Poznaj książkę, która wpłynęła na feminizm w Polsce! Filozofia codzienności prof. Jolanty Brach-Czainy była rozwijana dzięki osobistej zadumie autorki nad zwykłymi rzeczami lub zajęciami, otaczającymi człowieka każdego dnia. Wkrótce stała się wielkim wydarzeniem kulturalnym, inspirując polskie badania feministyczne. "Szczeliny istnienia" wydane w 1992 r. najpierw jako esej szybko zostały uznane za wybitne dzieło, a egzystencjalne rozważania autorki na temat zwykłej codzienności trafiły do czytelników w całej Polsce. Utwór skutecznie zachęca każdego odbiorcę do osobistej refleksji nad tym, co go otacza i co jest dla niego naprawdę istotne.
Prof. Jolanta Brach-Czaina zastanawia się nie tyle, jak powinien istnieć człowiek, ale raczej jak rzeczywiście istnieje. Autorka rozmyśla nad tym, co ją otacza i stanowi jej codzienność. Ponieważ to właśnie codzienne sprawy są podstawą ludzkiego istnienia, które najczęściej wydaje się człowiekowi niesamowicie ważne, a tak naprawdę w zdumiewający sposób upływa na drobiazgach. Obowiązki domowe oraz codzienne zajęcia wykonywane rutynowo każdego dnia mają jednak dla autorki wymiar egzystencjalny, a także metafizyczny. Nawet w jedzeniu, sprzątaniu i wynoszeniu śmieci badaczka dostrzega egzystencjalny sens.
Autorka w podobny sposób patrzy na wszystkie otaczające człowieka rzeczy. W końcu to właśnie codziennie używane przedmioty mogą wiele powiedzieć o osobie, do której należą. Zwyczajne sytuacje i proste czynności tworzą własną opowieść, a jeżeli ktoś zechce ją przeanalizować, odkrywają zaskakujące fakty o każdym człowieku. "Szczeliny istnienia" udowadniają, że codzienność wcale nie jest nudna, ponieważ to samo centrum ludzkiej egzystencji oraz wyjątkowe miejsce, w którym również toczy się walka sił istnienia i unicestwiania.
"Szczeliny istnienia" spotkały się z rewelacyjnymi opiniami krytyków, zachwycając przy tym również zwyczajnych czytelników. Otrzymały też nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Prof. Jolanta Brach-Czaina jak chyba nikt inny pokazała wielką wartość codzienności i zwróciła uwagę ludzi na to, co zwykle im umyka. Zwyczajne życie stało się niespodziewanie obiektem cennym oraz godnym refleksji. Książka została okrzyknięta jednym z najważniejszych polskich dzieł filozoficznych XX w., podsycając przy tym zainteresowanie feminizmem.
Prof. Jolanta Brach-Czaina to znana filozofka i autorka oraz współautorka wielu książek i artykułów o filozofii, kulturze oraz sztuce. Wyjaśniała filozofię istnienia, związek człowieka ze światem i przyrodą oraz rolę kobiet w społeczeństwie. Zajmowała się też relacjami kobiety z polską tradycją i kulturą, wpływając na badania feministyczne.
Znajdź dzieła ciekawych filozofów w kategorii "Książki naukowe i popularnonaukowe"!