Xi
 » Książki  » Literatura piękna

Anna Bańkowska wspólnie z Wydawnictwem Marginesy dokonuje prawdziwej rewolucji w sztuce przekładu literatury. Odważyła się zmierzyć z powszechnie znaną i uwielbianą przez czytelników na całym świecie serią o przygodach Anne Shirley i stworzyć nowe, jak najbliższe oryginałowi, tłumaczenie kultowych książek Lucy Maud Montgomery.

"Wymarzony dom Anne" to piąty chronologicznie tom serii, który przedstawia historię dorosłej już Anne i opowiada o pierwszych latach jej małżeństwa z ukochanym z dzieciństwa.

O czym jest książka "Wymarzony dom Anne"?

Po wielu niesnaskach i życiowych zawirowań Anne Shirley wychodzi za mąż za ukochanego Gilberta Blythe’a. Młodzi powoli układają sobie życie. Tuż po ślubie zamieszkują w urokliwej zatoce Four Winds, gdzie Gilbert rozpoczyna praktykę lekarską. Ich dom staje się bezpieczną przystanią i spełnieniem wszystkich najskrytszych marzeń Anne. Z okien widać rozbłyskujące światło latarni morskiej, którą opiekuje się miejscowa legenda, kapitan Jim.

Anne szybko zaprzyjaźnia się z latarnikiem i chętnie słucha romantycznych opowieści starszego pana. Kobieta czuje też, że mogłaby nawiązać nić porozumienia z młodą, ale doświadczoną przez życie, sąsiadką, Leslie Moore. Pani doktorowa próbuje zbliżyć się do nowej znajomej, ale czuje, że jest między nimi pewien dystans. Jaką tajemnicę skrywa Leslie? Co myśli o idealnym życiu młodych małżonków? Czy chce nawiązać przyjaźń z nowo przybyłą?

Jako żona Gilberta i gospodyni wymarzonego domu Anne czuje się wspaniale. Nie opuszcza jej dobry humor, kreatywność i bogata wyobraźnia. Ma świadomość, że właśnie przeżywa najszczęśliwsze lata swojego życia. Tylko czy idylla może trwać wiecznie?

Książka "Wymarzony dom Anne" - opinie

"Wymarzony dom Anne" to książka, która chwyta za serce i wzrusza od pierwszych stron. Czytelnicy z wypiekami na twarzy towarzyszą ulubionej bohaterce w kolejnych życiowych doświadczeniach. Odkrywają jak silną, niezachwianą i mądrą postacią jest Anne z Zielonych Szczytów.

Tłumaczenie Bańkowskiej jest zupełnie odmienne od tego, do którego przyzwyczaili się odbiorcy. Tłumaczka przywróciła oryginalne nazwy własne i rozprawiła się z powszechnie pokutującymi stereotypami dotyczącymi roli kobiety w społeczeństwie. Jej praca otwiera nowy rozdział kultowej historii i zachęca czytelników do szerokiego spojrzenia na literaturę.

Nowy wizerunek Anne Shirley zyskuje nowych fanów wśród młodszego pokolenia, dla którego tradycyjny przekład książki jest zbyt sztampowy, statyczny i niedzisiejszy.

Powieść w nowym tłumaczeniu jest pozycją obowiązkową w biblioteczce każdego miłośnika twórczości Maud Montgomery.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Dostawa

3371241
Ładowanie...