Xi
Ponad 100 000 książek i gier
Dużo promocji
Tania i szybka wysyłka
14 dni na zwrot

Tatuażysta z Auschwitz

Heather Morris

(okładka miękka)

5/5
Znasz ten produkt? Podziel się opinią i zgarnij 100 zł!
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 320
Serie: Manitou

Produkty powiązane:

Kup w zestawie:

Tatuażysta z Auschwitz
5/5
22,55 zł 34,90 zł
3 produkty
wartość produktów w zestawie:
112,70 zł
74,85 zł
oszczędzasz 37,85 zł (34%)
-35%

34,90 zł

22,55 zł

oszczędzasz 12,35 zł (35%)

Dostępność 24 godziny
InPost Paczkomaty 24/7 9,99 zł
DPD - Odbiór w Punkcie 9,99 zł
Kurier DPD 11,99 zł
Kurier InPost 12,99 zł
Poczta Polska 9,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie 7,99 zł
Orlen Paczka 6,99 zł

Opis

Powieść “Tatuażysta z Auschwitz” to pierwsza z trójtomowego cyklu autorstwa Heather Morris. Autorka zabiera czytelników do brutalnego świata i rzeczywistości obozowej, przemycając w treści historię trudnej i głębokiej miłości. Głównym bohaterem jest Lale Sokołow, który trafił do Auschwitz w 1942 roku jako dwudziestosześciolatek. Jego zadaniem było tatuowanie numerów na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Czytelnicy poznają więc historię opartą na faktach, historię trudną i pełną cierpienia, którą Lale zdecydował się opowiedzieć dopiero po śmierci swojej żony.

Warto zaznaczyć, że książce tej jest zdecydowanie bliżej do romansu niż powieści historycznej. Obozowa rzeczywistość jest tu tylko tłem, oddanym z perspektywy więźnia, który jednak w pewien sposób współpracował z oprawcą. W żadnym stopniu nie umniejsza to narracji, jednak czytelnicy, którzy poszukują w niej wspomnień obozowych naznaczonych degradacją wszelkich ludzkich odruchów i brutalizmu, nie osiągną celu. Książka obfituje w realizm i niezwykle szczegółowe opisy, dotyczą one jednak głównie relacji Lalego i Gity. Autorka oferuje czytelnikom powieść, w której tragiczne okoliczności stanowią kontrapunkt dla wielkiego uczucia. A możliwości, które jako obozowy tatuator miał Lale, zostają w pełni wykorzystane w imię ochrony siebie i swojej ukochanej.

Można zarzucać autorce, że niepotrzebnie spłyciła okoliczności, w których żyli bohaterowie, jednak ciężko ocenić realne możliwości i wybory bohaterów z tak dalekiej perspektywy i życia, którym mogą żyć współcześni czytelnicy. Nie jesteśmy w stanie ocenić, czy nasze zachowanie w podobnej sytuacji byłoby zupełnie inne. Nie mamy także możliwości przewidzenia naszych reakcji, a należy pamiętać, że w ciągłym stanie zagrożenia życia nasze wybory stają się coraz bardziej egoistyczne, bowiem głównym celem jest przetrwanie.

Pozbywszy się uprzedzeń związanych z literaturą sricte historyczną, otrzymujemy piękną powieść, pełną emocji, walki i prawd o samym człowieku. Kontekst historyczny sprawia, że zupełnie inaczej widzimy miłość rodzącą się w tak trudnych czasach. Walka o przetrwanie obejmuje już nie jedną, a dwie osoby, które podejmują wspólną walkę. Na ile wzajemna miłość będzie ich siłą, a na ile słabością dowiemy się w trakcie trzymającej w napięciu lektury.

Dane szczegółowe

Identyfikator produktu 764100
Tytuł Tatuażysta z Auschwitz
Autor Heather Morris
Wydawnictwo Marginesy
Język wydania polski
Język oryginału angielski
Liczba stron 320
Data premiery 2018-04-18
Rok wydania 2018
Wymiary produktu [mm] 19
Okładka Miękka
Waga Produktu [kg] 0.33
Cena detaliczna 34,90 zł
Nasza cena 22,55 zł
Serie: Manitou

Recenzje

5/5
5
4
3
2
1

DODAJ RECENZJĘ:

oceń produkt:


Julia B.

5/5
| 24-05-2021
„Lale podnosi wzrok i widzi wykute w metalu niemieckie słowa. ARBEIT MACHT FREI. Praca czyni wolnym. Nie wie, gdzie jest ani jaka praca go czeka, ale sam pomysł, że w ten sposób otrzyma wolność, wydaje się mu chorym żartem. SS, karabiny, psy, odebranie bagażu – nie wyobrażał sobie tego.”
Lale Eisenberg trafia do obozu w Auschwitz w kwietniu 1942 roku. Został przywieziony pierwszym transportem więźniów. Ma 26 lat, zna kilka języków, plany na przyszłość. Wojna przerywa wszystko.
Kiedy trafia do obozu, dzięki Pepanowi, który postanawia sobie uratować chociaż jedną osobę, zostaje Tatowiererem. Całe dnie tatuuje na ramieniu przywożonych ludzi numery obozowe.
Pewnego dnia w kolejce staje przerażona młoda kobieta – Gita Furman. Lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Obiecał sobie, że bez względu na wszystko ją uratuje. Doszło do pierwszej rozmowy, spotkania, które z czasem stały się co niedzielnym zwyczajem.
Lale w obozie poznaje wiele osób. Przyjaciółki Gity, dwóch pomocnych Polaków pracujących w obozie, rodzinę Romów, z którymi mieszka przez pewien czas w sowim specjalnym bloku Tatowierera.
Bohater wykorzystywał swoją pozycję aby pomagać innym. Dzięki znajomości z pracującymi w obozie Polakami zdobywał jedzenie tak bardzo potrzebne. Spotkała go za to kara od oprawców ale na szczęście zdołał wrócić do swojego zajęcia. Kiedy zaczęto wysiedlać obóz rozdzielili się z Gitą ale prawdziwa miłość pozwoliła im się znaleźć. Wzięli ślub, wyjechali do Australii, doczekali się potomstwa. O swoich doświadczeniach Lale zdecydował się opowiedzieć dopiero po śmierci żony. Sam zmarł 3 lata później.
Książka opisuje obozowe życie, głód, strach, który towarzyszył każdego dnia, pracę wykonywaną przez więźniów i okrucieństwo oprawców, dzięki załączonej mapie obozu możemy śledzić gdzie rozgrywały się opisane wydarzenia. Opisuje także bardzo emocje bohatera, co przeżywa w danej chwili. Jest to bardzo wzruszające i dające do myślenia. Po przeczytaniu pozycji przychodzi wiele myśli i refleksji. Polecam!

Karolina F.

5/5
| 29-08-2020
Kolejna książka o tematyce obozowej, która wylądowała na mojej półce. Kolejna dawka wstrząsającej wiedzy, której jednak chyba wolałabym nie znać. Z drugiej strony warto znać historię, warto wiedzieć jak było i utwierdzić się w przekonaniu, że to nikt inny jak ludzie ludziom zgotowali ten nikczemny los. Historia głównego bohatera, tatuażysty który każdego dnia oznaczał setki osadzonych jest poruszająca, smutna, ale i budująca. Polecam.

Paulina S.

5/5
| 17-08-2020
Tatuażysta z Auschwitz to historia oparta na faktach, Głównym bohaterem jest Lale Sokołow, który tatuował w obozie koncentracyjnym więźniów Auchwitz. Ta praca dawała mu wiele swobody, której nie wykorzystywał w przyjemnych celach, ale aby pomagać innym osadzonym w obozie. Historia jest poruszająca, pokrzepiająca, długo nie mogłam otrząsnąć się po przeczytaniu tej pozycji. Autorka wykonała kawał dobrej roboty spisując wyznania Lalego, ale to tak naprawdę temu człowiekowi należy się największy szacunek i ukłon. Polecam.

Mateusz I.

5/5
| 05-08-2020
Heather Morris to autorka, po której książki sięgam w ciemno. Ma ogromy talent do spisywania ludzkich wspomnień. Nie owija w bawełnę, nie nakłada cenzury, pisze jak jest. I mimo, iż historia tego tytułowego tautażysty – Lale Sokołowa jest wstrząsająca, to zarazem porusza. Daje wiarę w drugiego człowieka. Nie raz płakałam podczas czytania. Jednak uprzedzam, ze jest to bardziej książka dla ludzi o mocnych nerwach.

Anna E.

4/5
| 24-07-2020
To już druga książka od Hether Morris, którą kupiłam. Bardzo lubię tą autorkę, sposób w jaki pisze. To dzięki niej zaczęłam lubić nowy gatunek literacki jakim jest literatura obozowa. Wcześniej zaczytywałam się jedynie w kryminałach, czy horrorach. A teraz dzięki takim właśnie pozycjom pragnę jak najbardziej zgłębić historię, naszą przeszłość, trudną, aczkolwiek z całą pewnością wartą uwagi. Polecam.

Nikola H.

5/5
| 12-07-2020
Obecnie na rynku jest bardzo dużo książek o tematyce obozowej. Jedne lepsze, inne gorsze. Jedne to literacka fikcja, a inne to drastycznie opisane prawdziwe ludzkie doświadczenia. Tutaj mamy taką mieszankę. Historia tatuażysty jest prawdziwa, ten człowiek istniał naprawdę, jednak jego życie autorka opisała w delikatniejszy sposób niż było naprawdę, dzięki czemu książka nada się do szerszego grona odbiorców. Ja osobiście bardzo polecam.

Izabela G.

4/5
| 31-05-2020
Przyjemna książka na kilka wolnych chwil. Jak to określiła moja znajoma "Romansidło z obozem w tle". Trudno się z tym nie zgodzić. Historia jakich wiele tylko miejsce, w którym wszystko się dzieje tworzy z niej coś wyjątkowego. Jeżeli szukacie przyjemnej miłosnej historii, to książkę jako najbardziej dla was. Nie można jej tylko traktować jak prozy historycznej.

Ilona S.

4/5
| 19-05-2020
Historia przedstawiona w książce jest bardzo poruszająca. Szkoda tylko, że realia, w których żyli bohaterowie nie są przedstawione w prawdziwy sposób. W obozach panowało istne piekło, a Lale żyje w nim jak w akademiku. Głównie przez to historia wydaje się nieprawdziwa. Cała reszta książki jest bardzo dobra. Czyta się ją przyjemnie i szybko.

Żaneta S.

5/5
| 10-05-2020
Temat obozów koncentracyjnych jest bardzo trudny do opisania, zwłaszcza, gdy pośród wszechobecnej śmierci pojawia się miłość dwojga młodych ludzi. Książka pokazuje okrutne zycie i prace w obozie, a także uchyla wrota tego strasznego miejsca od nieco innej strony. Polecam.

Lidia K.

5/5
| 07-05-2020
Bardzo dobra książka. Opisana została w niej historia uczucia łączącego Litę i Galego. Niestety poznali się w bardzo niesprzyjających warunkach i ich miłość była narażona na wiele niebezpieczeństw. Autor pokazuje, że nawet w obozie koncentracyjnym miłość wygrywa, bo jest najwspanialszym uczuciem na ziemi. To lektura pełna wzruszeń, polecam.

Andżelika I.

5/5
| 25-04-2020
To książka, obok której nie można przejść obojętnie. Wszystkie historie z obozem koncentracyjnym w tle są przeszywające, pobudzają do myślenia, wzruszają, bądź też przerażają. Mnie osobiście przedstawione uczucie między dwojgiem ludzi w obozie bardzo urzekło i dobrze mi się to czytało. Książka, mimo podjętej tematyki, jest dość „lekka”, więc bardzo polecam.

Julita R.

5/5
| 20-04-2020
Ta lektura mną wstrząsnęła. Przedstawia autentyczną historię mężczyzny, który wypalał więźniom numery obozowe, a podczas pracy poznał dziewczyne, w której bardzo się zakochał. Re=zeczywistośc obozowa była bezlitosna, ale nie znaczyło to, ze ludzie nie mogli odnaleźć tam miłości. To przejmujaca opowieśc, warta przeczytania.

Nikola D.

5/5
| 13-04-2020
Interesuję się tematyką obozową, więc z chęcią sięgnęłam po tę książkę. Przedstawiona w niej historia rodzącej się w otoczeniu obozu koncentracyjnego miłości bardzo mi się spodobała. Czytało mi się bardzo szybko, ani chwili się nie nudziłam. Polecam.

Sabina S.

5/5
| 31-03-2020
„Tatuażysta z Auschwitz” to przejmujaca historia oparta na faktach. Przedstawia losy młodego chłopaka, który tatuował numery obozowe każdemu z więźniów. W książce zostało opisane uczucie dwojga młodych ludzi, którzy zakochują się w sobie mimo tak straszliwych okoliczności. Ta książka wielokrotnie sprawiałą, że miałam łzy w oczach, ale i tak polecam.

Mateusz Ł.

5/5
| 15-04-2019
"Najpiękniejsza miłość w najgorszym miejscu"
Niesamowita osobowość Lalego , niesamowite historie o niezłomności ludzi (ja najbardziej poruszony byłem opowieścią o Cilce)
Po przeczytaniu trzeba trochę odpocząć , ciężko sobie wyobrazić że tak naprawdę było

Anna

5/5
| 15-04-2019
''Tatuażysta z Auschwitz'' autorstwa Heather Morris to książka, która od samego początku zapoznawania się z losami głównego bohatera Lale Sokołow wywołuje emocje.

Walka o życie, miłość, dostrzeganie człowieczeństwa u każdego spotkanego człowieka to jest to, co odkrywamy, gdy zaprzyjaźniamy się z Lale.

Właściwie to całościowym przeczytaniu tej książki możemy zadać sobie pytanie:

Kim był tak naprawdę Lale Sokołow?

Tatuażysta, któremu nie był obojętny los więźniów, dzieci, kobiet.

Więźniowie, którzy tam trafiali nieznający swojego losu, posiadali jedynie wytatuowany numerek, byli bez imienia, ale za to mieli swoją godność, uczucia, mówili mało z obawy utraty życia. Obojętność wobec nich była na porządku dziennym. Jedynie ratowała ich z obozu ucieczka, ale należało być bardzo czujnym i sprytnym, aby nie zauważył ich strażnik.

Szczególnie spodobało mi się zachowanie Lale, który to potrafił szanować każdą kobietę, umiał okazać jej wdzięczność oraz nauczył swoją miłość dać możliwości do odkrywania smaku czekolady.

Pojawiały się również dramatyczne chwile, kiedy to Lale był świadkiem wielu niepotrzebnych śmierci wśród niemowląt, młodych mężczyzn, starszych ludzi. On sam nie krył przed sobą chwil słabości, gdyż miał dreszcze, w obawie, że on też zakończy swojego życia.

Do końca swojego życia Lale zachował swoje zasady, którymi się kierował.

Kochał, szanował, pracował. Nie zapominał o nikim.

Dzięki okazywanej przez mamę nauczył się być wytrwałym w dążeniu do upragnionego celu, jakim było poznać smak prawdziwej i poszukiwanej przez niego miłości.

Każdy z opisanych przez autorkę 28 rozdziałów przedstawiających historię, która wydarzyła się naprawdę, mającą swoje odzwierciedlenie w późniejszym życiu bohaterów, ale dzięki temu ujawnionej tajemnicy możemy przyjrzeć się, co wydarzyło się w Auschwitz i poza nim.

Polecam przeczytać tę książkę.

Paulina T.

5/5
| 04-03-2019
Ciężko opisać ta książkę / historię. Trzeba przeczytać. Historia Gity i Lalego to opowieść o wytrwałości, woli życia, poświęceniu, śmierci i miłości. Ich walka powinna być dla nas inspiracją do codziennego życia.

Dostawa

czas dostawy
koszt
za pobraniem
InPost Paczkomaty 24/7
czas dostawy
28 Styczeń, Piątek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
DPD - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
28 Styczeń, Piątek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Kurier DPD
czas dostawy
28 Styczeń, Piątek
przedpłata
11,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
16,99 zł
Kurier InPost
czas dostawy
28 Styczeń, Piątek
przedpłata
12,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
Niedostępne
Poczta Polska
czas dostawy
28 Styczeń, Piątek
przedpłata
9,99 zł bezpłatna dostawa od 299,00 zł
pobranie
14,99 zł
Poczta Polska - Odbiór w Punkcie
czas dostawy
31 Styczeń, Poniedziałek
przedpłata
7,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Orlen Paczka
czas dostawy
31 Styczeń, Poniedziałek
przedpłata
6,99 zł bezpłatna dostawa od 249,00 zł
pobranie
Niedostępne
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
czas dostawy
28 Styczeń, Piątek
przedpłata
0,00 zł
pobranie
Niedostępne
Ładowanie...