Xi
 » Książki  » Literatura faktu i reportaże  » Reportaże

Książka o chaosie biurokracji i zimnowojennych porachunkach politycznych, która wiąże tę tematykę z historią tragedii grupy turystów z 1959 r. Studenci Politechniki Uralskiej postanowili wówczas zdobyć górę Otorten w Uralu Północnym, co doprowadziło jednak do tragicznej, a także pełnej tajemnic, śmierci członków wyprawy. Turyści z niewiadomych przyczyn uciekli nocą z namiotu, a ich zamarznięte ciała miały liczne urazy, ślady krwi oraz złamania. Równie zagadkowe, a także bardzo szybko zakończone, było śledztwo toczone w celu wyjaśnienia tej sprawy. Do dziś wiele osób i organizacji bada te niezwykłe wydarzenia, a o samej tragedii napisano wiele książek oraz artykułów, powstały także liczne filmy o niej. Wiele osób przedstawia nawet najbardziej nieprawdopodobne teorie na ten temat, pełne nadnaturalnych wyjaśnień. Autorka przygląda się jednak tej sprawie w inny sposób, trzymając się bardziej realistycznych wskazówek i skupiając na politycznych rozgrywkach, a także intrygach tamtych czasów, które mogły w jakiś sposób wpłynąć na tę zagadkową tragedię.

W efekcie powstała książka "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca", która zamiast horroru z paranormalnym tłem okazuje się biurokratycznym thrillerem, przywołującym skojarzenia z głośnym serialem o Czarnobylu. Dokonany przez Alice Lugen opis wydarzeń związanych z dochodzeniem prawdy sięga ostatnich miesięcy 2019 roku. Jej śledztwo bada tytułową tragedię w kluczu swoistego testu - obok analizy wydolności biurokratycznych systemów i wymiarów sprawiedliwości Lugen sprawdza ludzką empatię, lojalność, solidarność, gotowość do poświęceń. Sugestywność "Tragedii na Przełęczy Diatłowa" uderza tym bardziej, że do dziś nie wiadomo, co tak naprawdę stało się z uczestnikami wyprawy na uralski szczyt Otorten w styczniu 1959 roku - ta wielowymiarowa zagadkowość sprawia, że od książki dosłownie trudno się oderwać.

Świadoma, że nie będzie w stanie rozwiązać tajemnicy, Alice Lugen postanowiła spróbować odpowiedzieć, dlaczego tak musi być. Czytelnik przedziera się przez mgłę niedopowiedzeń i zakazów, meandry sprzecznych decyzji i niewyjaśnionych posunięć, a wszystko w radzieckiej obsesją tajności w tle. Powstała książka, która łączy w sobie pasjonujący reportaż non-fiction z wyrafinowanym thrillerem, i dostarcza mnóstwa emocji.

Czytaj więcej
Dane szczegółowe

Recenzje

5/5
Jak działają recenzje?
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:

Mieczysław C.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 31-08-2020 | Recenzja zweryfikowana
Autorka przygląda się jednej z najbardziej tajemniczych spraw dotyczących górskich zaginięć. Traktuje to jednak jako punkt wyjścia do rozważań na temat porachunków w polityce tamtych lat i interesów, które mogły wpłynąć chociażby na przebieg śledztwa. To opowieść o mechanizmach władzy, ale też systemu społecznego, który w bardzo przewrotny sposób podchodził do praw obywatela oraz pojęcia bezpieczeństwa społecznego. Jest to więc w pewnym sensie także książka historyczna.

Gosia S.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 27-08-2020 | Recenzja zweryfikowana
Zaczęłam wczoraj wieczorem, skończyłam nad ranem. Dobrze, że mamy weekend, bo inaczej musiałabym brać wolne w pracy. Co za książka! Co za historia! No tylko mam nadzieję, ze nie będę miała potem koszmarów. No i nie powiem, prędko sama w góry z plecakiem to się nie zapuszczę. Wszystko świetnie opisane. Niebawem biorę się za oglądanie filmu o tej tragedii.

Marek Z.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 20-08-2020 | Recenzja zweryfikowana
Bardzo dobra książka, szczególnie dla ludzi o mocnych nerwach, co lubią poczuć dreszczyk strachu na skórze. Co najgorsze, ta sytuacja wydarzyła się naprawdę. Trudno aż uwierzyć. Szczerze mówić aż sam osobiście zgłębiłbym historię tego miejsca, pojechał, pogadał z ludźmi. Autor fajnie wyczerpuje temat, ale jest kilka niejasności. Niemniej bardzo polecam. Jednak uprzedzam, ta historia naprawdę budzi lęk.

Jolanta F.

Klient niezweryfikowany

4/5
| 16-08-2020 | Recenzja zweryfikowana
Pełna niewyjaśnionych faktów sprawa, która rozpala wyobraźnię ludzką nawet dzisiaj. Co wydarzyło się podczas zdobywania góry Otorten? Do dziś wiele osób próbuje odpowiedzieć na to pytanie, pisząc liczne artykuły i nagrywając kolejne filmy. Autorka tej książki próbuje jednak spojrzeć na to wydarzenie z nieco innej strony, skupiając się na polityce oraz na walkach o wpływy, które wiążą się z tą niewyjaśnioną sprawą.

Jadwiga S.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 13-08-2020 | Recenzja zweryfikowana
Pamiętam jak kilka lat temu oglądałam film o tragedii na przełęczy Diatłowa. Pamiętam, że bałam się jak nigdy. Naprawdę straszne, niewyobrażalne co spotkało tych ludzi. Tutaj autor przedstawia nam wszystko szczegółowo, wyjaśnia niedopowiedzenia z filmy. Jedno jest pewne – fajnie się o tym czyta, ale za Chiny Ludowe nigdy bym się tam nie wybrała mimo, że lubię góry.

Luiza P.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 06-08-2020 | Recenzja zweryfikowana
Co ja bym zrobiła bez Wydawnictwa Czarne

Mateusz B.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 01-08-2020 | Recenzja zweryfikowana
To nie tylko książka o zaginięciu grupki studentów i tajemnicy, jaka przyciąga do tej sprawy od lat, ale też o biurokratycznych zasadach, nieuporządkowanych metodach badania całej sprawy oraz niepoważnym śledztwie. Książka skupia się nie tyle na łatwym wyjaśnieniu lub snuciu niezwykłych teorii na temat całej sprawy, ale bardziej przedstawia ją w świetle porachunków politycznych, będąc dokumentem podejmującym wątki historyczne w nietypowy sposób.

Janusz U.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 30-07-2020 | Recenzja zweryfikowana
Po lekturze po raz kolejny podziękowałem w duchu losowi, że miałem szczęście urodzić się po upadku komunizmu. Skala niedopatrzeń, bylejakości i zakłamania w instytucjach ZSRR jest po prostu przerażająca. Same wyprawy w dziką tajgę, bez specjalistycznego sprzętu ani ubrania z dzisiejszej perspektywy też wyglądają co najmniej karkołomnie. Warto przeczytać, by spojrzeć realnie na ten “wspaniały” ustrój. Wielki plus daję też autorce, która powstrzymała się od osobistych ocen i niedorzecznych teorii spiskowych, a skupiła się na obiektywnym przedstawieniu faktów.

Helena B.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 23-07-2020 | Recenzja zweryfikowana
Czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce o przełęczy Diatłowa, dlatego myślałam że ta książka specjalnie mnie nie zaskoczy. Ale pomyliłam się na plus, o wielu rzeczach nie miałam pojęcia! Autorka podsumowała chyba wszystko, co ustalono do tej pory, odsłoniła kulisy śledztwa i wszystkie zaniedbania organizatorów. Bardzo podobały mi się też fragmenty o studentach, ich życiu i wzajemnych relacjach. Dużo w tym ciepła i autentyczności, chwilami możemy poczuć się, jakbyśmy sami ich znali.

Marika T.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 17-07-2020 | Recenzja zweryfikowana
Książka w sam raz dla wszystkich miłośników tajemnic. Omawia jeden z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących górskich wypadków, jednak tym razem w sposób bardziej realistyczny, który nie stawia na nadprzyrodzone teorie. Autorka przygląda się bliżej faktom oraz analizuje je w odniesieniu do politycznych rozgrywek tamtych czasów. Jeśli interesujecie się tajemniczymi wydarzeniami, ale też lubicie historię XX w., sprawdźcie tę książkę.

Jarosław B.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 16-07-2020 | Recenzja zweryfikowana
Tak powinna wyglądać każda książka o nie wyjaśnionych sprawach. Ogromna ilość informacji, same konkrety, sprawdzone fakty, wszystko potwierdzone w przypisach. Nie ma snucia dziwnych teorii spiskowych ani prywatnych opinii. Gorąco polecam.

Zuzanna S.

Klient niezweryfikowany

5/5
| 09-07-2020 | Recenzja zweryfikowana
Znałam już wcześniej sprawę przełęczy Diatłowa i nie miałam zamiaru czytać tej książki, bo wydawało mi się, że nie dowiem się z niej niczego nowego. Przekonałam się po jednej recenzji, w której opisano szerzej treść książki - realia rzeczywistości ZSRR, kultura studencka w tamtych czasach, opieszałość i mataczenie radzieckich śledczych. W książce jest wszystko to i jeszcze więcej, a całość opisana swobodnym językiem, czyta się błyskawicznie. Do tego dużo ciekawych zdjęć, a przypisy i bibliografia zajmują kilkadziesiąt stron - jednym słowem rzetelna robota, polecam wszystkim zainteresowanym sprawą turystów i samą historią ZSRR.

Dostawa

)
1727706
Ładowanie...