówców. Autor jest praktycznie niezauważalny, choć widać, jaką pracę wykonał i że miał świadomość tego, co chce przekazać czytelnikowi.

Sławomir E.

5/5
| 09-07-2021
Bardzo ciekawy reportaż skupiający się na mieszkańcach małych Polskich miast. Autorka opisuje prawdziwe problemy ludzi żyjących w małych miasteczkach, zarówno tych, którzy mieszkają w nich całe życie, jak i tych którym udało się z nich wyjechać. Często mieszkańcy większych miast nie zdają sobie sprawy z tego jak to jest żyć w mieście, gdzie każdy zna każdego, a otrzymanie pracy często wiążę się nie tylko z umięjętnościami ale przede wszystkim znajomościami. Miejsca w których nic się nie dzieje, albo też działo się, ale upadek głównej fabryki sprawił, że większość mieszkańców jest bezrobotna. Warto przeczytać!

Lucyna J.

5/5
| 06-07-2021
W czasach pandemii czytanie reportaży stało się dla mnie takim nowym hobby. Chyba dlatego, że kontakt międzyludzki jest tak utrudniony. Po tym roku wiem, że reportaże wydawnictwa Czarne mogę kupować w ciemno. "Zapaść" skupia się na mieszkańcach małych miast i miesteczek, sama myślałam że się do nich zaliczam nie mając w ogóle pojęcia o tym jak na prawde wygląda życie w małych, umierających powolną śmiercią miasteczkach. Lektura niesamowicie ciekawa. Bardzo polecam

Kamil T.

5/5
| 06-07-2021
Myśląc o przyszłości większość z nas skupia się na dużych aglomeracjach, większych miastach, albo też wioskach, ale najlepiej takich w pobliżu większego miasta. Mało kto zwraca uwagę na mniejsze wsie w których życie jakby stanęło w miejscu. Tutaj widać schematyczność w jakiej nadal tam się żyje. To ciekawe rozmowy z mieszkańcami, opisujące ich smutki i zażalenia, ale też i radości. Nie ma tu oceny drugiego człowieka, jest tylko rzetelne przedstawienie rzeczywistości w której żyją.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
21 Wrzesień, Wtorek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier InPost
czas dostawy
22 Wrzesień, Środa
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
21 Wrzesień, Wtorek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
22 Wrzesień, Środa
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
22 Wrzesień, Środa
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
22 Wrzesień, Środa
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
22 Wrzesień, Środa
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
21 Wrzesień, Wtorek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne

Produkty od Autora:

Ładowanie...