Xi

Tu byłem. Tony Halik

Urodzony 24 stycznia 1921 roku Mieczysław Sędzimir Antoni Halik to postać pełna sprzeczności. Pół Polak, pół Argentyńczyk, patriota i tajny współpracownik, dokumentalista i konfabulant, żołnierz Wermachtu i członek francuskiego ruchu oporu Maquis. Autor pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureat nagrody Pulitzera i odkrywca zaginionej stolicy Majów. A być może to wszystko nieprawda. Ta barwna poCzytaj więcej

 • Wydawnictwo: Agora
 • Data premiery: 2021-01-27
 • Okładka: twarda
 • Liczba stron: 480
 • Wymiary: 235 x 165

Urodzony 24 stycznia 1921 roku Mieczysław Sędzimir Antoni Halik to postać pełna sprzeczności. Pół Polak, pół Argentyńczyk, patriota i tajny współpracownik, dokumentalista i konfabulant, żołnierz Wermachtu i członek francuskiego ruchu oporu Maquis. Autor pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureat nagrody Pulitzera i odkrywca zaginionej stolicy Majów. A być może to wszystko nieprawda. Ta barwna postać podróżnika balansowała na płynnej granicy między prawdą a fałszem, faktem a rzeczywistością wykreowaną, czyniąc z tej granicy swoje miejsce na ziemi.

Szerszej publiczności znany dzięki emitowanym przez ponad dwadzieścia lat programom podróżniczym, które tworzył wraz z partnerką, Elżbietą Dzikowską: „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Tam, gdzie rośnie wanilia”, „Tam, gdzie kwitną migdały”, „Tam, gdzie pachnie eukaliptus” oraz słynny „Pieprz i wanilia”. Były one oknem na świat dla zamkniętych za żelazną kurtyną, pozbawionych paszportów, mieszkańców komunistycznej Polski. Do TVP spływały listy od milionowej publiczności, które zawierały wyrazy wdzięczności do autorów za ich pracę, inspirację i rozniecanie miłości do podróży. Dorobek Halika został także doceniony przez kapituły przyznające nagrody i wyróżnienia, m.in. The Humanitas Prize za program „We’re moving up. The Hispanic Migration”, wyróżnienie od Telewizji Polskiej za cykl „Pieprz i wanilia” czy Złoty Ekran i Wiktor zdobyte razem z Elżbietą Dzikowską. Para podróżników ma także swoje honorowe miejsca w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, a posadzone na ich cześć drzewa mają przypominać o ich dokonaniach i inspirować do realizacji marzeń.

Zanim Mieczysław Sędzimir został słynnym Tonym Halikiem przeżył kilka ciekawych życiorysów. Mirosław Wlekły, jeden z najlepszych polskich reporterów próbuje ustalić, które ze znanych obliczy Halika jest prawdziwe. Odpowiedzi szuka w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce. Książka odkurzyła pamięć o podróżniku i stała się inspiracją dla filmu dokumentalnego „Tony Halik. Tu byłem" w reżyserii Marcina Borchardta. Sam Wlekły nie opuścił tematu po napisaniu biografii – zaraz po tym napisał "Przygodę dzika Toniego Halika", zilustrowaną przez  Magdę Kozieł – Nowak książkę dla dzieci.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
2970152
Tytuł
Tu byłem. Tony Halik
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
480
Data premiery
2021-01-27
Rok wydania
2021
Wymiary produktu [mm]
235 x 165
Okładka
okładka twarda
Waga Produktu [kg]
0.91
Długość
242
Głębokość
175
Wysokość
35
Nasza cena
31,19 zł
Powiązane tematy:
Zobacz więcej
Recenzje
5,0/5
3 recenzje
 • 5
  3
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
 • Oskar J. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-02-19
  Niesamowicie inspirująca biografia. To blaski, ale i cienie jednego z najpopularniejszych polskich podróżników. Niestety narracja momentami jest dość chaotyczna i irytująca. Ale to chyba jedyny mankament tej książki. Wracając jednak do sedna książki, czyli do postaci Tonego z książki można dowiedzieć się wielu ciekawych szczegółów z jego życia. Kim był i co robił zanim zaczął podróżować? Co z tego co o nim słyszeliśmy jest prawdą a co dobrze zmyślonym fałszem?
 • Patryk A. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-02-14
  Książka świetnie oddaje jak fantastyczną i nietuzinkową postacią był Tony Halik. Tą biografię czyta się niczym wciągającą powieść przygodową. Polecam
 • Anna J. Klient niezweryfikowany
  5.0
  2021-02-14
  Wielu z nas chciało być kiedyś jak Tony Halik. Jednak zazwyczaj znaliśmy tylko jedną stronę jego życia. Książka doskonale pokazuje nie tylko te dobre, ale i złe chwile. Jak złożoną był postacią. Interesujące przygody i do tego człowiek, który czasem podejmuje niewłaściwe wybory (ale czy na pewno?) czyta się jednym tchem.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
 • Klient zweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Klient niezweryfikowany
  Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
 • Recenzja Zweryfikowana
  Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
11,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 25. kwietnia, czwartek
0,00 zł

Produkty od autora:


2970152
Ładowanie...