Książka o chaosie biurokracji i zimnowojennych porachunkach politycznych, która wiąże tę tematykę z historią tragedii grupy turystów z 1959 r. Studenci Politechniki Uralskiej postanowili wówczas zdobyć górę Otorten w Uralu Północnym, co doprowadziło jednak do tragicznej, a także pełnej tajemnic, śmierci członków wyprawy. Turyści z niewiadomych przyczyn uciekli nocą z namiotu, a ich zamarznięte ciała miały liczne urazy, ślady krwi oraz złamania. Równie zagadkowe, a także bardzo szybko zakończone, było śledztwo toczone w celu wyjaśnienia tej sprawy. Do dziś wiele osób i organizacji bada te niezwykłe wydarzenia, a o samej tragedii napisano wiele książek oraz artykułów, powstały także liczne filmy o niej. Wiele osób przedstawia nawet najbardziej nieprawdopodobne teorie na ten temat, pełne nadnaturalnych wyjaśnień. Autorka przygląda się jednak tej sprawie w inny sposób, trzymając się bardziej realistycznych wskazówek i skupiając na politycznych rozgrywkach, a także intrygach tamtych czasów, które mogły w jakiś sposób wpłynąć na tę zagadkową tragedię.
W efekcie powstała książka "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca", która zamiast horroru z paranormalnym tłem okazuje się biurokratycznym thrillerem, przywołującym skojarzenia z głośnym serialem o Czarnobylu. Dokonany przez Alice Lugen opis wydarzeń związanych z dochodzeniem prawdy sięga ostatnich miesięcy 2019 roku. Jej śledztwo bada tytułową tragedię w kluczu swoistego testu - obok analizy wydolności biurokratycznych systemów i wymiarów sprawiedliwości Lugen sprawdza ludzką empatię, lojalność, solidarność, gotowość do poświęceń. Sugestywność "Tragedii na Przełęczy Diatłowa" uderza tym bardziej, że do dziś nie wiadomo, co tak naprawdę stało się z uczestnikami wyprawy na uralski szczyt Otorten w styczniu 1959 roku - ta wielowymiarowa zagadkowość sprawia, że od książki dosłownie trudno się oderwać.
Świadoma, że nie będzie w stanie rozwiązać tajemnicy, Alice Lugen postanowiła spróbować odpowiedzieć, dlaczego tak musi być. Czytelnik przedziera się przez mgłę niedopowiedzeń i zakazów, meandry sprzecznych decyzji i niewyjaśnionych posunięć, a wszystko w radzieckiej obsesją tajności w tle. Powstała książka, która łączy w sobie pasjonujący reportaż non-fiction z wyrafinowanym thrillerem, i dostarcza mnóstwa emocji.