Warszawa na nowo

praca zbiorowa

Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-1949 to drugie wydanie albumu fotograficznego zawierające zdjęcia powojennej Warszawy z lat 19451949, które wybrane zostały spośród tysięcy fotografii ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej. To przejmujący dokument, ale także piękna fotografia humanistyczna. Zbiorowy portret warszawianek i warszawiaków, którzy odbudowywali swoje miasto i swoje życie. DzCzytaj więcej

więcej parametrów

O książce

Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-1949 to drugie wydanie albumu fotograficznego zawierające zdjęcia powojennej Warszawy z lat 19451949, które wybrane zostały spośród tysięcy fotografii ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej. To przejmujący dokument, ale także piękna fotografia humanistyczna. Zbiorowy portret warszawianek i warszawiaków, którzy odbudowywali swoje miasto i swoje życie. Dzięki kadrom uchwyconym przez młodych fotoreporterów możemy z bliska zobaczyć, jak odradzała się Warszawa i poczuć jej niezniszczalną energię.

Jak czytamy we wstępie: Warszawa na tych zdjęciach ma w sobie coś nieposkromionego i dzikiego. W zrujnowanym mieście tętni życie. Spośród tysięcy powojennych fotografii ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej wybrałyśmy obrazy z pierwszych pięciu lat (19451949). Nasz wybór nie uwzględnia wszystkich aspektów ówczesnej rzeczywistości. Nie polityka, represje czy propaganda, ale właśnie odradzanie się życia na gruzach i determinacja mieszkańców, by żyć normalnie w nienormalnych warunkach, to dla nas najbardziej fascynujący temat wyłaniający się z tych fotografii. Chciałyśmy stworzyć opowieść o budowaniu na nowo miasta i budowaniu na nowo życia po latach wojennej traumy. [.] Autorami zdjęć byli młodzi fotoreporterzy z różnych agencji działających tuż po wojnie (m.in. z Agencji Robotniczej i Agencji Fotograficznej Filmu Polskiego), zanim w 1951 roku powstała Centralna Agencja Fotograficzna. () Niestety, nie przy wszystkich zdjęciach zachowały się nazwiska ich autorów. Rola fotografii w ówczesnej prasie była drugorzędna, robiono je często na zamówienie różnych instytucji państwowych w celach dokumentacyjnych i propagandowych. Większość tych zdjęć nie miała szans na publikację. Jednak fotografowie uwieczniali codzienne życie miasta i jego mieszkańców na ogromną skalę.

Wydany w dwóch wersjach językowych polsko-angielski album zawiera 110 warszawskich fotografii z drugiej połowy lat 40. Ich autorami są fotoreporterzy z różnych agencji fotograficznych działających tuż po wojnie, zanim w 1951 roku powstała jedna Centralna Agencja Fotograficzna, m.in. Jerzy Baranowski, Stanisław Dąbrowiecki, Władysław Forbert, Wojciech Kondracki, Tadeusz Kubiak, Bolesław Miedza, Lech Pieńkowski, Karol Szczeciński, Jan Tymiński, Stanisław Urbanowicz, Zdzisław Wdowiński. Album towarzyszy wystawie WARSZAWA NA NOWO. FOTOGRAFIE REPORTERSKIE 1945-1949.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu
3771054
Tytuł
Warszawa na nowo
Autor
praca zbiorowa
Liczba stron
148
Rok wydania
2026
Wymiary
258 x 216
Wysokość
216 mm
Długość
258 mm
Nasza cena
67,59 zł
Bądź pierwszy!
Twoja recenzja produktu “Warszawa na nowo” będzie bardzo przydatna dla innych użytkowników.
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.
Dostawa i płatność

Zobacz również

Udostępnij produkt
Wstaw link na:
lub skopiuj link
Dodano do koszyka