Xi

Skrawek pola. Saga wiejska. Tom 1

Na początku XX wieku w małej wsi na Zamojszczyźnie przychodzą na świat trzy dziewczynki. Każda w innym domu, w innej rodzinie, a jednak historia splecie ich losy w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Czy ubóstwo i niedostatek są człowiekowi przeznaczone na zawsze, czy majątek może zapewnić szczęście? Czy człowiek potrafi przeciwstawić się temu, co przynosi mu los? Skrawek pola przedstawia prawdziwe,Czytaj więcej

Na początku XX wieku w małej wsi na Zamojszczyźnie przychodzą na świat trzy dziewczynki. Każda w innym domu, w innej rodzinie, a jednak historia splecie ich losy w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Czy ubóstwo i niedostatek są człowiekowi przeznaczone na zawsze, czy majątek może zapewnić szczęście? Czy człowiek potrafi przeciwstawić się temu, co przynosi mu los?

Skrawek pola przedstawia prawdziwe, inspirowane opowieściami i wspomnieniami rodzinnymi autorki, portrety wiejskich rodzin Lipczewskich i Połajów. To wyjątkowa opowieść o życiu na wsi w niepewnych czasach, kiedy nad Polską i Europą zawisło widmo wojny. Pokazuje, że istnieją rzeczy, które wtedy i teraz liczyły się równie mocno, zaprzątały myśli ludzi, niezależnie od ich pochodzenia i statusu.

Wieś to nie miejsce, gdzie człowiek wstaje o wschodzie słońca, a chodzi spać z kurami. Tak jak w mieście, tamtejsi ludzie kochają i nienawidzą, bogacą się i ubożeją, różnica polega na tym, że na wsi nikt nie jest anonimowy. Wszyscy znają ciebie, twoją matkę, babkę i prababkę. Nie możesz liczyć, że zachowasz swój sekret, zawsze będą jakieś oczy, które coś widziały.

Kasia Bulicz-Kasprzak - choć dziś mieszka w mieście, od lat jest związana ze wsią; od pokoleń chłopka, właścicielka niewielkiego gospodarstwa na Zamojszczyźnie. Potrafi doić krowy, prowadzić ciągnik. Odróżnia zboża jare od ozimych i zna tajniki uprawy buraka cukrowego. Niezmiennie fascynuje ją polska wieś, jej specyficzny klimat i relacje między mieszkańcami. Pisarka, matka, gospodyni.

Zobacz więcej
Dane szczegółowe
Identyfikator produktu
2953546
Tytuł
Skrawek pola. Saga wiejska. Tom 1
Wydawnictwo
Język wydania
polski
Język oryginału
polski
Liczba stron
448
Data premiery
2021-01-19
Rok wydania
2021
Wymiary produktu [mm]
210 x 135
Okładka
okładka miękka
Waga Produktu [kg]
0.4
Długość
210
Głębokość
135
Wysokość
29
Powiązane tematy:
Serie:
Zobacz więcej
Recenzje
4,8/5
5 recenzji
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0
Napisz recenzję
Recenzje produktów są zarządzane przez stronę trzecią w celu weryfikacji autentyczności i zgodności z naszymi wytycznymi dotyczącymi ocen i recenzji
RecenzjeNajnowsze
Jak działają recenzje
  • Anna Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-11-04
    Powieść autorstwa Pani Kasi Bulicz-Kasprzak pt. '' Skrawek pola" Cykl: Saga wiejska (tom 1) rozpoczęłam czytać od części pierwszej, gdyż chciałam się dowiedzieć, o czym będzie opisywana przez zamieszczona w niej główna treść.

    Do tej pory z twórczością Pani Kasi Bulicz-Kasprzak nie miałam wcześniej okazji się zapoznać.

    Saga ta to nie tylko jest opowieścią o losach rodzin Lipczewskich, Połajów, Hubów, Dołęgów, Domańskich tworzą niezwykłą historię bogatych, biednych rodzin chłopskich zachowując przy tym tradycje rodzinne.

    Dzięki temu, że autorka wyjaśnia, kto kim jest i jaką odgrywa, rolę w rodzinie łatwiej jest, pojąć jacy bohaterowie w tej powieści występują.

    Bohaterowie są tu tacy chwilami sympatyczni, bardzo charakterni, a z czasem zasadowi.

    Zaprezentowane przez autorkę życie na wsi podoba mi się, gdyż znane mi jest doskonale, a przy okazji osobiście znane jest mi z lat wczesnego dzieciństwa dorastania na wsi.

    Można sobie dzięki tej powieści przypomnieć, jak to było kiedyś i jak jest, dziś mocno zagłębić się w niej porównując, ją do tego, jak się ludzie ubierali, bawili, co jadali.

    Nie da się tego ukryć, że skonstruowany przez autorkę język opisu i krajobrazu wyglądu wsi stanowi doskonały przykład na to, że chce się żyć na wsi, przebywać w ciszy, uczestniczyć w różnego rodzaju uroczystościach, odkrywać uroki życia na wsi na nowo w występującej mowie u tychże bohaterów, u których, jak u każdego z nas są problemy dnia codziennego, sekrety rodzinne.

    Ciekawostką w tej oto powieści są zamieszczone ciekawe przepisy kulinarne na zupy, zupy owocowe, placki, nazwy bryczek, wyjaśnione zostały nazwy materiałów, sposób ich powstawania i stosowania praktycznego w leczeniu, przyrządy, do jakich pieczenia używano, rodzaje ziaren, urządzenia do łuskania ziaren, rodzaje budynku gospodarczego, rodzaj tynku i jak się go robiono.

    Autorka nie zapomina zacytować w tej powieści użytych słów w utworach przez znanych poetów Adama Asnyka, Cypriana Kamila Norwida oraz pisarza Kornela Makuszyńskiego.
  • book w. Klient niezweryfikowany
    5.0
    2021-11-01
    Czytam od kiedy pamiętam raz więcej, raz mniej, ale pierwszy raz mam tak, że mając opcje ebook, audiobook chciałam skupić się tylko na papierze. Jeżeli pracuje skupiam się na audio z wiadomych powodów takich jak: czas przesłuchania jest większy, bo robiąc jakąś czynność nie muszę trzymać w ręku książki albo czytnika.
    Wracając do książki, która spowodowała, że przepadłam w nią całą sobą, a to za sprawą tego, że jak będziesz czytał tę pozycję będziesz utożsamiał się z bohaterami, mieszkańcami wsi. Autorka w realny sposób przekazuje nam życie w czasach, w których chłopom żyło się ciężko, a to za sprawą pracy dla Pana oraz dla samych siebie, bo z czegoś trzeba żyć. Historia opisania oraz miejsce to wszystko jest z życia autorki, czyli z opowiadań, wspomnień, ale zostały zmienione dla tej historii.
    Mamy początek XX wieku i przenosimy się do małej wsi na Zamojszczyźnie, czyli Tynczyn. Im dalej w głąb książki tym bardziej przesiąkasz zapachem wsi, zapachem tego, co akurat gospodyni postawiła na stół, a jeżeli poczekasz cierpliwie dowiesz się jakie wieści niosą się po wiosce, kto z kim wylądował na kupce siana i komu niedługo urodzą się trzy dziewczynki. Życie w mieście ma swoje przywileje, zasady, ale mieszkając na wsi musisz wiedzieć, że nie jesteś anonimowy, że oprócz Boga, który jest na pierwszym miejscu chłopi żyją tak żeby tylko ludzie nie mówili, a mówią i to dużo. Poznasz ludzką biedę jak i majętność, poznasz co to znaczy głód jak i obfitość na stole. Jak żyć, żeby dobrze było. Kto kocha, a kto nienawidzi.
    Jak poradzą sobie mieszkańcy przed wojną jaka się zbliża? Czy za pieniądzem trzeba wyruszyć za morze? Ile możliwości daje obcy kraj/kontynent? Ile kobieta jest wstanie znieść dla ukochanego, który wyjechał za lepszym? Właśnie czym lepszym…?? Czy miłość jest wieczna? To i wiele innych historii poznasz czytając pierwszy tom serii Saga wiejska. Polecam całym sercem i czekam na wasze opinie.
    Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka to była przygoda, która zapadnie w mej pamięci na długie lata.
Recenzje
Każdą z recenzji weryfikujemy na trzy sposoby:
  • Klient zweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi klientami. Kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Klient niezweryfikowany
    Autorzy recenzji z tym oznaczeniem są naszymi użytkownikami, ale nie możemy potwierdzić, że kupili ten produkt w sklepie tantis.pl.
  • Recenzja Zweryfikowana
    Potwierdzamy, że prezentowana opinia może dotyczyć danego produktu i zawiera elementy jego recenzji.

Dostawa i płatność

InPost Paczkomat® 24/7
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 248,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Żabka, Dino, punkty DPD Pickup
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
8,99 zł Pobranie 5,00 zł
ORLEN Paczka
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł
Kurier DPD
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
12,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex Kurier
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Kurier InPost
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 299,00 zł
14,99 zł Pobranie 5,00 zł
Pocztex - punkty odbioru
data dostawy 3. kwietnia, środa
bezpłatna dostawa od 249,00 zł
10,99 zł Pobranie 5,00 zł
Odbiór osobisty w Bielsku-Białej
data dostawy 3. kwietnia, środa
0,00 zł

O Autorze


2953546
Ładowanie...