Xi
 » Książki  » Literatura faktu i reportaże

Granice. W ciągu dwudziestego wieku granice Polski zmieniały się kilkukrotnie. Z każdą zmianą wiążą się nieuchronne ludzkie tragedie, przeprowadzki, by znaleźć się w granicach państwa, "uciekanie" przed zmieniającą się linią, dzielącą kraje. Niektórzy, choć nigdy się nie przeprowadzili, zmieniali miejsce zamieszkania, zmieniali państwo, w którym żyli.

Książka Tomasza Grzywaczewskiego "Wymazana granica" to opowieść o życiu zwykłych ludzi. Nie jest czarno-biała, jest szara - pełna odcieni i niejednoznaczna. Na pograniczu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania, tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników, uciekinierów i starców. Bo chociaż granicy już od dawna nie ma, zmieniło się miejsc, w którym przebiega, to jednak życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono.

"Wymazana granica" Tomasza Grzywaczewskiego to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji Wisła, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. "Wymazana granica" to opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snuta przez nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodych ludzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.

To nie jest książka, przynosząca łatwe odpowiedzi na trudne pytania. To książka zawierająca wiele pytań o przynależność, o to, jak definiuje to, po której stronie granicy żyjemy.

Tomasz Grzywaczewski, urodzony w 1986 roku, to dziennikarz, pisarz i podróżnik. Z wykształcenia jest prawnikiem, specjalizuje się w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej i postsowieckich państw nieuznawanych.

"Wymazana granica" to książka zrealizowana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opublikowana przez Wydawnictwo Czarne w serii "Reportaż".

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

4/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Daria D.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 15-03-2021 | Recenzja zweryfikowana
Uwielbiam wszelkie publikacje dotyczące II RP. Tym bardziej zaciekawił mnie reportaż pana Tomasza Grzywaczewskiego. „Wymazana granica” jest zgrabnie napisana, w stylu, który osobiście bardzo lubię. Większość z opisanych faktów jest mi znana dlatego książkę polecam w szczególności osobom, które dopiero zapoznają się z tematem Kresów.

Emilia U.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 12-03-2021 | Recenzja zweryfikowana
Ciekawa i dobrze napisana pozycja opisująca historie zwykłych ludzi zamieszkujących tereny, które jeszcze nie tak dawno były polskie. Autor wędruje śladami granic II RP i rozmawia z żyjącymi świadkami dramatycznych wydarzeń, po których nic nigdy nie było takie samo. Reportaż pana Grzywaczewskiego to idealna książka dla miłośników historii przedwojennej Polski.

Tomek K.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 05-03-2021 | Recenzja zweryfikowana
Historie opisane przez Tomasza Grzywaczewskiego w „Wymazanej granicy” są pełne dramatyzmu oraz głębokich ran, które nigdy się nie zabliźnią. Autor sprawnie prowadzi czytelnika przez kolejne tereny byłego polskiego pogranicza przybliżając dzieje mieszkańców oraz burzliwe czasy transformacji. Książka godna polecenia, szczególnie dla wielbicieli reportażu.

Dostawa

2916235
Ładowanie...