Xi
  • Książki
  • Historia
  • Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności

Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności

Pierwsze udane wejście na Mount Everest sir Edmunda Hillary'ego i jego szerpijskiego towarzysza Tenzinga Norgaya w 1953 roku jest dobrze znanym faktem. Natomiast wiele osób nie zna niesamowitych historii innych śmiałków, którzy próbowali zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi górami na świecie - Himalajami. W tej z rozmachem opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice IsCzytaj więcej

  • Wydawnictwo: Bez Fikcji
  • Data premiery: 2019-11-27
  • Okładka: twarda
  • Liczba stron: 612
  • Wymiary: 240 x 170 x 18
Pierwsze udane wejście na Mount Everest sir Edmunda Hillary'ego i jego szerpijskiego towarzysza Tenzinga Norgaya w 1953 roku jest dobrze znanym faktem. Natomiast wiele osób nie zna niesamowitych historii innych śmiałków, którzy próbowali zmierzyć się z najbardziej niebezpiecznymi górami na świecie - Himalajami.
W tej z rozmachem opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice Isserman i Stewart Weaver przedstawiają pierwszą od pół wieku niezwykle obszerną, obfitą w szczegóły oraz interesujące fakty historię wspinaczek himalajskich. W publikacji znajdują się relacje z najważniejszych wypraw od początku XIX wieku. Autorzy nie szczędzili także bardzo ważnej otoczki kulturalno-społecznej, która miała znaczący wpływ na zapoczątkowanie wielu z nich.
W książce przedstawione są takie postaci jak: Martin Conway, który stał na czele pierwszej himalajskiej ekspedycji w 1892 roku, czy też Fanny Bullock Workman, pionierki w wyprawach po łańcuchu Karakorum. George'a Mallory'ego, romantycznego męczennika Everestu, Charlie Houstona, który poprowadził amerykańską ekspedycję na K2 w latach 30. i 50. XX wieku, Ang Tharkaya legendarnego Szerpy, i wielu innych. Autorzy opisują wpływ politycznych i społecznych zmian na świat himalaizmu i przedstawiają złożoną analizę kultury wspinaczkowej. Książka zdobyła prestiżową nagrodę Banff Mountain Book Festival Award.

Recenzje
,,Autorom Upadku olbrzymów udało się uchwycić samą istotę himalaizmu. Książka jest świetnie napisana i jest źródłem gruntownej wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tym tematem.
Charles S. Houston, współautor K2: The Savage Mountain

,,Maurice Isserman i Stewart Weaver dzielą się z nami niezapomnianymi historiami z najwyższych szczytów świata. Dzięki dogłębnej analizie autorów dowiadujemy się o kontrowersjach, dramatach i tajemnicach towarzyszących tym wyprawom. Ta książka w niezwykle przemyślany sposób i także z naukowego punktu widzenia otwiera przed nami świat wspaniałych osobowości himalaizmu. Zupełnie nowe informacje, intrygujące szczegóły, wnikliwe interpretacje i inteligenta ironia autorów sprawiają, że jest to książka, którą koniecznie powinni przeczytać zarówno ,,wpinacze kanapowi, jak również wszyscy ci, którzy planują wyprawy wysokogórskie.

Arlene Blum, autorka Breaking Trail: A Climbing Life

,,To niewątpliwie podstawowa książka o historii himalaizmu, jasna, przejrzysta, wolna od zbędnego żargonu i tak gruntowna, że jakiekolwiek próby napisania czegoś lepszego są całkowicie zbędne.

Nick Clinch, kierownik amerykańskiej wyprawy na Gaszerbrum I (1958), były przewodniczący American Alpine Club


,,To idealna książka do zapoznania czytelnika z ideą himalaizmu, poznania niesamowitych historii górskich oraz zrozumienia wielkich poświeceń, które się za nimi kryją. Dodatkowo, zarówno historycy, jak i badacze i hobbiści będą zachwyceni unikatową i dogłębną analizą ewolucji himalaizmu i najważniejszych czynników, które miały na nią wpływ.

Greg Glade, właściciel Top of the World Books


,,Isserman i Weaver, dwóch skromnych wysokogórskich wędrowców, wspięło się na swój własny wielki szczyt, pisząc porywającą, dogłębną i przejrzystą historię wspinaczek w Himalajach, która nie tylko zdołała zobrazować prawdziwą esencję wielkich sukcesów i porażek wysokogórskich, ale też zaprezentować je w szerszym historycznym kontekście.

Tom Hornbein, autor Everest: The West Ridge


,,Ten przegląd historii himalaizmu jest niczym obóz główny na zboczu góry dla wszystkich osób zainteresowanych historią ekspedycji górskich w Himalajach. Największy atut tej książki wiąże się ze sposobem, w jakim każda wyprawa jest przedstawiana w kontekście ewoluującego stylu wspinaczek wysokogórskich.

Booklist


,,Bohaterstwo, śmierć, dramat... Staranność i rzetelność autorów sprawiają, że ten opasły tom może śmiało uchodzić za encyklopedię himalaizmu. Niezwykle drobiazgowe informacje dotyczące samej wspinaczki, a także istotnych faktów dotyczących historii himalaizmu oraz niezrównane zdjęcia Vittorio Selli sprawiają, że jest to po prostu wspaniała i pouczająca lektura.

Foreward Magazine
(Outstanding University Press Books 2008)



O autorach

Maurice Isserman jest wykładowcą historii w Hamilton College. Mieszka w Clinton w stanie Nowy Jork. Stewart Weaver jest wykładowcą historii na University of Rochester. Mieszka w Rochester w stanie Nowy Jork. Obaj są zapalonymi rowerzystami oraz wspinaczami.
Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
935817
Tytuł
Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
angielski
Liczba stron
612
Data premiery
2019-11-27
Rok wydania
2019
Wymiary produktu [mm]
240 x 170 x 18
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
1.15
Długość
240
Głębokość
24
Wysokość
18
Zobacz więcej
Recenzje
4,5/5
2 recenzje
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Jarosław P. Klient niezweryfikowany
    4.0
    2020-11-21
    Książka nie tylko dla miłośników gór; opisuje wiele faktów dotyczących zdobywania Himalajów i historii. Bardzo wysoka jakość wykonania - okładka, papier, druk bardzo dobrej jakości ale korektor to się nie popisał.
    W treści autorzy przekazują ogromną ilość informacji w tym nazwiska, nazwy geograficzne i przytaczają bardzo dużo przypisów co świadczy wielkim nakładzie pracy z ich strony. Mapy można było przygotować lepiej.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 3. kwietnia, środa
0,00 zł
935817
Ładowanie...